Hayalet Görüyorsun

 

Lena on beş yaşında, ergenlik döneminin tam ortasındadır. Aslında tek yapması gereken hayatı tanımak ve aşkı keşfetmektir, fakat Lena hastadır. Hastanede ziyaretine kendi yaşlarında, gürültülü, cafcaflı, ukala, yani daha düşünceli olan Lena’nın tam tersi bir kız gelir. Tam bir ömür törpüsü olan Angie gitmek istemez ve böylece Lena’nın başına kalır.

Yalnız Angie ne kadar kavga meraklısı olursa olsun, en gerekli anlarda Lena’ya karşı sevgi doludur ve hemen yanıbaşındadır.

Angie Lena’nın en imkansız sorularını cevaplar ve ürkütücü şeyleri dile getirmekten çekinmez. Böylece Lena’nın hastalığıyla baş etmesine yardımcı olurken aynı zamanda en yakın arkadaşı oluverir. Ta  ki Lena, ona bakıcısı Micha’ya olan aşkından söz edene kadar. Artık durum ciddileşir, çünkü Angie de gönlünü genç bakıcıya kaptırır.

Oyun, yaşamanın ve aşkın, ölümün ve ölmenin, diğer tarafın ve acılara müdahale etmeyen Tanrı’nın anlamına dair, son soruları sormayı ve sürpriz cevaplar bulmayı mümkün kılıyor. İki güçlü kız karakter ve hazır cevap diyaloglar, espri ve mizahla zor konuların işlendiği oyunun güçlü yönlerinden. Gençlik tiyatrosu için önemli bir eser.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Jörg Menke-Peitzmeyer

Yazar : Jörg Menke-Peitzmeyer

Mine Karabacak

Çevirmen : Mine Karabacak

Tür : Komedi

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön