Haluk Özenç ONK Ajans'ta

Yazar, senarist Haluk Özenç'in bundan böyle ONK Ajans tarafından temsil edilecek olduğunu duyurmaktan büyük mutululuk duyuyoruz.

1971 yılında Ankara'da doğan Haluk Özenç İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Bölümü mezunu. Özenç yüksek lisansını ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü'nde tamamladı.

90’lı yıllarda Atıf Yılmaz, Kandemir Konduk, Ali Özgentürk gibi önemli yönetmen ve yazarlarla birlikte senarist olarak çalıştıktan sonra, 800 bölümden fazla tv dizisi, tiyatro oyunu ve sinema filmi senaryosu yazmış olan Haluk Özenç, 2000’li yılların başında yabancı dizilerin Türkiye’ye uyarlanma sürecinde birçok yabancı komedi dizisi uyarlamasını hayata geçirmiştir. Kadrolarında Haluk Bilginer, Tamer Karadağlı, Metin Akpınar, Ata Demirer, Demet Akbağ, Güven Kıraç gibi başarılı oyuncuları bulunduran birçok başarılı orijinal yerli dizinin, FASULYE, HIRSIZ VAR, KISIK ATEŞTE 15 DAKİKA, BÖCEK, EYVAH KARIM, AĞLAK ARİF gibi birçok başarılı sinema filminin de senaryolarına imza atmıştır.

2024 yılında, Mart ayında vizyona girmiş olan EMANET isimli sinema filmi ve TRT’nin dijital platformu TABİİ’de halen yayınlanmakta olan ilk sezonunu yazmış olduğu SERHAT dizisinin senaristliğini üstlenen Haluk Özenç’in, 2019’dan beri üzerinde çalıştığı bir proje olan ve 19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 1923’e kadar sürmüş olan Milli Mücadele yıllarını anlattığı “YÜZYILLIK DESTAN” isimli tiyatro eseri, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları tarafından “Cumhuriyet’imizin kuruluşunun yüzüncü yılı projesi” olarak kabul edilmiş, üç oyundan oluşan eserin ilk oyunu “ATEŞ”, Ankara Devlet Tiyatroları tarafından halen sahnelenmekte olup,  “SAVAŞ” VE “BAYRAK” isimli ikinci ve üçüncü oyunlar da sene içinde seyirciyle buluşacaktır.

 

26 Haziran 2024