Kızımın Ruh Hali Testlerinde Çoğunlukla ‘Bazen’ i İşaretliyorum

 

Anna, 7 yaşındayken teşebbüs ettiği intihar sonrası birkaç psikolojik bozukluk tanısı koyulan ve birkaç çeşit antidepresan kullanan biri haline gelir. Artık bir yetişkindir ve ilaçsız yaşamanın ne demek olduğunu merak eder. Etrafındaki insanların ona yüklediği etiketlerin ötesine çıkmak isterken annesi sürekli buna müdahale etmek ister ve bu durum ikisinin sürdürmek için büyük savaş verdikleri kırılgan anne-kız ilişkisi dengesini tehdit eder.

Şubat 2018’de Manchester Royal Exchange’de prömiyer yapan Kendall Feaver imzalı eser,2015 Bruntwood Prize for Playwriting ödülünü aldı. Oyun ayrıca 2018’de UK Theatre Award for Best New Play ödülünü aldı.

“Yaşım artık ilerledi. Artık daha güçlüyüm. Kendi kendime doğal dengemi sağlayamayacağımı nereden bilebilirsin? Belki de denemeliyiz, sadece bir süre.”

Çevirmenin notları :

Oyun çok güncel ve evrensel bir gerçek olan, ülkemizde de son dönemde örneklerini sıkça gördüğüm, genç nüfusun antidepresanlarlarla kol kola olan ömürlerine çok iyi bir mercek tutuyor. İlaç kullanmanın veya kullanmak istememenin hayata olan etkilerini, ailenin ve sosyal çevrenin bireylerin ruhsal durumu üzerinde etkilerini, ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bireylerin bu durumu dışavurma biçimlerini göreceğimiz; profesyonel destek almanın zorluklarını ve psikolojik desteğe ulaşma imkanının herkes için eşit olmadığını ve bu durumun ne kadar vahim olduğu gerçeğiyle yüz yüze geleceğimiz ince işlenmiş bir metin.

Oyun ismi de oyun metninin içerisindeki bir kesitten seçildiği için Türkçe’ye motamot çevirmedim. Dramaturjik olarak böyle bir oyun ismi tercihinde bulundum.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Kendall Feaver

Yazar : Kendall Feaver

Semih Değirmenci

Çevirmen : Semih Değirmenci

Tür : Psikoloji-Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 Erkek ve 3 Kadın

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön