Yanlış Çift

Hiç kayıp aşkları düşündünüz mü? Bir zamanlar birbirleri için çok şey ifade ederken, sonra birbirlerinin hayatında ufacık bile yer edinemeyen eski aşıkları? Ne olur da insanlar bir an içlerini titreten bir aşka düşmüşken bir sonraki an ayrılıverirler?
Doğru başlayan şeyler nasıl olur da yanlış sonuçlanır?

Kanadalı yazar Norm Foster tarafından kaleme alınan ‘Yanlış Çift’, sınıfsal farklılık, birçok konuda farklı bakış açılarına sahip olma, güvenme ve hayatı yorumlama şekillerinin bile farklı olması gibi çeşitli sebeplerden ötürü birbirleri için doğru insan olup olmadıklarını sorgulayan iki kişiyi anlatan iki perdelik bir romantik komedidir.

Rudy ve Norah onca farklılığa rağmen aşık olmuşlar, evlenmişler ve boşanmışlardır. Oyun, boşandıktan dört yıl sonra tesadüfen bir restaurantta karşılaşmalarıyla başlar. İlgi çekici karakterleri olan bu çiftin ilişkilerinde yaşadıkları inişler ve çıkışlar flashback sahneleriyle seyirciye aktarılır. Ayrıldıktan dört yıl sonra tesadüfen karşılaşan bu çiftin ilişkilerinin başlangıcından o güne kadar olan evrimine tanık oluruz.

Bu tesadüfi karşılaşmada, Rudy ve Norah’ın eğlenceli ama biraz da kalp burkan, birçok insan için tanıdık hikâyesi anlatılmaktadır.

‘Yanlış Çift’ herkesin bir parça kendinden bir şey bulabileceği karakterler üzerinden, bir ilişkinin, evliliğin evrimini resmeden bir oyun.

Çevirmenin notları :

Norm Foster, Kanada’nın oyunları en çok sahnelenen önemli yazarlarından biri. Sadece Kanada’da değil başta Amerika olmak üzere çeşitli diğer ülkelerde de oyunları sahnelenmekte. Güçlü bir kalemi olan ve mizah duygusu fazlasıyla yüksek olan yazar, bu oyununda komedi unsurunu hayatın gerçekleriyle harmanlamış.

İncelikle kurulmuş diyalog örgüsü sayesinde seyirci bir an gülerken bir anda hayatın sahiciliğiyle yüzleşebiliyor. Sağlam kurulmuş karakterler aracılığıyla ise herkesin kolaylıkla kendinden bir şeyler bulabilmesini, bu nedenle oyunun insana çok yakın, gerçek bir komedi olmasını sağlıyor. Romantik komedilerdeki ne olursa olsun bir şekilde seyirciye gerçek gelmeyen taraflar bu oyunda yok.

Birbiri için doğru insan olmak hangi şartlar altında mümkün olabilir? Yahut doğru insan olmak sürdürülebilir bir şey mi? Rudy ve Norah’ın hikâyesini izlerken bir ilişkinin başlangıcını, bitmeyecekmiş gibi görünen coşkusunu, evlilikle sonuçlanmasını ve ayrılığın kaçınılmazlığını görüyoruz. Peki, aşk ayrılığa direnebilir mi? Ayrılık aşkın sağlamasını insanlara yaptırabilir mi? Norm Foster, bu gibi çeşitli soruların izini süren, keyifli bir oyun metni kaleme almış.

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Burak Sergen Tiyatrosu, İstanbul (2022-2023)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Norm Foster

Yazar : Norm Foster

Gizem Ertürk

Çevirmen : Gizem Ertürk

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön