Yeni Başlayanlar İçin Yetişkinlere Özel Çevrimiçi Yazışmalar

Günümüzün online yaşanan ilişkiler ve ayrılıklar dünyasına histerik bir bakış içeren bir yanlışlıklar komedyası. Yanlış gönderilen bir email zaten yanlış giden bir evliliği nerelere götürebilir? Yalnızca laptoplar ya da akıllı telefonlar üzerinden gönderilen emaillerle anlatılan bir ihanet hikayesi.

Oyun alışılageldiği gibi sahnelenmiyor, oyuncular masa başında, ciddi kıyafetler içinde birbirleriyle iletişime geçmeden yalnızca yazdıklarını okuyorlar. Farklı tarzı ve eğlenceli diliyle sahnelendiği ilk günden bu yana popüler olan oyun uluslararası başarı kazanan ikili Billy Van Zandt ve Jane Milmore’un imzasını taşıyor.

İnternet hayatımıza girdiğinden bu yana olumlu ve yararlı özelliklerinin yanısıra ilişkilerimizde değişiklere yol açtığı aşikar. Bilgiye ulaşmak kolaylaştı aynı zamanda pek çok kavram anlamını yitirdi. Gerçek ilişkiler, sosyal yaşam, arkadaşlıklar yerini sanal ilişkilere bırakmaya başladı. İnternet alışkanlıklarımızı, yaşam tarzımızı, davranışlarımızı, vs. baştan sona değiştirdi. Aldatma ve yalan hep vardı ama artık daha kolay yalan söyleyip kendimizi sanal ortamda farklı göstermeye çalışıyoruz. Duygularımızı artık bir takım kısaltmalar ve emojilerle ifade eder olduk. Billy Van Zandt ve Jane Milmore da bu konuyu farklı ve eğlenceli bir bakış açısıyla işliyor.

Richard on yıldır evli olduğu karısı Stephanie’yi her zaman olduğu gibi aldatmaktadır. Ancak bu kez Stephanie’ye hediye ettiği laptop onun sonunu hazırlayacaktır. Yanlışlıkla sevgilisine yazdığı emaili karısına yollayınca işler karışır. Richard yakın arkadaşı George’a aklı danışır. Karısının akıl danıştığı işgüzar arkadaşı Peg de duruma müdahil olunca Richard içinden çıkılması zor bir pozisyonda bulur kendini. Bundan sonrası hızla ilerler.

Kadın erkek ilişkilerine odaklanan ikilinin yazdığı oyun sahnelenme tarzıyla da büyük ilgi çekmiş ve beğenilmiştir. İlk olarak
2007 yılında “You’ve Got Hate Mail“ adıyla sahnelenen ardından “Sexting For Dummies” olarak adı değiştirilen oyun 20 dile çevrilmiştir. 2010 yılında New York Broadway’de prömiyer yapan ve Off Broadway hiti olarak büyük beğeni toplayan oyunları “You’ve Got Hate Mail”(Sexting For Dummies) New York Triad Theatre’da 4.5 yıl boyunca sahnelenmiştir.
Oyun Amerika’da New York, Ohio, New Jersey, Florida, Oklahoma, Mississippi, Idaho, Kansas, California, Arizona, Teksas gibi pek çok şehir ve bölgede sahnelenmiştir. Amerika dışında ise Kanada, Hindistan, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, Avusturya, Yeni Zelanda, Meksika gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir.

New Jersey’li Billy Van Zandt, Wyoming doğumlu Jane Milmore ile Barn Theatre liselerarası drama yarışması vesilesiyle Rumson’da tanışırlar. Bir ay sonra birlikte Neil Simon’ın “Star Spangled Girl” oyununda sahne almaya başlarlar ve o günden bu yana birlikte çalışmaktadırlar. Yetişkinlere özel kadın erkek ilişkilerini anlatan komedileriyle tanınan ikili “çağdaş farsın ustaları” olarak tanımlanmaktadır. Birlikte yazdıkları 23 oyun pek çok dile çevrilmiş ve dünya genelinde 25 ülkede pek çok tiyatro tarafından sahnelenmiştir. Televizyon kariyerleri ise Bob Newhart ile “Newhart” programıyla başlamış ve o zamandan bu yana sayısız Tv komedisi ve tv şovları yazmış ve prodüksiyonlarını gerçekleştirmişlerdir.

 

 

Yazar : Billy van Zandt & Jane Milmore
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Komedi
Bölüm : Tek Perde – 90 dk
Oyuncu adedi : 2 erkek – 3 kadın

 

 

Yapıt Hakkında