Biyografi

İlk eğitimini Fatih Sultan Mehmet Okulu’nda, Orta ve Lise eğitimini Eskişehir’de Şekip İçinsel’in kurucusu olduğu Yeni Kolej’de yaptı, 1963 yılında mezun oldu. Yeni Kolej şimdilerde E.Ü. Kampüsü içinde Yabancı Diller Okulu olarak eğitim vermektedir.

 

Aynı yıl, AÜ, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı. Üç yılın sonunda aynı Fakülte’nin Klasik Arkeoloji Bölümü’ne geçiş yaptı ve 1973 yılında mezun oldu.

Eğitimine devam ederken 1965-1971 yılları arasında Amerikan Askeri Yardım Kuruluşu’nda çalıştı.  1971 yılında ilk çocuğu Umut’u büyütmek için işten ayrıldı.

1973 yılında TRT, Televizyon Dairesi, Dış Kaynaklar Müdürlüğü’nde işe başladı ve Kurum’da otuz beş yıl (35) çalıştı.  Kurum’da çalıştığı yıllarda (on sekiz yıl) bir çok yabancı dizi, belgesel,  konulu film, çizgi dizi çevirisi yaptı.  Çevirilerinden bir kaçı; Taş Devri, Küçük Ev, Şahin Tepesi ile Tele Magazin Derneği, Yılın TV Oscarları Ödül Töreni’nde (1986) çeviri ödülü kazandı, Kuzey-Güney, Tatlı Sert, İsviçreli Robinson Ailesi ve adlarını sayamayacağı birçok sinema filmi çevirdi.

Mark Medoff’un Children of a Lesser God adlı tiyatro oyununu “Sessizliğin İçinden” başlığı ile çevirdi.  Bu oyun 1984-1985 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda, 2015-2016 sezonunda İstanbul DT’de sahnelendi.

TRT’de aktif görevde olmadığı zamanda, Kurumca üretilen belgeseller ile bilgi içeren programların derlenmesini bir ekiple birlikte gerçekleştirerek dört cilt, 1500 sayfalık kitap haline getirdi.

İlk çocuğu Umut’tan sonra 1977 yılında ikizlerine (Umay ve Ulaş) kavuştu…

Uğraşılarını halen sürdürmeye çalışmakta…

Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitaptiyatrosinemaDiğer