Час восемнадцать

Birsaatonsekizdakika

Kasım 2009’da görevi kötüye kullanma ve sahtekarlıkla itham edildikten sonra, uydurma suçlamalarla yakalanan Sergei Magnitsky’nin hayret uyandıran hikayesini anlatan belgesel oyun.

İngiliz Hermitage Capital yatırım şirketinde çalışan ve bürokratları, siyasetçileri ve polisi 230 milyon doları zimmetlerine geçirmekle suçlayarak dev boyutta bir yolsuzluğu ortaya çıkaran avukat Sergei Magnitsky yolsuzluğu ortaya çıkardıktan sonra 2008 Kasım ayında gözaltına alındı. Gözaltında tutulduğu sırada gereken yardımı alamadığı için büyük fiziksel acılar çektirilerek ölümüne sebebiyet verilmişti. Mülakatlara ve mahkeme tutanaklarına dayanılarak hazırlanan oyunun adı, Magnitsky’nin hücresinde tıbbi yardım verilmeden ölene dek tek başına acı çekerek geçirdiği zamanı temsil ediyor.

Geleneksel tiyatro anlayışını reddeden ve belgesel tiyatro anlayışıyla öne çıkan Moskova’daki “Teatr.doc” tiyatrosu, genellikle gerçek kişi ve tanıklarla yapılan görüşmeler ve belgelerle oyun metnilerini oluşturuyor. Büyük ses getiren projeleri, uluslararası bir hukuk firmasında denetçi olan ve Rusya İç İşleri Bakanlığı tarafından görevi kötüye kullanma ve sahtekarlıkla itham edildikten sonra, uydurma suçlamalarla yakalanan Sergei Magnitsky’nin hayret uyandıran hikayesini anlatan (Час восемнадцать -One Hour Eighteen Minutes, 2010) oyunudur. Şiddete maruz kalan ve tıbbi müdahale başvurusu reddedilen Magnitsky, 2009 Kasım’ında hapishanede ölür.

Eser, Magnitsky’nin ölümünün soruşturulması boyunca toplanan materyallere (mahkeme tutanakları, tanık gözlemleri, mektuplar, dilekçeler ve günlüğü) dayanıyor. Hikâye annesinin yanı sıra hapishane doktorları, gardiyanlar ve yargıçların perspektifinden anlatılıyor. Oyun, Magnitsky’nin ızdırabıyla aynı sürede tamamlanıyor: bir saat on sekiz dakika.

 

 

Yazar : Elena Gremina
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Belgesel Oyun
Bölüm : Tek perde
Oyuncu adedi: 6 erkek – 3 kadın

 

 

edepsiz kuklalar izle