Sipariş Listesi

 

Tamsin 19 yaşında ama yürüyüşü yaşlı bir kadın gibi. Solgun yüzüne kazınmış endişe ve kambur omuzları ile sanki dünyanın yükünü taşıyor gibi. Şaşmamalı.

Tamsin, gündüzleri bir online alışveriş sitesinin deposunda 10 saatlik paketleme vardiyasında çalışıyor. Orwellci bir yönetim levhası, işçilere şöyle nasihat veriyor: “Çalışın. Zevk alın. Geliştirin.”

Geceleri, OKB’nin kısır döngüsüne yakalanmış 17 yaşındaki erkek kardeşi Dean’e bakıyor. Dean’in takıntılı davranışı nadiren banyodan çıkabilmesi demek. Oysa sistem Dean’in iş görebilir olduğunu belirler ve sosyal yardımları kesilir.

Anneleri öldüğünden beri, Tamsin ve Dean – her ikisi de hala çocuk sayılırken – kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kaldılar ve hayatları giderek Kafkaesk bir kabusa dönüştü. Tamsin’i yıpratan sadece parasızlık değil, kendi hayatı üzerindeki kontrol eksikliğidir. Diğerleri – bürokratlar, işteki tuhaf yönetim – hayatta kalmasını günlük bazda etkileyen kararlar veriyor. Tuvalet molalarının bile zamanlanmış olduğu sıfır süreli bir sözleşmede ve bu insanlıktan çıkarıcı iş, ruhunu yok ediyor. Ama çalışmadan da yapamaz.

2015 Bruntwood Oyun Yazarlığı Ödülü Sahibi

“Soper’ın oyunu çok güzel, nazik, şefkatli ve zaman zaman hafifçe mizahi bir yapıt.” – The Independent

“Kemer sıkma politikaları hakkında üzücü, güzel bir drama.” – Time Out

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Fact Tiyatro (2022-2023 ve 2023-2024)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Katherine Soper

Yazar : Katherine Soper

Hasret Güneş

Çevirmen : Hasret Güneş

Tür : Komedi, Kara Mizah

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E - 1 K 

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön