Biyografi

Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. Robert Lisesi’ni 1986, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü 1990 yılında bitirmiştir. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır. New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı Jean Genet’nin “Hizmetçiler”(The Maids) ve Heinrich İbsen’in “Hortlaklar”(Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

 

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın yazdığı bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında (1979) ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda George Orwell’in “Hayvanlar Çiftliği” (Animal Farm) başta olmak üzere yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.
Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda rejisini yaptığı ünlü virtüöz Macide Tanır’ın başrolünü oynadığı Neil Simon’un “Müziksiz Evin Konukları”(Lost In Yonkers) ile, Avni Dilligil Özendirme Ödülünü almıştır. Ayrıca bu tiyatroda 100 kişinin oynadığı “Zeki Müren Müzikali” ve 1000 kez kapalı gişe oynanan, kendisine Selim Naşit En İyi Prodüksiyon Ödülü kazandıran “Şen Makas” (Shear Madness) ve usta oyuncu Erol Keskin’in yılın tüm erkek oyuncu ödüllerini topladığı, Nedim Saban’a Türkiye’nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü’nü kazandıran “Salı Ziyaretleri” (Visiting Mr.Green) oyunları başta olmak üzere pek çok oyun yönetmiştir. Müşfik Kenter’in yönettiği “Salaklar Sofrası”(Le Diner De Cons) başta olmak üzere pekçok oyunda oynamıştır.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar”, TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”da oynamış, yine TRT’de“İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Bu başarılı dizi 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve 150 kez perde açmıştır.

Televizyon yazarı olarak, Show TV’ye dönemin en popüler yarışması Saklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)’u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM’de, Türkiye’nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır. Halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress”çok popüler olmuş ve 13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de ekrana gelmiştir. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını sunmuştur. Saban, televizyon için yeni projeler üzerine çalışmaktadır.

Nedim Saban, 1993 yılından bu yana Aktüel, Artı Haber dergilerinde röportajlar, Birgün Gazetesi, televizyongazetesi.com ve medyafaresi.com internet portallarında köşe yazılarına imza atmış, bu yazılarla defalarca kapak konusu olmuştur. Ayrıca tiyatro, siyaset ve günlük yaşamla ilgili yazdığı makaleleri medyafaresi.com, açıkgazete.com, tiyatrodunyasi.com’da yayınlanmış, Melih Aşık, Yalçın Bayer, Deniz Som gibi köşe yazarları tarafından alıntı yapılarak kullanılmıştır.

İngilizce ve Fransızca bilen Nedim Saban, dünyada pek çok sinema workshopuna katılarak kendini sürekli olarak geliştirmektedir. Şu an “Behçet Parçacıkları” adlı bir kara komedi , “Sormagel Lokantası” adlı bir televizyon dizisi senaryosu ve İngiltere’de ödül alan “Black Butterfly” adlı bir İngilizce senaryo üzerinde çalışmakta ve tiyatro çalışmalarına yazar, oyuncu, yapımcı, yönetmen olarak devam etmektedir.

Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitaptiyatrosinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Loading...