Biyografi

Şükran Kozalı, Denizli’de doğdu. İzmir Eğitim Fakültesi’nin Matematik Bölümü’nü bitirdi. Yirmi yıl öğretmenlik yaptıktan sonra çalışmalarını yazın alanında sürdürmeye devam etmektedir.

 

22 Mart 1996’da İstanbul’dan dünya şiir severlerine seslenen ‘Şiir Uzayı Laboratuvarı’nın Ankara Temsilcisi oldu. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucu üyelerinden olan Kozalı, 8 Mart 2002’de BETAK’ın (Berlin Üniversiteli Kadınlar Derneği) davetlisi olarak katıldığı Dünya Kadınlar Günü’nde konuşmacı olan tek yazardı.

‘Şiir Biliminde Kuantum Sıçramalar’ adlı makalesini, Pamukkale Üniversitesi Birinci Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu’nda sundu; metin, üniversite tarafından yayımlanan kitapta yer aldı.
Varlık Dergisinde bu türde makale ve eleştiri yazıları yayınlandı.

Kozalı’nın dördü şiir, beşi roman olmak üzere dokuz kitabı yayımlandı.
‘Gece Çıkmaz Sokak’ adlı şiiri Gürhan Uçkan tarafından İsveç diline çevrildi.

Kozalı’nın Eğreti Gelinler adlı romanından hareketle sinemaya uyarlanan ve büyük başarı kazanan Eğreti Gelin adlı film, Atıf Yılmaz tarafından yönetildi.
Yazarın, Eğreti Gelinler romanı Bulgarca ve Arnavutça’ya çevrildi.
Eskişehir Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin 2008 Yılı Edebiyat Onur ödülü Şükran Kozalı’ya layık görüldü.

Şükran Kozalı, Eğreti Erkekler’in kısa metrajlı filminde başrolü oynadı.
Füg’de (kısa metrajlı) ve Eğreti Gelin Ladik’te de rol aldı. (uzun metrajlı)
Eğreti Gelin Ladik’in senaryosunu Zaim Güvenç ile birlikte yazan Kozalı, Hikâye Nakli adlı oyunun senaryosunu yazdı ve oynadı.

Şükran Kozalı, Ne Şeker Şeysin Sen Matematik, adını verdiği çocuk kitabıyla öğretme ve yazma sürecini devam ettiriyor. Şeker Matematik adlı çocuk kitabı serisinde matematiğin büyülü, sevgi dolu, şaşkınlık verici doğa güzelliklerine keşif yolculuklarını yazıyor.

Yurt içi
kitap
Yurt dışı
kitap
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
tiyatrosinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Romanları :

 

Şiir Kitapları:

  • Etekleri Yelde Kız
  • Ay Boy Attı Bahçelerde
  • Suteni
  • Papalina