Makul Şüphe

 

Bir otel odası. Tek bir gece. Tek bir hüküm. Suçlu ya da suçsuz.. Siz karar verin..

Yakalamanın temel şartı, kuvvetli belirtiye dayanan “makul şüphe”dir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. maddesine göre de, kişinin özgürlüğünün kısıtlanabilmesi için, “makul şüphe” bulunmalıdır. Şüphenin makul sayılabilmesi için, “ilgili kişinin suçu işlemiş olmasının mümkün bulunduğu hususunda objektif bir gözlemciyi iknaya yeterli vakıa ve bilgilerin mevcudiyeti” şarttır. Pek çok ülkede yargı sisteminin temel taşı ve otoriterliğe karşı siper olan jürili yargılamanın temeli dürüstlüğe dayanır. Ama objektif bakış açısı yitirilir ve bireysel kararlar devreye girince adalet tehlikeye girer.

İki kişi, bir kadın, bir erkek, bagajsız lüks bir otel odasına girerler. Kadın otel odasının kalitesinden memnun, adam ise sessiz sakin. Bir cinayet davasının sanığı yeniden yargılanacağı sırada bir önceki yargılamada jüri üyesi olarak sanığın suçsuz olduğu yönünde karar bildiren bu iki eski jüri üyesi yeniden biraraya gelir. Kadın makul şüpheye olan tutkusuyla hala sanığın suçlu olduğu fikrini eleyemiyor. İkili birbirlerinin gerçekleri ve sırlarıyla ilk kez yüzleşirken adalet, gerçek, onur, suçluluk, cesaret, onur ve sevgi gibi kavramlar da yargılanır.

Anna ve Mitchell davadan iki yıl sonra lüks bir otel odasında yeniden biraraya gelir. Şehirde büyük bir başarı yakalayan ve herkesin istediği bir kadınla evlenen Mitchell ile kendine ait bir güzellik salonu açmanın ve seyahat etmenin hayallerini kuran banliyöden gelme bir ev kadını olan Anna’yı biraraya getiren nedir? İkili arasında geçen konuşmalardan sonra gerçeği gördüğümüzü sandığımız her seferinde makul şüphe devreye giriyor. Oyun gerçek ve doğru olduğuna inandığımız şeylere dayanarak aldığımız anlık kararların yalnızca bizim değil çevremizdekilerin hayatlarını da geri dönülmez şekilde nasıl dönüştürebileceğini araştırıyor.

Gerçeğin, gerçekliğin, gerçek algımızın, birbirimize duyduğumuz şüphenin, insan ilişkilerinin doğasını araştıran bir oyun. İnsan ilişkileri söz konusu olduğunda gerçekten doğru olan nedir?

Reasonable Doubt, 2008’de Edinburgh Fringe Festivali’nin bir parçası olarak Edinburgh’daki Assembly Rooms’ta dünya prömiyerini yaptı. Daha sonra NY Fringe Festivali’nin bir parçası olarak New York’taki Chery Lane Theatre’da farklı oyuncular ve yönetmenle sahnelendi.

Yazar Suzie Miller Hakkında:

Avustralyalı yazar 2000 yılında Sydney’de yer alan (Playwrights Studio at the Australian National Institute of Dramatic Arts) NIDA’ dan mezun oldu. Aynı zamanda tiyatro yüksek lisansı ve Hukuk yüksek lisansı sahibi olan yazar 2008 yılında tamamen oyun yazmaya başlamadan önce başarılı bir avukat olarak evsizler, cinsel saldırı kurbanları gibi mağdur insanların yaşadıklarına birinci elden tanıklık etti. İnsan hakları ve ceza hukuku alanında çalışan bir savunma avukatı olarak sık sık dehşet verici deneyimler yaşayan insanların ifadelerini almak durumunda kaldı. Tanıklık ettiği hikayeler onun hukuk sistemine bakışını değiştirdi. Sisteme inanmakta zorlanmaya başladı ve sistemdeki eksiklikleri, yasal boşlukları sorgulamaya başladı.

İlk aşkı olan yazarlığı sübvanse etmek için Sydney’de avukatlık yapan yazar bir süre sonra National Theatre’dan gelen teklif üzerine işinden ayrıldı. Suzie Miller önemli konulara değinen karmaşık kişisel hikayeleri ve sahici karakterleriyle adalet kavramını sorgulayan bir yazar. “Suçluluğu kanıtlanana kadar masum olma” görüşünün insan haklarının temeli olduğuna inanan Suzie Miller hukuk alanındaki deneyimleri ve gözlemlerini başarıyla sahneye taşıyan bir yazardır.
Suzie Miller’ın pek çok ödül alan eserlerinin 40’dan fazla prodüksiyonu yapılmış ve Avustralya’nın dışında İngiltere, İrlanda, Kanada, Amerika gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir. Yazarın Prima Facie adlı oyunu da dilimize çevrilmiştir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Suzie Miller

Yazar : Suzie Miller

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Gerçekçi Drama

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön