Palyaçolara Güven Olmaz!

Dünya prömiyeri Mayıs 2022’de Majestic Repertory Theatre tarafından yapılan oyun, ilk oyun Clown Bar gibi tipik bir (Immersive  Theatre) Kapsayan, İçine Alan Tiyatro örneği. Klasik çerçeve sahne düzeneğini reddeden, dördüncü duvarı kırarak seyirciyi içine alan ve etkileşime girmesine izin veren, herhangi bir mekanda sahnelenebilen, tüm alanı kullanan, sürprizlerle dolu bir deneyim. Seyirci Clown Bar’ın müşterileri olarak olayların içinde yaşananlara tanıklık ediyor. Günümüzde bu tür oyunlar sahneleyen topluluklar seyirciyi çevreleyen, içine alan fiziksel alanlar önemli olduğundan mekan olarak hastaneleri, şirketleri, depoları, limanları, gece kulüplerini kullanmayı tercih ediyor. Mekan nasıl bir alan olursa olsun seyirciyi içine alıp sürükler. Harekete teşvik eder. Seyirci bir eseri yalnızca izleyip duymakla kalmaz, dokunma, tatma, koklamaya da teşvik eden duyusal deneyimler yaşayabilir. Yiyecek ve içecekler de bu deneyimin bir parçası olarak öne çıkar. Seyirci eserin, anlatının içine yerleştirilmiş gibidir. Anlatının içinde gezinir.

2011’de New York’da gerçekleşen Dünya prömiyerinde büyük beğeni toplayan ve New York Times eleştirmenleri seçimi olarak önerilen oyun bir palyaço polisiyesi. Palyaçoları sevseniz de sevmeseniz de izlemekten keyif alacağınız bir oyun.  Bir zamanların kara filmlerine(Film Noir) ve çok satan ucuz polisiyelerine (Pulp Fiction) göndermeleriyle farklı bir tarza sahip olan eğlenceli oyun ilgi görmeye devam ediyor. Takıntılı kahraman, deli suç dünyası patronu, kavuşamayan aşıklar, yufka yürekli hayat kadını, bolca silah, bolca çatışma gibi klasik suç filmi şablonlarını alıp kendi tarzıyla harmanlayan yazar oldukça eğlenceli bir komediye imza atmış. Bugüne dek yaklaşık otuz prodüksiyonu yapılan oyun Amerika ve İngiltere’de pek çok şehirde sahnelendi. Adam Szymkowicz kendi kurallarını koymayı seven, yazdığı yalın diyaloglar alıntılara dönüşen, yaratıcı ve farklı tarzıyla büyük ilgi gören bir yazar.

“Clown Bar” oyunundan tanıdığımız Palyaçoların organize suç dünyasına yeniden hoşgeldiniz. Bu kez Clown Bar oyununda ortadan kaybolan Happy’nin başına gelenler iki polis ve Clown Bar ekibi tarafından araştırılıyor ve ona ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. İlk oyunda palyaçoluğu bırakıp polis olan Happy, uyuşturucu bağımlısı erkek kardeşi Ufaklık Timmy öldürülünce onun neden ve kim tarafından öldürüldüğünü bulmak üzere bir zamanlar kendisinin de dahil olduğu karanlık işlerin döndüğü bara geri dönmüştü. Ancak sonrasında ortadan kaybolan Happy’nin başına ne geldiğini Clown Bar 2 oyununda öğreniyoruz.
Olayların üzerinden yaklaşık iki yıl geçmiştir. Happy kayıptır. Herkes ona ne olduğunu merak etmektedir. Cinayete kurban gittiğinden şüphe duyulmaktadır ama ortada hiç kanıt yoktur. Sıradan hayatlarından çıkıp gelen iki polis bu gizemi çözmek üzere palyaço kılığına girerek gizli göreve başlar ve palyaço suç dünyasına adım atar. Happy’nin başına gelenleri öğrenmek isteyen Petunia içerideki adam olarak onlara yardım eder. Happy ortadan kaybolduğundan beri işleri Popo devralmıştır. O geri dönene kadar işi yürütmeye çalışmaktadır.

Bu oyunda neler mi var? Palyaçoların akıllara zarar suç dünyasında yaşanabilecek herşey.. Yeraltı Palyaço suç örgütleri, aşk, nefret, intikam, gizli görevdeki polisler, patlayan silahlar, ortalığa saçılan palyaço cesetleri, maymun hikayeleri, kovboy özentileri, sirk hikayeleri, şarkılar, burlesk danslar, .. E daha ne olsun?

Yazar Hakkında:
Son yılların en beğenilen yeteneklerinden olan bol ödüllü ve üretken yazar Adam Szymkowicz’in oyunları Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Litvanya, Slovenya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, İngiltere, Meksika, Güney Kore, Tayland, İsveç, Yunanistan, İrlanda, Türkiye ve Almanya gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir.

Evrensel temalar ve karakterler yaratan yazar ağırlıklı olarak günümüz insanının yaşadığı açmazlar, online randevular, farklı cinsiyet rolleri gibi çağdaş konular üzerine yazmaktadır. Oyunlarında her zaman beklenmedik yerde beklenmedik şeyler karşımıza çıkar. Farklı tarzları denemekten korkmayan ve yaratıcılığın sınırlarını zorlamayı seven yazarın işleri tüm dünyada ilgi görüyor.

Adam Szymkowicz Juilliard Drama “Lila Acheson Wallace Amerikan Yazarları Programı”ndan mezun olarak 2007’de oyun yazarlığı diplomasını aldı, Marsha Norman ve Christopher Durang’in öğrencisi oldu. Yüksek lisansını Columbia Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde tamamladı.
Yazarın Clown Bar, Pretty Theft ve Nerve adlı oyunları da dilimize çevrildi. Clown Bar oyunu İzmir’de Tiyatrohane tarafından Murat Çidamlı rejisiyle sahnelendi.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Adam Szymkowicz

Yazar : Adam Szymkowicz

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi/Bir Palyaço Polisiyesi

Bölüm : Tek perde / yaklaşık 75-80 dk

Oyuncu Bilgisi : 6-9 E- 3-4 K (Sayı esnektir, Bir kaç karakter aynı oyuncu tarafından canlandırılabilir,) 

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön