Kahramanlar Geçidi

 

Sebastian Seidel’in “Bir Baba Hamlet” adıyla oynanan “Size Özel Hamlet”ini hatırlayacaksınız. Özgüveni aşırıya kaçmış iki şuursuz oyuncu, başka kimseye ihtiyaç duymadan “Hamlet”i oynamaya soyunuyorlardı. Bu ikili için yazılmış üç oyun, “Size Özel Hamlet”, “Kahramanlar Geçidi” ve “Frankenstein”dır. Diğer ikisini Yücel Erten Türkçe’ye kazandırmıuştı.  Erten, üçleme eksik kalmasın diye düşündüğü için, şimdi de “Kahramanlar Geçidi”ni çevirerek üçlemeyi tamamlamış oluyor.

Adından da anlaşılacağı gibi “Kahramanlar Geçidi”, iki oyuncumuzun genelde ‘kahraman’ kavramını irdelemeye yönelik bir girişimi. Kim, ne zaman, nasıl ve neden kahraman olur ya da olmaz? Günümüzde halâ kahramanlara ihtiyaç var mı? Halâ kahramanlar var mı? Eğer varsa, bir kahramandan ne bekleriz? Kısacası: Bir kahraman, ne zaman kahraman olur?

Alman tarihinden ve edebiyatından örneklerle tasarlanmış dramaturgi, yine aksilikler, aşırılıklar, alınganlıklar ve kurnazlıklarla, düşe kalka ilerler. Tasarımlar tökezlerken, tökezlemeler fantaziye ve güncel göndermelere dönüşür.

Alman yazar Sebastian Seidel, üçlemesinin bu ikinci oyununda, yine bir yandan komik olanın tadını çıkarırken; bir yandan da tiyatro aşkının başdöndürücü güzelliğine ve aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Sebastian Seidel

Yazar : Sebastian Seidel

Yücel Erten

Çevirmen : Yücel Erten

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön