Ölmüş Ama Nefes Alıyor

 

68 yaşında hali vakti yerinde ama kanser hastası Carolyn artık nefes almak istemese de, kendisini öldüremediği için hemşiresi Veronika’dan yardım ister. O hafta içinde eve gelen on yedinci hemşire olan Veronika’nın dişine göre çıkmasıyla seyirci sahnede iki ‘cadı’nın düellosuna davet edilir. İnançlı bir Hristiyan olan Veronika’nın bu ölümün gerçekleşmesinde oynayacağı rol hayatı boyunca çalışmamasını sağlayacak kadar çok para olursa Veronika’nın inancı konuya nasıl bakar? Kanserin son evresindeki herkes sahiden de ölmek ister mi? Ten renkleri dışında pek ortak bir şeyleri bulunmayan bu iki kadının oyun boyunca birbirlerinin yumuşak karnına saldırdıklarına, belden aşağı vurduklarına şahit oluruz. Ölüm, kanser, intihar gibi meseleleri hayatın tam merkezine koyarak tartışmaya açan oyun pandemi zamanı hepimizin farklı şekillerde yaptığı hayatı sorgulama işini değişik metaforlar ve umulmadık sürprizlerle tartışmaya açıyor.

 

Çevirmenin notları ;

Amerikalı siyah yazar Chisa Hutchinson tarafından yazılan oyun başta ölme hakkı olmak üzere gündelik hayatın ayrıntılarından, inanç meselesine, sınıf farkından trans bir kadının yaşamına uzanan geniş spektrumlu temalar sunuyor. Bugünün meselelerini eski düşünüş tarzlarının gözünden de ele almak suretiyle çok sesli bir bakışı sahneye taşıma denemesi olarak okunabilecek oyunun sonu için sunulan seçenekler de bu çok seslilik arayışını okuyanın zihninde katmerlendiriyor. Din günümüzün ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebiliyor ya da yerine ne koymalıyız gibi çoktan eskimiş ama hala gündemdeki soruları parayla yan yana getiren yazar seyirciye hazırladığı ters köşede hin hin bakarak bekliyor.

1980 doğumlu, Afro Amerikan temalı oyunlarıyla tanınan bol ödüllü kadın yazar Hutchinson Delaware Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri de veriyor. Ölmüş Ama Nefes Alıyor yazarın Türkçe’deki ilk oyunu.

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Chisa Hutchinson

Yazar : Chisa Hutchinson

Zehra Handan Salta

Çevirmen : Zehra Handan Salta

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön