Terör-izm

 

Oyunda kent yaşamından altı sahne izleyiciye sunulur. Uçakları rötar yapmış yolcular havaalanında bomba patlama tehlikesi, işlerine gecikmeleri vb. hakkında söylenmektedirler. Evli bir adam ve evli bir kadın, kadının evinde zina yapmaktadır. Ofis çalışanları -aralarından bir kadın çalışan biraz ötede kendini asmışken- saçma sapan konularda tartışmaktadırlar. İki büyükanne parkta erkek milletinden, çocuklarından vb şikayet etmekte ve yan bankta oturan adamla eğlenmektedir. Askerler kendi aralarında itişmekte öte yandan gittikleri olay yerlerinden sırf eğlence olsun diye ölen insanların ürkütücü fotoğraflarını çeken biri diğerlerine gösterip bunlarla sergi açmaktan bahsetmektedir. Finalde uçak nihayet kalkışa hazırlanır, yolcu kabinini görürüz. Ve sonunda bu rastgele sahnelerin ve karakterlerin aslında birbirine bağlı olduğunu farkederiz.

“…Oyun çağdaş Rus toplumunun çöküşünü anlatıyor. Presnyakov Kardeşler bu görevi sakin, acı ve zeki bir dille yerine getiriyor.” Guardian

“Korkuyla yaşamanın toksik etkilerine dair içe işleyen zekice bir bakış. Oyun mağdurlar ya da failler ya da vahşice bir eylemle ilgili değil. Korku ve şüpheyle yıkılmış, dağılmış bir toplumun nasıl birbirine düştüğüne dair bir oyun. Terörizm oyunu günler süren siyasi tartışmalara kıyasla oyun süresince daha fazla sarsıcı düşünce ortaya koyuyor.” Observer

Presnyakov Kardeşlerin en çok bilinen ve sahnelenen oyunu. Birbirimizi nasıl terörize ettiğimiz, kendi kendimize yarattığımız terörün, korkunun nasıl kurbanı olduğumuz, herkesin birbirini ötekileştirip düşman gibi algıladığı günümüz insanı üzerine karanlık bir komedi. Bu oyunun geçtiği Rus şehrindeki herkes hem terörist hem de kurbandır.

Oyunun sahnelendiği yerler:
Oyunun dünya prömiyeri : 2002 yılında Moscow Art Theatre (Moskova Sanat Tiyatrosu)
Oyunun İngiltere prömiyeri : 2003’de Londra’da Royal Court Theatre ‘da
Ayrıca Londra’da Cygnet Theatre Company, Bridewell Theatre’da sahnelenmiştir.

Amerika prömiyeri Mayıs 2005’de New York Off Broadway’de The New Group ve The Play Company ortak yapımıyla gerçekleşmiştir. Ayrıca Washington’da Studio Theatre, Kanada Toronto’da sahnelenmiştir.
Avrupa’da Almanya, İsveç, Polonya, Norveç, İspanya, İrlanda, Romanya ve Estonya’da ayrıca Avustralya, Şili, Brezilya, İsrail ve Tayvan’da da sahneye konmuştur.

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Bahçe Galata, İstanbul (2023-2024)

 

 

Yapıt Hakkında

Oleg & Vladimir Presnyakov

Yazar : Oleg & Vladimir Presnyakov

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde - 6 sahne

Oyuncu Bilgisi : 4 E - 5 K - 1 Ç (Ses)

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön