Katil Uşaktır, Uşak !

 

Kimsenin sevmediği şarkıcı Fulya’nın cinayeti, çok bilinmeyenli bir denklemdir. Herkesin öldürmek için bir nedeni vardır. “Sanat” dünyasını yöneten medya, mafya, moda ve tabii ki bu dünyada kendine yer edinmek isteyen hırslı adaylar bu cinayetin olağan şüphelileridir. Bilgiye aç istihbarat örgütleri de sanatın iletişim kanallarında dolaşmaktadır. Oyun eğlenceli ve düşündürücü bakış açılarıyla “Katil kim?” sorusuna yanıt arar.

Yeteneksiz ve hırslı Fulya gerçekte Alman istihbaratı için çalışmakta, sevgilisinin işleri hakkında gizlice bilgi toplamaktadır. Medya patronu Murat sevgilisi Fulya’yı mutlu etmek için sahneye çıkarmaya karar verir. Mafyaya borcu olan gazinocular kralı bu fırsatı kaçırmaz, hemen organize eder. Murat sahne kostümleri için ünlü modacı Zümrüt’ten yardım ister. Zümrüt ve yardımcısı (gey) sivri dilli Cem ise Amerika ile işbirliği içindedir. Fulya’yı tasarladıkları bileklik ile öldürmeyi planlamaktadırlar. Murat’ın yalısında uşak olarak çalışan Adnan da, patronunu korumak için Fulya’yı öldürme planları yapmaktadır. İlk perdenin sonunda Fulya sahnede ölür.

İkinci perde de olağan şüpheliler sorgulanmaktadır: Murat, uşak, gazinocular kralı, Zümrüt ve Cem. Aynı zamanda sanat dünyasının içinde olmaya çalışan ve rolden role giren “garson” Baki de Fulya’nın içtiği son şampanyayı servis ettiği için sorgudadır. Polisin peşine düştüğü mafya babası ise intihar etmeye karar vererek herkesi şaşırtır. Polis çapraz sorgularla gerçek katili bulmaya çalışır. Sonuçta Zümrüt ve Cem suçlu olarak tutuklanır.
Final sahnesinde gerçek katil ortaya çıkar. Tabii ki katil uşaktır.

Yazarın notları :

Oyun, günümüz sanat dünyasında bilinirlik ve popülerlik kavramlarını, güçler dengesini, gizli aktörleri, girift ilişkileri eğlenceli bir dille işlemektedir. Sanat ve sanatçı kavramlarını, güven ve istikrar duygularını farklı bakış açılarıyla irdelemektedir. Güç sahibi olmanın ve onu korumanın yollarında insanların ne kadar bencil ve tehlikeli olabileceğini mizah yoluyla ortaya koymaktadır.

2015 yılında “Direkler Arası Seyircileri Ödülü” nü alan “Katil Uşaktır, Uşak” oyununun şarkıları Serpil Günseli tarafından bestelenmiştir. Talep edildiği takdirde farklı bestelerle de sahnelenebilir.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Leyla Zerger Sidal

Yazar : Leyla Zerger Sidal

Tür : Müzikal Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 8 Erkek - 4 Kadın (1 erkek oyuncu iki ayrı mesleği canlandırır; 1 kadın oyuncu kimlik değiştirerek gizlice 4 role girer) 

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön