Yağ

 

Eva ve Herbert, Tayga yakınlarında Beryok adı verilen hayali bir ülkede yaşıyorlar. Herbert bu topraklarda üç yıldır yağ arayışında, Eva ise beklemektedir. Bärfuss oyunu şöyle anlatıyor : Bu bekleyiş sırasında, O’na, ruhuna ve aşkına bir şey olur ve geriye yağın bulunacağı ve bunun her şeyi düzelteceği umudu kalır yalnızca. Ancak bu noktada yanılır Eva. Çünkü petrolü bulmaları, şartları daha da kötüleştirir. Bu yabancı ülkede sebep oldukları yaralanmalar, ölümler, giriştikleri petrol tedarik suçları, onları onanmaz bir suçluluk duygusuna sürükler. Kurt Vonnegut’un da dediği gibi, kaçınılmaz olarak suçludurlar da. Bu hikaye, para ve zenginlikle medeniyete geri dönebileceğini umut eden bir kadının, bunun tam aksine, nasıl sona gittiğini anlatır.

Çevirmenin notları ;

Lukas Bärfuss, kurgularının gizemli atmosferi, dilinin cazibesi, karakterlerinin iç dünyalarını diyaloglar ve olaylar ile yansıtabilmesi, şifreli ve çok fonksiyonlu dünyaları, politik meseleleri bireysel noktalardan tanımlayabilmesi ile çok sıradışı bir yazar.

Oyunda Eva karakterinin, üç yıldır kapalı tutulduğu o odada, içinden geçtiği yolları seyrederken, hem karakterin yaşadıklarını birebir hissediyor; ona bazen çok kızıyor, bazen de çok üzülüyorsunuz; hem de o sahneler bitmesin istiyorsunuz.

1971 doğumlu olan, romanları ve oyunlarıyla arka arkaya ödüller almış olan İsviçreli yazar; aynı zamanda yönetmen ve dramaturg.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Lukas Bärfuss

Yazar : Lukas Bärfuss

Ebru Tartıcı Borchers

Çevirmen : Ebru Tartıcı Borchers

Tür : Dram

Bölüm : 3 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön