Devlet Ana | Ankara Devlet tiyatrosu

Osman Özkan tarafından uyarlanan Ayşe Emel Mesci’nin rejisörlüğünü üstlendiği, Kemal Tahir'in ölümsüz eseri "Devlet Ana" Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. 5 Mart tarihinde prömiyer yapan eser 7 Nisan tarihine kadar her gün Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde izlenebiliyor. 

Devlet Tiyatroları, “2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı” kapsamında 6 - 28 Nisan 2024 tarihleri arasında Budapeşte’de Macaristan Ulusal Tiyatrosunun düzenleyeceği, Bulgaristan, Macaristan, İtalya, Fransa, Gürcistan, Belçika, İspanya, Slovakya gibi ülkelerin de yer alacağı 11. Madach Uluslararası Tiyatro Buluşması’na da "Devlet Ana" oyunuyla katılacak.

“Anayurdumuzdan koparıp kattılar önlerine bizi düşmanlar... İki yüzyıl önce, sırtımızı kargı demirleriyle dürtüp başımızın üstünde keskin kılıçlarını çevirerekten, bizi göçmen, göçebe ettiler, kova kova getirip sıkıştırdılar buraya... Ülkede kıyamet koptu, devlet yıkıldı. Millet can derdine düştü, sol elden sağ ele destek kalmadı. Bir yerde direnmekteyiz ki, tekerlendik mi gideceğimiz, cehennemin dibidir.”

Yıl 1290… Bugünkü Marmara Bölgesi’nin, o günkü Bitinya’nın güneydoğusunda küçük bir uç beyliği… Üç yanı batakla çevrili. O kaosun içinden önce bir devlet ve sonra bir cihan imparatorluğu doğacak. Ama oyunumuzun zamanında henüz hiçbir şey belli değil. Bir cinayet öyküsü ve Osmanlı beyliğinin adım adım devletleşmeye doğru evrilen sancılı süreci iç içe geçiyor.

25 Mart 2024