Bebek

 

Oyun 39 yaşında bekar bir adam olan Marko’nun altı yıl birlikte yaşadığı kız arkadaşı Maria tarafından terkedildikten birkaç ay sonra yalnızlığa dayanamayarak internette gördüğü bir yarışmaya katılması üzerine gelişiyor. Artık yalnızlığa dayanamayan Marko prototip aşamasındaki bir android kadın robotu altı ay süreyle para vermeden denemek üzere başvurur ve binlerce aday arasından seçilir. Ve ardından büyük bir kutuda yeni kadınına kavuşur. Stella adını verdiği otuz yaşında bir kadın görünümündeki bu yeni oyuncağından umutludur. Ona itiraz etmeden hizmet edecek bir kadına kavuştuğunu düşünmektedir. Çünkü bu android bebek erkeğini mutlu etmek üzere tasarlanmıştır. Ancak işler beklendiği gibi gitmez çünkü akıllı robot Stellla’nın yaratıcısı ünlü bir kadın bilim adamı olan Barbara’dır ve ona kadın erkek ilişkileri hakkında kendi değerleri ve görüşlerini de yüklemiştir. Bu yalnız adamla kadın robotun ilişkilerini izlerken erkeklerin kadınlara yaptığı yanlışları ve günümüz erkekleri tarafından kadınların nasıl yanlış anlaşıldıklarını da görürüz. Stella ile yaşarken Marko yavaş yavaş gerçek ilişkilerinde yaptığı yanlışların farkına varmaya başlar.

Günümüz insanının yalnızlığını ve çaresizliğini, sanal dünyanın, robotların çevrelediği 21. Yüzyıl insanını anlatan oyun sanal, kurmaca bir ilişkinin gerçek insanlarla sahici ilişkiler yaşamakla kıyaslanamayacağını, gerçek insan iletişiminin yerini hiçbir şeyin alamayacağını vurguluyor. Hali hazırda işaretlerini gördüğümüz gelecekte yaşanacaklara dair öngörüler bu oyunda ikna edici karakterler ve mizahi bir dille anlatılıyor.

Ünlü Hırvat yazar Miro Gavran’ın 2012 yılında Zagreb’de kendi tiyatrosunda Dünya prömiyerini yapan oyunu Hırvatistan’ın yanısıra, Slovakya, Amerika, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Slovenya, Danimarka, Almanya, Macaristan gibi pek çok ülkede sahnelendi ve büyük beğeni topladı.

YAZAR MIRO GAVRAN HAKKINDA:

3 Mayıs 1961 Zagreb doğumlu yazar Miro Gavran kuşağının en üretken ve tanınmış yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Tiyatro, Sinema ve Televizyon bölümünde dramaturgi alanında tamamlayan Miro Gavran’ın ilk oyunu 22 yaşında yayınlanmıştır. İlk olarak dramaturg ve yönetmen olarak 1993 yılında Zagreb’de ünlü ITD Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.

Kısa hikayeleri, romanları ve oyunlarıyla tanınan ve hem ülkesinde hem de dünya genelinde evrensel temalı eserleriyle sevilen yazarın eserleri 40’dan fazla dile çevrilmiş ve eserleri Hırvatistan dışında ABD, Rusya, Almanya, Polonya, Hindistan, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Slovenya, Brezilya, Macaristan, Avusturya, Japonya gibi pek çok ülkede 330’dan fazla tiyatro tarafından sahnelenmiştir. Eleştirmenlerin ve seyircilerin büyük beğenisini kazanan eserlerinde yaşamdan olaylara mizahi bir bakış açısıyla yaklaşan yazarın karakterleri yaşayan, canlı karakterlerdir ve evrensel temaları sayesinde çok farklı kültürlere de hitap edebilmekte bu yüzden tüm eserleri farklı ülkelerde sahnelenmektedir. Miro Gavran hem ülkesinde hem de yurtdışında oyunları en çok sahnelenen yazarlar arasındadır.

Ulusal ve Uluslararası yirmiyi aşkın ödüle sahip olan yazar 2002 yılında oyuncu eşi Mladena Gavran ile Gavran Tiyatrosu’nu kurmuştur. Çiftin oğulları Jakov da oyuncudur. 2003 yılından itibaren kendi ülkesi dışında Slovakya’da adına düzenlenmeye başlanan GavranFest adlı uluslararası tiyatro festivali tüm dünyada bir ilktir. Trnava Slovakya’da başlayan Festival ardından 2013 yılında Krakow Polonya’ya taşınmıştır ve 2016 itibariyle Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Derin Art, İstanbul (2021-2022 ve 2022-2023)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Miro Gavran

Yazar : Miro Gavran

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön