En Güzel Gün

 

Pierre yorgun ama deliler gibi de mutludur. Sonunda baba olmuştur. Yani, iki tane de kızı vardır ancak şimdiki erkektir! Oğlu olmuştur. Sevinç ile gözyaşı arasında tereddüt eder. Belki de babalık hüznü yaşamaktadır… Bu durum, doğumdan sonra dinlenmek isteyen Nathalie’nin canını sıkar. Sıkıntılarının sonuncusu da değildir çünkü eşi, bu mucizeyi görmesi için Michel’i, en yakın arkadaşını, davet etmiştir. Hâlbuki Michel, Nathalie için iki yıl boyunca koltuklarını mesken tutan adamdır. Bu yüzden de doğal olarak öfkelidir, hatta Michel’in yeni sevgilisi Sophie’yle geldiğinden de henüz haberi yoktur. Sophie yalandan nefret eden, bebek korkusu olan, nerede doğduğunu söylemek istemeyen şaşırtıcı bir genç kadındır.
Zavallı çocuk, yenidoğan beşiğinin önünde ziyaretçilerin; “Ah nasıl da güzel!”, “Nasıl da annesine benziyor.” nidalarıyla dünyaya geldiği gibi yalanlarla karşılandığından habersizdir. Doğum servisindeki oda, bir suçlama ve ifşa bürosuna dönüşür. Her gerçeği söylemek iyi değildir. Pierre ifşa rendesinden geçer; Sophie, sevgilisini çok da güzel olmayan bir günde yeniden keşfeder ve bununla da kalmaz! Güzel hemşire, topuklularının üzerinden odadan odaya salınır ve koridorda zarifçe dolanırken de babaların boynu tutulur. En güzel gün, hepsi için sarsıcı ve unutulmaz bir gün olacaktır.

 

 

Oyun; 23 Mayıs 2016’da, Fransa’nın en önemli tiyatro ödülleri olan «28. Nuit des Molières» töreninin açılış oyunu olarak France 2 kanalının canlı yayınıyla milyonlarca seyirciyle buluşarak büyük beğeni toplamıştır.

En Güzel Gün, yazar David Foenkinos’un dilimize çevrilmiş ilk oyunudur.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

David Foenkinos

Yazar : David Foenkinos

Burak Üzen

Çevirmen : Burak Üzen

Tür : Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön