Biyografi

(Bursa, 23 Şubat 1955 – ) Öykücü, şair. Cumhuriyet gazetesindeki bazı yazılarında Nahit Zaman adını kullandı. Rükzan Hanım ile Anayasa Mahkemesi üyesi yargıç Nahit Saçlıoğlu ’nun oğlu. TED Ankara Koleji ve Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu ’nu bitirdi. Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’nde asistanlık yaptı (1977- 81); 1981 ’den beri Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü ’nde öğretim üyesi (1996 ’dan itibaren profesör). Konuk öğretim üyesi olarak Belçika ve Avustralya ’da bulundu. TYS, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesi. İstanbul ’da yaşıyor; evli, bir çocuk babası.

 

İlk şiiri (“Bir Tapınakta Gecelemek”) 1989 ’da Çağdaş Türk Dili ’nde çıktı. Öykü ve şiirlerini Milliyet Sanat, Gösteri, Varlık, Çağdaş Türk Dili, Adam Öykü ve Yaşasın Edebiyat dergilerinde yayımladı. “Tasarımlar II” adlı şiirini Nihan Atlığ besteledi. Fethi Naci onun öykülerini “Saçlıoğlu, bir kültür birikiminden güç aldığı belli olan hikâyelerinde, alışılmış hikâyenin sınırlarını zorluyor; zaman zaman gizemli, zaman zaman ‘humour ’a dayanan hikâyelerinde hep yeninin ardında” biçiminde değerlendirdi. Nursel Duruel ise “Kuramsal birikimiyle hayat deneyimlerini ve gözlemlerini; düşünsel olanla duyumsal olanı birbirinin içinde eriterek akıtıyor öykülerine” dedi.

Ödülleri: Yaz Evi ’nin ilk yedi öyküsünden oluşan bir dosya ile 1993 Yunus Nadi Öykü Ödülü (Vüs ’at O. Bener ’le paylaştı); Yaz Evi ile 1994 Sait Faik Hikâye Armağanı; “Topaç” ile 1998 Haldun Taner Öykü Ödülü.

Kaynak: Tanzimat’tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi

Yurt içi
kitap
Yurt dışı
kitap
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitaptiyatrosinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Şiirleri:

  • Günden Önce (1985)
  • Sarkaç (2002)

 

Öyküleri :

 

Roman :

 

Novella :

Söyleşi:

 

İnceleme :

  • A’dan Z’ye Melih Cevdet Anday (2003)