Gidici

 

New York’da dünya prömiyeri yapan oyun Amerika ve Avrupa’da pek çok şehirde sahnelenmiştir. Özellikle Edinburgh Fringe Festivali’nde büyük ilgi görmüştür.

Bir suikast girişimi sonucu ABD Başkanı vurulmuştur, acilen en yakın hastaneye getirilir. Bir doktor sigortalı mı diye sorarken, hemşire başını sallar ve doktor “öyleyse bir şeyler yapmalıyız” diye haykırır. Uzun görüşmelerin ardından üç cerrah yaralı başkanla ilgilenme görevini üstlenir. Hastanede herkesin gözü üzerlerindeyken üç kişilik güvensiz cerrah ekibi ağır yaralı Başkanın hayatını kurtarmak üzere mücadele verirken bir yandan da onların bu komploda rolü olduğunu düşünen ve aynı zamanda kariyerleri için endişelenen FBI ajanlarıyla başa çıkmaya çalışırlar.

Birbirinden egzantrik karakterlerle dolu olan bu absurd kara komedi Beyaz Saray politikalarından, zencilere, Amerikan yerlilerine, Kanadalılara, Kennedy suikastinden yabancı düşmanlığına kadar çeşitli konulara göndermeler yapan ve tabulara yer olmayan bir Amerikan hicvi.

Dr. Hoyt, Bruno Hauptmann hastanesine yeni gelmiştir. Hastanenin cerrahi şefi Doktor Warren Wyandotte onu karşılar. Dr. Warren’ın hastalara davranış şekli enteresandır, örneğin ölümcül hastalara teşhiş koymadan önce helium solur. Öte yanda Beyaz Saray’da Başkan Waterford Novi özel asistanı ile görüşmektedir. Doktor Warren Wyandotte gelecekte doktor olmasını istediği kızını hastane laboratuvarına almıştır. Kızı Wixom, laboratuvarda dışkı analisti olarak çalışmaktadır. İşinden mutsuz olan Wixom bir çıkış yolu aramaktadır.

Doktor Ecorse Southgate, kanser yüzünden kemoterapi tedavisi gören çocuklar için kusan ve saçları dökülen bir Barbie bebek tasarlar. Kemoterapi Barbie adlı tasarımıyla oyuncak pazarına girmeye çalışır. Aynı zamanda glockenspiel çalmaktadır. İşinden memnun olmayan Gaita (Dışkı) analisti Wixom Wyandotte yeni keşfettiği! siyah insanlar hakkında bir belgesel yapmaya karar vermiştir. Afrika kökenli siyahların arabalar gibi başka ülkelerden gemilerle getirildiklerini söyler. Zencileri yeni keşfetmiştir ve yeni öğrendiği bu bilgiyle büyülenmiş gibidir. Babası Doktor Warren Wyandotte onun da kendisi gibi doktor olmasını istemektedir ve film işine girmesinden rahatsızdır. Doktor Hoyt Wixom’a aşık olur ve onunla evlenmek ister ama Wixom yeni tutkusu olan belgesel film işine kendini kaptırdığından ona şimdi olmaz der.

Başkanın durumu hastaneyi karıştırır. Ağır durumdaki Başkan ameliyat edilmeli mi tartışması başlar. FBI ajanları Melvin ve Hazel kendi kariyerlerinin derdinde herşeyin altında bir komplo ararlar. Onların gözünde bütün hastane çalışanları şüphelidir.

 

Yazar Hakkında :

Michigan Ann Arbor doğumlu Amerikalı oyun yazarı, gazeteci ve editör Brian Parks New York’ta yaşamaktadır. Brown Üniversitesi mezunu olan yazar Brooklyn Üniversitesi’nde oyun yazarlığı alanında yüksek lisans yapmıştır. Bir dönem Village Voice’da Kültür Sanat Editörlüğü ve Obie Ödülleri Jüri başkanlığı yaptı.

Oyun yazarı olarak hızlı akan, seri ve keskin kara komedileriyle tanınan ödüllü yazarın eserleri Amerika’nın yanısıra Avrupa’da pek çok ülkede sahnelendi. Preston Sturges ve Tom Stoppard’dan ilham aldığını söyleyen yazarın favori oyun yazarları Mac Wellman, Richard Foreman, Maria Irene Fornes ve Tom Stoppard.

Yazarın iki oyunu Enterprise ve Goner ilk kez Türkçeye çevrildi.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Brian Parks

Yazar : Brian Parks

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön