Artistlik Yapma | Can Yayınları

John Badham & Craig Modderno’nun “Artistlik Yapma -Yönetmenlerle Oyuncular Arasındaki Yaratıcı Mücadeleler ” adlı kitabı Samim Sakacı’nın çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

Oyuncular söylediğiniz şeyleri yapmazlarsa ne yaparsınız? Genç bir yönetmenken her zaman kendi fikirleri olan oyuncularla ilk çalışmaya başladığındaki beceriksizliğini ve yaşadığı korkuyu anlatan yönetmen John Badham (Cumartesi Gecesi Ateşi, Savaş Oyunları, Özel Takip) hem sinemaseverlerin hem de mesleğinin her aşamasındaki oyuncu ve yönetmenlerin mutlaka okuması gereken bu kitapta çok değerli bilgiler veriyor. Gazeteci ve film yapımcısı Craig Modderno da kendi deneyimlerini aktararak bu ortak yapıtı zenginleştiriyor.

Kitapta Sydney Pollack, Michael Mann, John Frankenheimer, Mel Gibson, James Woods, Anne Bancroft, Jenna Elfman, Clint Eastwood ve diğer birçok ünlü yönetmen ve oyuncunun önemli konularla ilgili açıklamaları ve kısa röportajları yer alıyor.

– Bir oyuncuya söyleyebileceğiniz en kötü ve en iyi on şey nedir?
– Oyuncunun mizacının ve katkısının gerçek doğası nedir?
– Yaratıcılığın doğası ve barındırdığı güçlüklerin etkisi nasıl yönlendirilir?
– Oyuncu seçimi ve prova süreçleri nasıl değerlendirilir?
– Rol yaparken bir oyuncunun aklından neler geçer?
– Yönetmenler ne yaparsa oyuncular yabancılaşır?

Gerek yönetmenlerin, gerek oyuncuların, gerekse seyircilerin kafasındaki bu soru işaretleri, kameranın arkasındaki ve önündeki sanatçıların farklı bakış açılarıyla yanıtlanıyor.

“Yönetmen olarak kariyer yapmayı düşünen herkesin okuması gereken son derece eğlenceli bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir!” – Wayne Crawford

14 Kasım 2017