Prömiyer Partisi

promiyer1Usta yazar Valentin Krasnogorov’dan tiyatro dünyasına, oyunculara dair bir kara komedi.

Uzun zamandır beklenen Shakespeare’in Othello oyununun prömiyer gecesinde nihayet final sahnesinin oynanmasının ardından perdeler kapanır ve oyuncular temsilden sonra prömiyer kutlaması için kalırlar. Ancak parti gizemli bir ölüm nedeniyle bölünür. Partiye katılanlardan birinin bu durumun faili olmasından şüphe edilir. Mizah dolu ve polisiye havasındaki entrika içerikli hikaye beklenmedik bir finalle sonuçlanır.

Oyunun dünya prömiyeri 2010 yılında Rusya’nın en tanınmış yönetmenlerinden Roman Viktyuk tarafından gerçekleştirilmiş; eleştirmenler ve seyircinin büyük beğenisini kazanmıştır.

Usta yazar Valentin Krasnogorov eserleriyle yalnızca Rusya’da değil tüm dünyada tanınan en önemli oyun yazarlarından biridir. Eleştirmenler ve seyirciler tarafından büyük ilgi gören oyunları pek çok dile çevrilmiş, radyo ve televizyon uyarlamaları yapılmıştır. Valentin Krasnogorov Rusya Yazarlar Birliği, Rusya Tiyatro Çalışanları Birliği ve İsrail Yazarlar Birliği üyesidir. 1987-1991 yılları arasında St. Petersburg Oyun Yazarları Derneği’nin Başkanlığını yürütmüştür. Yazarın oyunları bir çok tiyatronun repertuarında yer almakta ve sıklıkla sahnelenmektedir. Eleştirmenler Valentin Krasnogorov için kolaylıkla sınırları aşan evrensel bir yazar olduğunu belirtmektedir. 35’den fazla oyunu dünyanın dört bir yanında 300’ü aşkın tiyatro tarafından sahnelenmiştir.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

İzmir Devlet Tiyatrosu (2018-2019)

 

 

Yapıt Hakkında

Valentin Krasnogorov

Yazar : Valentin Krasnogorov

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 4 E - 3 K 

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön