İnsan Tortuları

Cezaevinde geçen oyunda, toplum dışına itilen kişilerin hapse düşüş öyküleri anlatılmaktadır.  Toplumun acımasız koşulları sonucunda barınma ve yaşamlarını sürdürme ihtiyacını duyan bu mahkumlar hemen her fırsatta koğuşlarda isyan çıkartıp, kaçış planları hazırlamaktadır. Yılların hapishane müdürü Ali Rıza Sabırlı, gün görmüş, mahkumları yakından tanıyan ve onlara iyi davranan bir yöneticidir. Liseli lakaplı bir genç getirilir ve girişi yapılır. Mahkumiyet kararında liseyi bitirirken öğretmenine silah çekip, ölümüne sebep olduğu yazılıdır. Hapishane müdürünün olayın nasıl olduğunu sormasına karşın Liseli cevap vermez ve bu suskunluğu sonraki yıllarda da devam edecektir. Liseli, cezasını çektiği sürece kendini de acımasızca cezalandıracak ve kendisini ziyarete gelen mevki sahibi olmuş dönem arkadaşlarını da görmek istememektedir. Bunların arasında sevdiği kız Naciye de dahildir. Koğuşları adamlarıyla yöneten Yedi Bela bir isyan hazırlığı tertipler. Mahkumlar tünel kazmak üzere girişimde bulunurken bir yandan da yangın başlar.

Haşmet Zeybek’in, 1966 yılında henüz bir lise öğrencisiyken yazdığı ilk oyunudur.

I. Perde- Piyes yazan ilk sayfada 23 Ocak 1966 Pazar- Bayram notu, II. Perde başlangıcında 26. 1. 1966 Çarşamba notu ve son sayfa sonundaki 31 Ocak 1966 tarihine bakacak olursak, oyunun dokuz günde yazıldığı sonucu çıkmaktadır.

Bu ilk eserinde dahi Haşmet Zeybek’in anlatım dilinin karakteristik öğeleri olan tekerlemeler, maniler, halk deyişleri, politik göndermeler, dönemin sokak ağızı vb. özgün üslubunun temel özellikleri görülmektedir.

 

 

Yapıt Hakkında

Haşmet Zeybek

Yazar : Haşmet Zeybek

Tür : Drama

Bölüm : Üç Perde

Oyuncu Bilgisi : 14 E - 4 K