Biyografi

İzmir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Kürsüsü’nde, Tiyatro; Klasik Diller ve Edebiyatı Kürsüsü’nde, Yunan Dili ve Edebiyatı ile Latin Dili ve Edebiyatı; Psikoloji Kürsüsü’nde, psikoloji öğrenimi gördü. Çocuk Tiyatrosu üzerine doktora eğitimi ve çalışmalarını yine aynı fakültede tamamladı.

 

Yapımcı, yönetmen, sunucu, program / senaryo yazarı, danışman ve yönetici olarak TRT Ankara Televizyonu, Kanal D ve Umut Sanat Ürünleri’nde çalıştı.

Çocukların Televizyonu, Zaman Zaman İçinde, Elif’in Düşleri, İncik İle Boncuk, Bizim Sokak, Küçük Ülkü ve Devrimler, Çocuklarla Baş Başa, Aliş İle Zeynep, “Uykudan Önce”, Karagöz’ün Maceraları, Karagöz, Boğaç Han, Yat, Deli Dumrul, Susam Sokağı, Kanal D Çocuk Kulübü, Kurabiye, ABC Müzikli Alfabe adlı çocuklara yönelik yapımların yanı sıra Aşk-ı Memnu, Boğaz İçinde Zaman, Anadolu Türk Halk Resim Sanatı, Kısmet, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Geçmişten Günümüze Türk Müziği, Türk Osmanlı Mutfağı gibi yetişkinlere yönelik dramatik ve belgesel yapımınlarda yapımcı, yönetmen, senarist, dramaturg ve koordinatör olarak görev aldı.

1978-1989 yılları arasında Avrupa Yayın Birliği (EBU/UER) Çocuk ve Gençlik Programları Çalışma Grubu’nda TRT ‘yi temsil etti. TRT Çocuk Korosu ve Çocuk Halk Dansları Topluluğu’nun kurulmasına öncülük etti ve TRT’de çizgi film yapımlarını başlattı. 1979 yılında TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği”ni tasarlayarak hayata geçirdi.

UNIMA Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi, ASSITEJ Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Merkezi, Türkiye Satranç Federasyonu ve Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı ile Deloitte Eğitim Vakfı’nın da aralarında bulunrduğu gönüllü toplum kurum ve kuruluşlarının kuruluş aşamalarında kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.

Halen eğitimci ve yazar olarak çalışmalarını sürdüren Dr. Tekin Özertem, gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından iki kez ödüle lâyık görüldü. Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde adlı film senaryosu 2016 yılında Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK), En İyi İlk Senaryo Yarışmasında mansiyon ile ödüllendirildi.

Yurt içi
kitaptiyatro
Yurt dışı
kitaptiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitaptiyatrosinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Oyunları :

 

Kitapları ve CD olarak yayımlanmış eserleri :

  • Türkiye’de Çocuk Tiyatrosu
  • Hep Tellere Takıldı Uçurtmalarım (Şiir)
  • Geçmişten Günümüze Türk Müziği (Alaturka)Kitap + CD
  • Geçmişten Günümüze Türk Müziği (Alafranga)Kitap + CD
  • Sen de Boya Dünyayı (Çocuk şiirleri)
  • ABC Müzikli Alfabe CD
  • Geride Kalan (Anı / Belgesel)