İkinci Bahar

 

Tanınmış yazar Peter Quilter’ın yazdığı son oyun olan “Autumn” kardeşlik, yaşlanmak ve sürekli zorluklarla dolu bir hayata rağmen gülebilmek ve umut duyabilmek üzerine samimi ve keyifli bir oyun.

Eksantrik kızkardeşler Rose ve Kathryn uzun zamandır ayrı yollara gidip birbirlerinden uzak kalmıştır. Alışılageldik bir yakınlık yaşamamışlar, hiçbir zaman kolay bir ilişkileri olmamıştır. Ama şimdi bir düğün organize etmek için birlikte yaşayıp birlikte çalışmaları gerekmektedir. Kathryn’in kızı Imogen evlenecektir. Hamile olduğundan acele etmekte, hızlı bir düğün organize edilmesi gerekmektedir. Kathryn bir yandan üçüncü evliliğinin bitişinin sancılarıyla boğuşurken bir yandan alışık olduğu lüksten uzak yaşamaya ve sınırlı bir bütçeyle düğün organize etmeye alışmak zorundadır. İyimser Rose yaşlanmayı kabullenip kucaklarken, Kathryn yaşlanmayı reddeder. Giderek artan kaos, pasta, şarap ve aşırı çekici bahçevan arasında gidip gelirken iki kardeş birbirleri hakkında şaşırtıcı ve yeni şeyler keşfetmeye başlayacaktır.

Yazar Peter Quilter hakkında:

Peter Quilter evrensel temalı oyunlarıyla dünya genelinde farklı coğrafyalarda eserleri en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikali ile 1999 yılında yapmıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Sao Paolo, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır.

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu Muhteşem Diva olmuştur. Oyun Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından 2020-2021 sezonunda sahnelenmiş ve 2021-2022 sezonunda devam etmektedir. Tuhaf Bir Miras Hikayesi/Perde! (Curtain Up) oyunu 2019/2020 sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından sahnelenmiştir. Tek Başıma (Just The Ticket) adlı oyunu ise 2021-22 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmektedir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Tuhaf Bir Miras Hikayesi/Perde! (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak (Saving Jason), Şöhret (Celebrity), Tek Başıma (Just the Ticket), Bestseller, The Hill (Zirveye Ulaşmak), Aç Gözlerini (Open Your Eyes), Adım Adım (Step by Step) ve Evde Mahsur Kalmak (Snowbound) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dramatik Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön