Örtüsüz

 

Rohina Malik’in eleştirmenler ve seyirciler tarafından büyük beğeni toplayan oyununda 11 Eylül saldırısı sonrasında Beş Müslüman kadın çay servisi yaparken örtünün altında yatanları açığa çıkarıyor. Rohina Malik’in yazdığı oyun Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok şehirde, Kanada’da ve Güney Afrika’da sahnelendi. 2009 yılında prömiyerde Rohina Malik’in kendisinin sahne aldığı oyun 16th Street Theater, Victory Gardens Theater, Next Theater, Brava Theater, Crossroads Theater, Muslim Fest in Canada (Kanada Müslüman Festivali), Theater Project Baltimore, New York Voyage Theater Company ve Silk Road Rising gibi pek çok tiyatroda sahnelendi. Oyun ayrıca kilise, sinagog ve camilerin yanısıra Princeton University, Yale University, NYU, University of Chicago, Stanford University, DePaul University, Loyola University, College of the Atlantic, Bates College, St. Mary’s College, UC Irvine, UC Santa Barbara, UC Davis, Oklahoma State University, University of Wyoming, Brigham Young University, College of New Jersey, Washington University, Fordham University, UW Osh Kosh, Concordia University, La Verne University gibi pek çok üniversitede sahnelendi. Rohina Malik ırkçılık üzerine çalışmaları için Evanston YWCA tarafından ödüllendirildi.

Beş kadın portresi üzerinden ırkçılık, gelenek, kimlik ve kendi kaderini tayin etme gibi konuları iredeleyen “Unveiled” 11 Eylül sonrası Amerika’sından farklı Müslüman kadınların deneyimlerini aktarırken negatif kalıplarla mücadele ediyor. Her bir karakter farklı bir kültürü ve altyapıyı temsil ediyor. Bu karakterleri birleştiren inançları, hikayelerindeki samimiyet ve konuklarını ağırlamak için ikram ettikleri çay. Ötekileştirilen, nefret söyleminden ve ırkçılıktan paylarına düşeni yaşayan beş kadının hikayeleri.

Pakistanlı göçmen Maryam ev hanımıdır. Kadınlara Bollywood tarzı gelinlik diker. En yakın arkadaşının düğününde ırkçı saldırı kurbanı olur.

Faslı Amerikalı, doğma büyüme Şikagolu bir kadın avukat olan Noor ailesinin kendi kültüründen biriyle evlenmesi beklentileri ve uyarılarına rağmen Joe ile evlenme kararı alır. Ama trajik bir ırkçı saldırının kurbanı olur.

Afrikalı Amerikalı sonradan Müslüman olan bir kadın olan Inez, 11 Eylül saldırıları sonrası bir günde hayatlarının nasıl değiştiğini aktarıyor. Ve korkudan nasıl başörtüsünü çıkardığını anlatıyor.

Babası Keşmir annesi Bihar’dan göçen, Londralı rapçi Shabana hayatı boyunca Londra’da ırkçılıktan payına düşeni almıştır. İsyanını onu özgürleştiren hiphopla dile getirir.

Filistinli göçmen Layla Chicago’da eşiyle ödüllü bir ortadoğu yemekleri restoranı işletir. 11 Eylül saldırılarında erkek kardeşini kaybeden Layla da ırkçılıktan, nefret söylemlerinden payına düşeni alır.

 

Yazar Hakkında

Chicago’da yaşayan yazar Rohina Malik göçmen bir ailenin çocuğu olarak Londra’da doğup büyüdü. Pakistanlı baba ve Hindistan kökenli bir annenin çocuğu olarak Londra’da yaşarken ırkçılık konusu onu çok etkiledi. 15 yaşında ailesiyle Amerika’ya göç ederek Chicago’da yaşamaya başladı. DePaul Üniversitesi Karşılaştırmalı Dinlerde Sanat bölümünü bitirdi. 2008 yılında aldığı yazarlık eğitiminin ardından ilk oyununu yazdı.

Tiyatro çalışmalarında birinci elden tanıklık ettiği ırkçılık, ötekileştirme, kimlik sorunları gibi konuları işlemeye başladı. Kalıplara meydan okumak öncelikleri arasında yer alan yazar inancının aşırı uçlardaki radikaller tarafından tanımlamasına karşı çıkıyor. Varsayımlar ve önyargılarla öteki kavramının oluşturulup yanlış bilgilerle insanların yaftalanmasından rahatsız oluyor. İnsanların müslüman deyince genellemelerle terörist, radikal gibi kavramlarla yargılamasını doğru bulmuyor. Bağnazlığın, nefret söylemlerinin, ötekileştirmenin yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyor. Dünyada yaşanan yanlışlara evde oturup üzülüp söylenmek yerine herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen yazar kendisinin üzerine düşeni tiyatro dili aracılığıyla yaptığını ve bundan gurur duyduğunu söylüyor. Başlangıçta örtünmeyi tercih etmeyen Rohina Malik kültürel mirasına sahip çıkmayı seçerek 19 yaşında örtünmeye başladı.

Halen Chicago Dramatists ve 16th Street Theatre üyesi olan yazar, ünlü Goodman Theatre yazarlar biriminin ilk dört üyesinden biridir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Rohina Malik

Yazar : Rohina Malik

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön