Kamçatka'da Bir Kayıp Vakası | İthaki Yayınları

İthaki Yayınları, Julia Phillips’in “Kamçatka’da Bir Kayıp Vakası” adlı romanını ajansımıza bağlı değerli çevirmen Duygu Akın’ın çevirisiyle  yayımladı.

Bir ağustos günü, Rusya’nın kuzeydoğu ucundaki Kamçatka Yarımadası’nın kıyılarında biri yedi, diğeri on bir yaşında olan iki kız kardeş kaybolur. İki kızın kaçırıldığına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktadır ama haftalar, aylar geçerken, polis soruşturmasından somut bir şey çıkmaz. Bu olay, yaşanan acının yasını ve öfkesini belki de en derinden hisseden kadınlar başta olmak üzere tüm Kamçatka’yı etkisi altına alacaktır.

Julia Phillips’in, sık ormanları olan, engin tundra bitki örtüsüne sahip, volkanik tehlikelere gebe, toplumsal ve etnik gerilimlerin uzun zamandır biriktiği bu bölgedeki gözlemleri ve tanıklıklarından yola çıkarak kaleme aldığı Kamçatka’da Bir Kayıp Vakası, akıl almaz bir suçun birbirine bağladığı karakterleriyle çok sesli ve sarsıcı bir roman.

“Öyle bir sonu var ki önceki tüm bölümleri hemen tekrar okuma hissi yaratıyor.” –New Yorker

“Bu hayret verici ilk romanın merkezinde iki kayıp kızın gizemi yatıyor ve ırk, cinsiyet, aile ocağı ve akrabalık ilişkilerinin giriftliği de hem bu gizeme hem de pek çok başkasına ışık tutuyor.” –Tayari Jones

“Kaybolan iki kızın gizemi bir yıl içerisinde bazen sönümlenip bazen harlanırken, her bir bölüm Kamçatka’daki bir kadının hayatını anlatıyor.” –Vanity Fair

“Romanın asıl kuvveti Phillips’in yas ve özleme dair yaptığı derin sorgulamada yatıyor.” –Ivy Pochoda

06 Nisan 2023