Selam Sana Freedonia

 

Freedonia, Avrupa’nın orta yerinde, eski bir demir perde ülkesidir. Komünizmden çıkmış AB’ye üye olmaya çalışmaktadır. Ülke yolsuzluk ve rüşvet batağında, bankacılık yasası sayesinde diğer ülkeler için kara para aklama ve vergi cennetidir. Yeni temsilci Luciérnaga Brüksele gelir ve oyunu kurallarına göre oynayıp hiç bir şey yapmadan işini yapar görünmek istemektedir. Öte yandan yıllarca finansal destek verdiği Luciérnaga’nın arkasından gelen oligark Komarovich ceplerini daha da doldurma hayalleri kurmaktadır.

Her şeyi Freedonia için yapar görünen vatansever politikacılar rüşvet ve seks skandallarıyla uğraşırlarken, AB katılım şartları da onları zorlamaktadır. Komünüzm döneminde ipleri elinde tutan oligarklar, yeni ülke düzeninde de yerlerini kimseye kaptırmamışlardır, kendi çıkarlarını her şeyden öne koymayı sürdürmektedirler. Çünkü ‘’köpek balığı hep ileri gitmek zorundadır!’’

Bu arada AB gerçekten ne istemektedir?

Yanlış anlamalar, sakarlıklar, iki yüzlülük ve AB… Akıp giden olaylar zincirinde ‘ipler gerçekten kimin elinde?’

Çevirmenin notları : Oyunu okuma ve çevirme sürecinde çok eğlendim. Çok komik sahneleri olan ve oyuncular için de katmanlı ve ilginç seçeneklerle dolu oyunculuklar yakalamak mümkün. Onu absürt değil ama bazı sahneler yönetmen tercihi olarak çok abartılı oynatılamaya ve oyuncu tarafından bol bol köpürtülmeye müsait. Komarovich karakterinin, W.Shakespeare, B.Brecht, göndermeleri harika. Bu karakteri sevilir mi yoksa takdir mi edilir?

 

 

 

Yapıt Hakkında

Roger Mortimer-Smith

Yazar : Roger Mortimer-Smith

Mesut Özkeçeci

Çevirmen : Mesut Özkeçeci

Tür : Komedi-Dram

Bölüm : 6 sahne-2 perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E – 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön