Vaat Edilen Topraklar

Çocuklarının üzerinden hayatı ve kendilerini anlamaya çalışan iki ailenin zamansız hikayesi. Amerika’daki göçmenlerin gittikçe derinleşen önyargılarla yaşamlarına yoğunlaşan oyun iki göçmen aile üzerinden Amerikan rüyasına eleştirel bir bakış içeriyor. Oyun Amerika’ya yerleşen arap kökenli iki ailenin birbirine aşık olan üniversite öğrencisi çocuklarının hikayesini anlatıyor. Gençlerin aşkı farklı yaşam biçimleri olan bu iki ailenin geleceğini tehlikeye atıyor. Aileler birbirlerinin inançları ve kültürel gelenekleri, önyargılar ve peşin hükümlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Almedin ailesi asimile olmuş Amerikalı entelektüel bir ailedir. Manhattan’ın yukarı yakasında liberal bir ortamda yaşamaktadırlar. Kızlarının muhafazakar bir ailenin oğluna aşık olduğunu öğrendiklerinde normalde sahip oldukları açık fikirlilikleri kökleşmiş önyargılarıyla derin bir meydan okumaya girer. Raif Almedin ülkeye göçen birinci kuşaktandır, modern, liberal ve hoşgörülü bir insan olmakla gurur duyan bir yazar ve babadır. Ancak kızının aşırı tutucu bir ailenin oğluna gönlünü kaptırması sonucunda Raif kendini hızla değişim geçiren bir ailenin tahammülsüz ve hoşgörüsüz aile reisi olarak bulur.

 

Çocuklarının üzerinden hayatı ve kendilerini anlamaya çalışan iki ailenin zamansız hikayesi. Amerika’daki göçmenlerin gittikçe derinleşen önyargılarla yaşamlarına yoğunlaşan oyun iki göçmen aile üzerinden Amerikan rüyasına eleştirel bir bakış içeriyor. Oyun Amerika’ya yerleşen arap kökenli iki ailenin birbirine aşık olan üniversite öğrencisi çocuklarının hikayesini anlatıyor. Gençlerin aşkı farklı yaşam biçimleri olan bu iki ailenin geleceğini tehlikeye atıyor. Aileler birbirlerinin inançları ve kültürel gelenekleri, önyargılar ve peşin hükümlerle mücadele etmek zorunda kalıyor.
Almedin ailesi asimile olmuş Amerikalı entelektüel bir ailedir. Manhattan’ın yukarı yakasında liberal bir ortamda yaşamaktadırlar. Kızlarının muhafazakar bir ailenin oğluna aşık olduğunu öğrendiklerinde normalde sahip oldukları açık fikirlilikleri kökleşmiş önyargılarıyla derin bir meydan okumaya girer. Raif Almedin ülkeye göçen birinci kuşaktandır, modern, liberal ve hoşgörülü bir insan olmakla gurur duyan bir yazar ve babadır. Ancak kızının aşırı tutucu bir ailenin oğluna gönlünü kaptırması sonucunda Raif kendini hızla değişim geçiren bir ailenin tahammülsüz ve hoşgörüsüz aile reisi olarak bulur.

Çevirmenin notları :

Göçmenler için fırsatlar ülkesi olarak görülen Amerikan Rüyası modeliyle göçle beslenen Amerika’ya göç hale pek çok insanın rüyalarını süslemekte. Göçmenlik her zaman mutlu son içermeyen bir serüven. Bu uğurda geride sevdiklerini, kültürlerini bırakanlar, aradıklarını bulamasalar da geri dönemeyenler, kendi topraklarının hasretiyle göçüp gidenlerin hikayeleri sayısız. Oyun aynı köklere sahip yolları farklı yönlere gitmiş iki göçmen aile ve onların Amerika’da doğup büyüyen çocuklarının üniversitede yollarının kesişmesiyle başlayan aşklarını konu alıyor. Bir ülkeye göçmek sizi anavatanınızdan, geleneklerinizden, kültürünüzden ne kadar uzaklaştırabilir? Sizin gibilerden uzaklaşıp yeni dünyaya uyum sağlamaya mı çalışırsınız yoksa sizin gibilerle yakınlaşıp kendinizi, kültürünüzü korumaya mı alırsınız? Bunun bir orta yolu var mıdır?

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Zayd Dohrn

Yazar : Zayd Dohrn

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dramatik Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E – 4 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön