Suat Derviş | The Other Press

Türk Edebiyatı adına yılın en önemli edebiyat olaylarından biri olarak anılabilecek bir haberi duyurmaktan ONK Ajans olarak büyük bir kıvanç duyarız. Yapıtlarının telif haklarını temsil etmekten onur duyduğumuz, değerli yazarımız Suat Derviş’in Ankara Mahpusu ve Yalının Gölgeleri (Çılgın Gibi) adlı iki romanının İngilizce dilindeki yayım hakları, ajansımız aracılığıyla yapılan bir anlaşmayla, Amerika’nın saygın yayınevlerinden Other Press tarafından devralınmıştır. Other Press editörleri, Suat Derviş’i büyük bir keşif olarak değerlendirdiler ve söz konusu iki romanın iki yıl içinde peş peşe raflardaki yerini alacağını, yapılan sözleşme gereği öngördüler. Ankara Mahpusu ve Yalının Gölgeleri adlı romanların, dahası keşfedilmeyi bekleyen büyük bir yazar olarak Suat Derviş’in, Amerika’da da ilgiyle okunacağı kanısındalar.

Ankara Mahpusu’nun yurt dışı macerası, ilk kez 1957 yılında, Suat Derviş’in kendi çabalarıyla, romanın Fransızcada Le Prisioner d’Ankara adıyla yayımlanmasıyla başlar. Roman, eleştirmenlerce övgüyle karşılanır ve kısa bir süre içinde birçok Avrupa dilinde okuruyla buluşmayı sürdürür.

Yalının Gölgeleri adlı novellaysa, 1958 yılında, doğrudan doğruya Suat Derviş tarafından Fransızca dilinde yazılır ve Paris’te yayımlanır. Yapıt, yazarı tarafından yeniden yazılmış ve genişletilmiş haliyle, uzun yıllar sonra Türkçede Çılgın Gibi adıyla okuruyla buluşur. Yalının Gölgeleri, 2011 yılında, ONK Ajans aracılığıyla, yeniden Fransa’da yayımlanır ve 2018 yılında bu kez İspanya’da, İspanyolca dilinde yayımlanması için gerekli anlaşmalar yapılmıştır. Yalının Gölgeleri’nin İspanyolca edisyonu çok yakında raflardaki yerini alacak.

Ankara Mahpusu ve Yalının Gölgeleri adlı romanlarıyla, değerli yazarımız Suat Derviş’in Other Press tarafından Amerika’da İngilizce dilinde yayımlanacak ve dünyaca keşfedilecek oluşunun, Türkiye’de de yazarın yapıtlarına olan ilginin artmasına sebebiyet vermesini temenni ederiz.

19 Şubat 2018