Ülkü Oktay ONK Ajans'ta

Yazar ve senarist Ülkü Oktay'ın bundan böyle ajansımız tarafından tensil edildiğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Ülkü Oktay 1980 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ’de mimarlık eğitimi aldıktan sonra Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde yüksek lisansa başladı. Yazmış olduğu senaryolar yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli ödüller aldı. Kısa film ve video-klip gibi çalışmalarının ardından senaristlik, yardımcı yönetmenlik ve yönetmenlik yaptı. 

Sinema çalışmalarının yanı sıra öykü ve tiyatro oyunları yazmaktadır. Yazdığı “Taş” adlı oyun 2019’da Nilüfer Belediyesi ve Mitos Boyut’un birlikte düzenlediği Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda Nilüfer Özel Ödülü’nü, “Mümkün Dünyalar” adlı oyunu Kadıköy  Belediyesi Ulusal Sahne Eseri Yazma Yarışması’nda ödül almaya hak kazanmıştır. “Fikri’nin Vişne Bahçesi” adlı tek kişilik oyunu BKM, DasDas, ENKA, İKSV ve Zorlu PSM’nin birlikte düzenlediği Ortak Yapım Projesi için seçilen eserlerden biri olmuştur. “Mümkün Dünyalar” 2022’nin Ocak ayında Asmalı Sahne tarafından oynanmaya başlamıştır ve halihazırda oynanmaya devam etmektedir. (Yönetmen: Petek Kırboğa) “Bozkır” (“Piknik” adıyla) adlı oyunu Şehir Tiyatroları’nın Şehir Yazarlarını Arıyor Projesi’nde başvuru yapan bin üç yüz oyun arasından ilk ona seçilip 2022 yılında Şehir Tiyatroları tarafından okuma tiyatrosu olarak sergilenmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanı “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”nü Saatler Kolektif için oyun metni olarak düzenlemiştir, Serdar Biliş tarafından yönetilen oyun oynanmaya devam etmektedir.  Son olarak “Uyuyanlar” adlı oyununu yazmıştır.

“Vesvese” adlı ilk öykü kitabı 2020 yılında Sel Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Halihazırda sinema - televizyon ve dijital mecralar için senaryo çalışmaları devam etmektedir.

27 Haziran 2024