Hakan Yaman

Biyografi

Hakan Yaman, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1988’de Marmara Üniversitesi, Yabancı Diller İngilizce bölümünü bitirdi.
Altı yılda tamamladığı ilk romanı İsrafil’in Kanatları, 2007 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Roman, yabancı dile çevrilmemiş olmasına karşın Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ses getirdi. İtalyan gazeteci Orsola Casagrande ile yaptığı söyleşi, Eylül 2008’de İl Manifesto Gazetesi’nin Le Monde Diplomatique ekinde yayımlandı.
2009 yılında, 2008 yılında yayımlanan ikinci romanı Fotoğraftaki Kadın’la Türkiye’nin en saygın edebiyat ödüllerinden Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.

19.yüzyılda İzmir’in Levanten dünyasında geçen bir aşk ve ihanet öyküsünü kaleme aldığı Güz Kokulu Günahlar, 2011’de yayımlandı.

Çifte cinayetten aranan bir romancının intihar notu olarak yazdığı son romanını konu alan Romancı, Mart 2014’de yayımlandı, Temmuz ayında PEN Türkiye tarafından Ayın Kitabı seçildi. Hakan Yaman aynı yıl bu romanıyla, Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne Türkiye’den katılacak yazar adayları arasında gösterildi.

1998 yılında yazdığı Roza adlı kısa öyküsü, Remzi Karabulut’un hazırladığı, 252 yazardan minimal öyküler alt başlığı ile Aylak Adam Yayınları tarafından 2014 yılında yayımlanan Öyküden Çıktım Yola adlı kitapta yer aldı.

Yazarın üçüncü romanı Güz Kokulu Günahlar, 2017’de Fall Scented Sins adıyla İngilizceye çevrildi.

2018 yılında Türkiye PEN’in yönetim kuruluna yedek üye olarak katılan Hakan Yaman, 2011 yılından beri Türkiye PEN Yazarlar Derneği üyesidir.

Hakan Yaman, 2017 yılında bitirdiği beşinci romanı Huş Ağaçlarının Sessizliği’ni yayımlatmaya hazırlanıyor.

Yurt İçi

Yurt Dışı

Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız

Bütün Yapıtları

 

Romanları :

Öykü :

  • Roza (2014) – Öyküden Çıktım Yola adlı kitapta yer almıştır
edepsiz kuklalar izle