Esaretin Bedeli

 

ShawshankRedemptionposterKorku sizi tutsak eder, umut ise özgür bırakır

Umut, arkadaşlık ve efsanevi bir kaçışın hikayesi.

Stephen King’in 1982 tarihli Rita Hayworth ve Shawshank Redemption (Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti) uzun hikayesinden uyarlama. 1948’de karısı ve karısının sevgilisini öldürmekten iki kez müebbet cezaya çarptırılan ancak masum olduğunu söyleyen bankacı Andy Dufresne’in hapishaneye gelmesiyle hikaye başlar. 1965 yılındaki efsanevi kaçışıyla biter. Hapishanede giderek kendine yer edinen Andy Dufresne, burada Red ile arkadaş olur, pek çok mahkuma yardımı dokunur. Öte yandan onunla uğraşanlar da vardır ancak bir şekilde başa çıkmayı becerir. Bir süre sonra finans alanındaki bilgi ve becerisi sayesinde yolsuzluk yapan hapishane yönetimini avucunun içine alacaktır. Masumiyetini ispatlayamayan Andy Dufresne’in 20 yıl sabırla planladığı efsanevi kaçışında Rita Hayworth’ın dolaylı da olsa önemli katkısı vardır…

Stephen King hikayesinde kurguladığı Shawshank Eyalet Hapishanesi hikayenin ana mekanıdır. 1994’de Frank Darabont tarafından sinemaya uyarlanan film tüm zamanların en beğenilen filmi seçilmiştir. Hikaye 1940-60’lı yıllar arası 20 yılı kapsar.

The-Shawshank-Redemption-Ian-Kelsey-and-the-cast-of-The-Shawshank-Redemption-Slider-Photo-credit-Mark-Yeoman

Film uyarlaması: Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı AFI’nın 100 Yılın En İyi 100 Filmi listesine dahil edildi. IMDb sitesinde 1.780.281’den fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9.3 puan aldı ve Tüm zamanların en iyi filmi seçildi. Çok sayıda ödüle aday olan film uluslararası festivallerden birçok ödülle döndü.

Tiyatro uyarlaması:
Prömiyer: 2009 West End, Wyndham’s, Londra, İrlanda Gaiety Theatre
2015-2016 Bill Kenwright prodüksiyonu – Londra Yönetmen David Esbjornson Oyun turne ile pek çok yerde sahne aldı.

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, Ankara (2023-2024)

 

Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu, İstanbul (2018-2019)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Stephen King

Yazar : Stephen King

Uyarlayan : Owen O’Neill & Dave Johns

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 11Erkek + figürasyon

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön