Caroline’in Mutfağı

 

Ünlü şef Caroline Mortimer’ın rüya gibi bir hayatı vardır. Şahane bir evde, zenginlik içinde kocası ve çocuklarıyla yaşar. Kariyerinin doruklarında halkın en sevdiği tv şefi olarak tasarım mutfağında yemekler pişirir. Oğlu Leo Cambridge’i birincilikle bitirmiştir. Bir insan daha ne isteyebilir ki? Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Torben Betts’den aile, evlilik, ayrıcalıklı sınıflar, yemek, şöhret üzerine bir komedi…

Hayatınızı tek bir kişi ile paylaşmak bile zor gelirken ya mutfağınızı 5.6 milyon insanla paylaşıyorsanız ne olur?

Caroline Mortimer, halkın en sevdiği yemek programını yapmaktadır. Herşeye sahiptir, parlak bir kariyer, Highgate’de büyük güzel bir ev, sevgi dolu (daha ziyade golfe karşı) bir koca, akıllı bir oğul ve paranın satın alabileceği en iyi mutfak. Ancak bu pırıl pırıl mobilyalar, stüdyo ışıkları ve her an etrafta olan kameraların dışında Caroline halkın gözü önünde özel hayatını yaşamak durumuyla yüzleşmek zorundadır. Kameralar kapanıp gerçek açığa çıktığında neler olur?

Ünlü şef Caroline Mortimer, özel tasarım mutfağındaki ustalığına rağmen elinde mutluluk için bir reçete olmadığını farkeder. Hepimiz görünüşte parlak yaşamları olan ünlülerin hayatta başarısızlıklar yaşamak konusunda bizlerden geri kalmadıklarını biliriz. Bu ünlü televizyon şefi kuzey Londra’da trend olan bir semtteki görkemli evinde soğuk, uzak, zamanının çoğunu golf sahasında geçirmeyi tercih eden emekli bankacı kocasıyla yaşamaktadır. Mike bir zamanlar ilgi odağı olan bir alfa erkeğiyken şimdi ölümden korkmakta olan yaşlı bir adamdır. Ne çocuklarıyla ne de karısıyla elle tutulur bir ilişkisi yoktur. Eton ve Cambridge eğitimli oğlu Leo mezuniyetin ardından eve geri döner ve artık vegan olduğunu açıklar, sigara içmeye başlamıştır ve bundan böyle bir savaş alanında gönüllü çalışmak niyetindedir. Daha da kötüsü babasına söyleyecek bir sırrı vardır ama bunu açıklayacak cesareti bulabilecek midir?

Caroline oğlunun mezuniyeti şerefine bir kutlama yemeği hazırlamaktadır. Uzun zaman sonra ilk kez ailece bir akşam yemeği yiyeceklerdir. Bu arada Caroline’in kişisel asistanı doğum iznine ayrıldığından evli sevgilisinin torpiliyle onun yerine geçen Amanda ortalıkta saçma sapan şeyler yaparak dolanmaktadır. Bir yandan evde tadilat işlerini yapan eski futbolcu Graeme bir dakikalığına Caroline’le yalnız konuşmaya çalışırken, evi satılığa çıkardıklarından potansiyel bir alıcının evi görmeye geleceğini öğrenir. Ardından Amanda kötü haberi verir, Caroline’in arkadaşlarıyla içmeye çıktığı bir akşam eve dönüşünde sarhoş halde taksiden inerken tökezleyip düştüğü fotoğrafları yayınlanacaktır. Herşey üstüste gelmektedir. Eve dönen oğlu babasına söylemesi gereken sırrı anlatıp anlatmadığını sorup durmaktadır. Ve bir süre sonra Graeme’in sevimli olmaktan uzak karısı bir takım cevaplar arayarak gelir. İşler giderek karmaşıklaşırken Caroline’in hayatının hiç de göründüğü gibi mükemmel olmadığını öğreniriz.

Yazar Hakkında:

1968 Stamford, Lincolnshire doğumlu yazar torben Betts  Liverpool Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okur. Betts oyunculuk eğitimi de almış ancak daha sonra oyun yazarlığı eğitimine yönelmiştir. 1999 yılında Alan Ayckborn’ün davetiyle Scarborough Stephen Joseph Theatre’da stajyer yazarlık yaptı. Ve “A Listening Heaven” adlı oyununun prömiyeri bu tiyatroda 2001 yılında gerçekleşir. Oyun daha sonra Edinburgh Royal Lyceum’da sahnelendi ve TMA En iyi yeni oyun ödülüne aday oldu. Ardından gelen diğer oyunlarıyla tiyatro çevrelerinin, eleştirmenlerin ve seyircinin beğenisini kazanmayı başardı. Yazarın Blair karşıtı oyunu The Unconquered İskoçya’da Stellar Quines Theatre Company tarafından sahnelendi ve 2007 yılı İskoç Eleştirmenler Birliği En İyi Yeni Oyun ödülünü kazandı.

İngiltere’de eleştirmenler tarafından son yılların en başarılı yazarları arasında gösterilen ve kendine has bir teatral üslubu olan sıradışı bir oyun yazarı olduğu vurgulanan Torben Betts’in eserleri Alan Ayckborn ve Mike Leigh oyunlarını andıran sosyal gerçekçi kara mizahın yanısıra Howard Barker benzeri daha trajik, şiirsel bir tarza sahip. Tiyatro oyunlarının yanısıra senaryo yazarlığı da yapan Torben Betts’in yazdığı Downhill adlı bağımsız film senaryosu filme çekildi Mayıs 2014’de vizyona girdi ve beğeni topladı.

En çok tutulan ve sahnelenen oyunu olan Invincible- Yenilmez ilk kez Türkçeye çevrildi. Yazarın son oyunu Caroline’s Kitchen (Eski adıyla Monogamy) de dilimize ilk kez çevrildi. İlk olarak adı Monogamy olan oyun daha sonra yazar tarafından revize edildi ve Caroline’s Kitchen adıyla yeniden yayınlandı. Oyun Haziran 2018’de Londra’da Park Theatre’da prömiyerinin ardından İngiltere turnesine çıktı. 2019 yılı için yine büyük bir turne programı düzenlendi.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Torben Betts

Yazar : Torben Betts

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E - 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön