Adım Adım

 

Peter Quilter’ın 2020’de karantina döneminde yazdığı son oyunu 2018 yılında yazdığı The Hill –Zirveye Ulaşmak oyununun üç kadın karakterli versiyonu. The Hill oyunu Çek Cumhuriyeti’nde, Prag’da Divadlo Ungelt ve Polonya’da Teatr Polski tarafından sahnelendi.

Yazar oyunda hepimizin karşılaştığı kayıp, dostluk, yaşlanma korkusu gibi son derece insani duyguları sıcak ve samimi bir dille irdeliyor. Üç arkadaş zirveye ulaşma yolculuğunda hayatlarını sorgular ve kendilerini yeniden keşfederler.

Paula, Sophie ve Monica kaybettikleri arkadaşları Rebecca’ın anısına iki günlük bir yürüyüş planlarlar. Rebecca’nın her yıl tırmandığı tepenin zirvesine çıkıp onu anacaklardır. Her biri zirveye çıktıklarında arkadaşları anısına bırakmak üzere yanında bir taş getirmiştir. Tabii öncelikle o tepeye ulaşmak zorundadırlar.

Güzel ve alımlı bir kadın olan Monica eski partneri Gary’yi kuzenine kaptırmıştır ama yeni nişanlısı Graham ile mutluluğu yakalamıştır ve evlenmek üzeredir. Bekar olarak geçireceği son haftasonudur. Ama evliliğe hazır olup olmadığı tartışmalıdır.
Bir müzede çalışan Sophie dağınık haldedir, tepeye tırmanma işi ona göre değildir ve sırt çantasıyla da başı beladadır. Sophie sevgilisi tarafından terkedileli altı ay olmuştur ve hala o konuyu konuşmaktan rahatsız olmaktadır. Arkadaşları onu hala unutamadığını düşünmektedir.

Seyahat sigortası satan bir şirkette çalışan Paula’nın kafası karışıktır ve sürekli Monica’ya nişanlısını soracakken yanlışlıkla eski sevgilisinin adını söyler. Diğerlerine nazaran daha kiloludur. Yalnızlıktan muzdariptir ve uzun zamandır ipin ucunu bırakmış haldedir. Yaşlanmaktan korkmaktadır.

Üç arkadaş iki gün süren yolculuk boyunca hayatı, dostluğu, aşkı sorgularlar. Üçü de ölen arkadaşları Rebecca’yı özlemektedir. Onları birleştiren, dengeyi sağlayan Rebecca olmuştur daima. Onu kaybetmek kendi hayatlarını sorgulamalarına neden olmuştur.

Yazar Peter Quilter hakkında:

Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Uluslararası başarı kazanan oyunları 40’dan fazla ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen Peter Quilter’ın son oyunu “Snowbound” 2020 baharında korona virüs karantina döneminde yazıldı. Snowbound Ekim 2020’de Atina’da dünya prömiyerini yapacak.

Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır.
Pek çok ödül kazanan ve iki kez Olivier Ödülüne aday gösterilen Peter Quilter’ın 2012’de yazdığı 3 Tony Ödülü adaylığı olan ve Judy Garland’ın son dönemini anlatan “End of the Rainbow”(Gökkuşağının Sonu) adlı oyunu “Judy” sinemaya uyarlandı. Başrolü Renée Zellweger ‘in üstlendiği film büyük beğeni topladı ve Altın Küre, Bafta ve Oscar ödüllerini kazandı.

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu dünya genelinde en çok sahnelenen oyunu “Glorious!” Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve oyun dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenmiştir. Curtain Up! (Perde! / Tuhaf Bir Miras Hikayesi) oyunu 2019/2020 sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından sahnelenmiştir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Şöhret (Celebrity), Perde!(Tuhaf Bir Miras Hikayesi) (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), Evde Mahsur Kalmak (Snowbound),Zirveye Ulaşmak (The Hill), Aç Gözlerini(Open Your Eyes), Bestseller ve Tek Başıma (Just the Ticket) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

Muhteşem Diva (Glorious!) oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu, Gökkuşağının Sonu(End of the Rainbow) oyunu Judy adıyla İstanbul Pulse Tiyatro, Perde! Tuhaf Bir Miras Hikayesi (Curtain Up) oyunu Bakırköy Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.
2020-21 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu (End of the Rainbow) Gökkuşağının Sonu oyununu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ise Tek Başıma (Just The Ticket) oyununu sahneleyecektir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön