İç Ses

 

Pulitzer finalisti Adam Rapp’den yazarların nasıl yazmak için yaşadıkları ve sonra nasıl yaşamayı unuttukları üzerine sert ama güzel bir hikaye. Bu sürükleyici ve ilginç oyun iki yazarın iç seslerinin söylediklerini bize aktarıyor. Derinlikli karakterleri, etkileyici anlatımı, zengin diyalogları ile çarpıcı ve gizemli bir oyun.

Yale’de yaratıcı yazarlık dersleri veren Profesör Bella Baird ve onun parlak, tetikte ve zorlu öğrencisi Christopher Dunn’ın alışılmadık ilişkilerine odaklanan oyun Bella’nın seyirciye doğrudan hitap ederek yaptığı konuşmayla başlıyor.

Bella’nın yıllar önce yazdığı ilk ve tek romanı oldukça iyi eleştiriler almış ancak devamı gelmemiştir. Uzun zamandır izole bir yaşam süren Bella’nın ofisine randevusuz çıkagelen birinci sınıf öğrencisi Christopher onu şaşırtır. Bella için randevu konusu zorunludur ancak yine de kalmasına izin verir ve okul kuralları, sistem vb üzerine eleştirilerini sabırla dinler. Christopher bir roman yazdığını söylediğinde ve romanından bahsettiğinde ona olan ilgisi artar. Ve görüşmeleri devam eder. Christopher romanı konusunda güncel gelişmeleri ona aktarır. Bella, Christopher’ın profesörü ve akıl hocasıdır. İzole ve yalnız bir yaşamı olan Bella bir şekilde bu esrarengiz öğrencisine doğru çekilir, onu tanımak ister. Bu alışılmadık ikili birbirini tanıyıp giderek yoğun bir bağ kurarken hayatları ve hikayeleri içiçe geçmeye başlar.

Özel olarak görüşmeye başlayan ikilinin ilişkisi gelişirken Christopher’ın da Bella gibi yalnız biri olduğu anlaşılır. Bella’nın belli bir rutinde devam eden yaşamı beklenmedik bir teşhisle altüst olur. Bir noktada Bella Christopher’dan şaşırtıcı bir şey ister. Ancak bu istek bir başkasından istenebilecekler listesinin ötesindedir.

Oyun 2019 yılında New York Times Eleştirmenleri tarafından seçildi. Time, Chicago Tribune, LA Times ve The Hollywood Reporter tarafından yılın en iyi oyunları arasında gösterildi. 2020’de Tony ödüllerinde en iyi oyun dahil altı kategoride aday gösterildi.

2018’de Williamstown Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan oyunun, Ekim 2019’da Broadway’de Studio 54’de başrollerini ünlü oyuncu Mary-Louise Parker ve Will Hochman’ın paylaştığı prodüksiyonu Ocak 2020’ye dek 100 kez sahnelendi. Eleştirmenlerin ve izleyicilerin büyük beğenisini toplayan oyun pek çok ödüle aday gösterildi. Son olarak Denver Colorado’dan Curious Theatre Company 2021 yılı için oyunu repertuarına aldı.

Yazar Adam Rapp Hakkında:

1968 doğumlu Amerikalı yazar, senarist, müzisyen ve yönetmen Adam Rapp’in ödülleri arasında, Herbert & Patricia Brodkin bursu, iki Lincoln Center Le Compte De Nuoy ödülü, 1999 Prenses Grace Ödülü Yazarlık Ödülü, 2000 yılında Kennedy Center yeni Amerikan oyunları Roger L.Stevens Ödülü, 2001 Hellen Merrill Yükselen Oyun Yazarı ödülü, Elliot Norton Ödülü sayılabilir.
St.Johns Askeri Akademisi (Delafield, Wisconsin) ve Clarke College (Dubuque, Iowa) da okuyan Adam Rapp, üniversitenin ardından New York’a taşındı. Ve gündüzleri kitap yayıncılığı alanında çalışırken geceleri de yazarak geçirmeye başladı. Ardından Juliard’da iki yıl burslu olarak oyun yazarlığı eğitimini tamamladı. Bugüne dek 26 tiyatro oyunu yazan “Finer Noble Gases” adlı oyunu 2000 yılında Eugene O’Neill Tiyatrosu tarafından, 2001 yılında Louisville’deki Actors Theatre, 2003 yılında Charlotte’ta Carolina Actors Studio Theatre ve 2004 yılında New York City’de Rattlestick Playwrights Theatre tarafından sahnelendi. 2001’de Nocturne, New York Theatre Workshop tarafından sahnelendi. Oyun ayrıca American Repertory Theatre ve Berkeley Repertory Theatre tarafından da sahnelenmiştir. “Stone Cold Dead Serious” oyunu 2002’de American Repertory Theatre tarafından sahnelendi. Red Light Winter oyunu Steppenwolf Theatre Company’deki prodüksiyonuyla 2005’te Joseph Jefferson Ödülü’nü (En İyi Yeni Çalışma) aldı. Oyun, 20 Ocak 2006’dan 25 Haziran 2006’ya kadar Barrow Street Theatre’da Off-Broadway’de sahnelendi ve Adam Rapp tarafından yönetildi. Oyun, 2006 Lucille Lortel Ödülü’ne (Outstanding Play) aday gösterildi ve Rapp, 2006 Obie Ödülü’nü (Special Citation, Özel Atıf) aldı. Oyun, 2006 yılında Pulitzer Drama Ödülü için finalist oldu. Rapp, 2007’de Flea Theatre’da Julian Sheppard tarafından Los Angeles’ın bir prodüksiyonunu yönetti. 2011’de, Rapp’in The Metal Children’ı, Louisiana Eyalet Üniversitesi kampüsündeki Swine Palace tarafından bölgesel olarak ilk kez sahnelendi. Broadway’de ilk çıkışını, 14 Eylül 2019’da Studio 54’te oynamaya başlayan ve Mary-Louise Parker’ın oynadığı “The Sound Inside” oyunuyla yaptı.

2006’da yazdığı The Year of Endless Sorrows ve 2015’de yazdığı Know Your Beholder romanlarının dışında gençlik romanlarıyla tanınan yazarın ilk gençlik romanı “Missing the Piano” 1994 yılında yayınlandı. 1997’de ikinci kitabı The Buffalo Tree’nin ardından 1999’da The Copper Elephant, 2002’de Little Chicago, 2003’de 33 Snowfish, 2004’de Under the Wolf, Under the Dog, 2009’da Punkzilla, 2012’de The Children and the Wolves ve 2018’de Fum yayınlandı. Senarist olarak çalıştığı filmler arasında ise The Jury(2004), Winter Passing(2005), The L Word (2006), Blackbird (2007), In Treatment (2010), Flesh and Bone (2015), Vinyl (2016) ve The Looming Tower (2018) sayılabilir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Adam Rapp

Yazar : Adam Rapp

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön