Donör

 

Oyunun İngilizce versiyonunun dünya prömiyeri 2017’de İngiltere, Londra’da The Oast Theatre’da gerçekleşti. 2020 yılında ise Hırvatistan prömiyeri Zagreb’de Teatra &TD tarafından sahnelendi. Oyun İngiltere’de her yıl gerçekleştirilen Leatherhead Drama Festivali’nde 2017 yılında En iyi Yeni Oyun ödülünü aldı. Fransızca ve Almanca’ya çevrilen oyunun texti Fransa ve Hırvatistan’da yayınlandı. “Donör” yazarın dilimize çevrilen ilk oyunudur.

Londra’da bir hastanede cerrah olan Anna hastanedeki gece nöbetinde bir organ bağışçısıyla operasyon öncesi görüşmeye gider. Ancak bu bağışçı Balkan savaşı sırasında bir esir kampında kendisine tecavüz eden adamdır. Bu durum adam hastanede çaresiz durumda olduğundan intikamını alması için mükemmel bir zamanlama olabilir. Ancak gece boyunca karanlık geçmişleri gün yüzüne çıkmaya başlarken, ikisinin de gerçekte yaşananları değiştirdiği ortaya çıkar. Londra’da yaşanan bu gecede geçmişin gölgelerinden çıkan anıların her zaman güvenilir olmadığı, zamanla tekrar tekrar hatırladığımızı sandığımız anıların aslında değişime uğradığına tanık oluyoruz. Kimin kurban kimin fail olduğunun birbirine karıştığı, savaşın aslında siyah beyaz olmadığını gösteren geçmişe yapılan bir yolculuk.

Bir zamanlar yakın olsalar da daha sonra işkence ile hayatları birbirine bağlanan, tenlerinde karşılıklı aidiyetin sınırlarını acıyla sorgulayan bu iki karakterin karmaşık ilişkileri çarpıcı olduğu kadar ürkütüyor. Bu hikayede aşk ve nefret, çaresizlik ve karmaşa içiçe geçiyor, geçmişin anıları bugünü değiştiriyor, güç ve güçsüzlük birbirinin yerine geçiyor. Savaş kampında hayatın akıl almaz trajedileriyle karşı karşıya kalan iki kişi, dayanıklılıklarının sınırlarını sorgular, kurban ne kadar acıya kalıcı olarak dayanabileceğini, fail ise baskı mekanizmalarını ve vicdanının varlığını sorgular.

Yazar Branko Ruzic Hakkında:

1973 Hırvatistan Split doğumlu yazar, senarist Branko Ruzic tiyatro oyunlarının yanısıra radyo oyunları, sinema ve televizyon için yazdığı senaryolarıyla da tanınmaktadır. Yazdığı oyunlar ve senaryolarıyla pek çok ödül alan yazar eserlerinde kültürel çeşitliliğe, farklılıklara önem veriyor. Akıcı diyalogları, sahici karakterleri ve çarpıcı hikayeleriyle tanınan Branko Ruzic,

Dramatik Yazarlık eğitiminin yanısıra kriptografi, adli tıp, tıbbi yazım, teörle mücadele ve uluslararası diplomasi alanlarında eğitimler almıştır. Yazarın tiyatro oyunları arasında Blow Us…One Last Kiss, He-Beauty and She-Beast, Lucy’s Story, Landslide, The Cycle of Bullying sayılabilir. 12 İngiliz ve Hırvat tv dizisi yazan yazarın 17 uluslararası ödül kazanan senaryoları ise My Grandpa is an Alien, The Lost Prince, It’s not all about Money filmleri.

Londra’da yaşayan yazar The Donor oyunuyla 2017 Leatherhead Drama Festivalinde ödül almıştır. Yazar ve editör olarak Red Planet Pictures, BBC Studios, Beano Studios, LA Productions, Hoplite Entertainment gibi saygın kuruluşlarla çalışmaya devam etmektedir.

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, Sivas (2023-2024)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Branko Ružić

Yazar : Branko Ružić

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Gerçekçi Drama

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 1 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön