Memleketimden Kadın Manzaraları

Memleketimizden kadın manzaraları: Tacize uğradığı için güvenlik güçlerine başvuran bir kadın öğrencinin polis tarafından aşağılanması; sevgililer gününde kocasına süpriz yapmak isteyen bir kadının bıçaklanması; kadın haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunan bir kadın profesörün öğrencisi tarafından ihbar edildiği için hem işinden uzaklaştırılması hem de terörist olmakla suçlanması, uçakta başörtülü bir kadının yanına oturan bir adamın kadının hışmına uğraması, meşru müdafaa olarak kocasını öldürmüş bir kadının hukuk savaşımı…Kadına karşı şiddet izleğini giderek absürtleşen kara mizah ve simgesel dans sahneleriyle ele alan bu oyun sadece bizde değil otoriter duruşun kök saldığı bütün toplumlarda olabilecek sorunları gündeme getiriyor.

mkmOyun çok gerçekçi başlar, ancak 4. sahneden sonra Muhafazakâr Yaşam Koçu Aliye’nin oyuna katılmasıyla giderek absürtleşir. Bu sahneden sonra kara mizah da yoğun bir biçimde devreye girer.

Dramatik bir gerilim içinde giderek yoğunlaşan bir baskı mekanizmasının gösterildiği bu oyun, son iki sahneye kadar iki düzlemde geçiyor: 1. Kocasını öldüren Lale Alyel ile ilgili röportaj sahneleri 2. Oyun sahneleri. Barkovizyonda oyunun akışıyla ilgili haberler, röportajlar ve reklamlar yer alıyor.

Finalde ataerkil düzenin kurbanları (şiddeti içselleştirmiş olanlar), düzenin koruyucuları (devlet şiddeti) ve düzenin yöneticileri (şiddeti üreten ve kurumlaştıran beyinler) şiddetin farklı boyutlarına göndermeler yapıyorlar.
Yan roller aynı oyuncular tarafından dönüşümlü olarak oynanabilir.

 

 

Yapıt Hakkında

Zehra İpşiroğlu

Yazar : Zehra İpşiroğlu

Tür : Belgesel/Kara Mizah

Bölüm : 7 sahne

Oyuncu Bilgisi : 4 E - 12 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön