Türkiye’nin İlk Telif Hakları Ajansı

Onk Ajans, eski adı ile ONK Copyright Ajansı 1959 yılında Osman N. Karaca tarafından kurulmuştur. Daha önce, kişisel çabalarla sürdürülen birkaç temsilcilik çalışması dikkate alınmazsa Onk Ajans, telif hakları alanında Türkiye’de etkinlik göstermek amacıyla kurulan ilk yasal kuruluştur.

 

Kitap Hakları

 

ONK Ajans, ülkemizin birçok değerli yazar ve çevirmeninin telif haklarının yönetimini yapmaktadır. Ajans ayrıca çok uzun yıllardır çoğunluğunda tek yetkili temsilci olarak birçok ülkeden, 150’den fazla yabancı ajans ve yayınevini ve bu kuruluşlara bağlı yazarların Türkiye’ de telif haklarını korumaktadır.

 

 

Tiyatro Hakları

 

ONK Ajans, uzun yıllardır tiyatro alanında faaliyet gösteren tek telif hakları ajansıdır. Gerek ajansımıza bağlı birçok yerli oyun yazarının, gerekse dünyanın dört bir yanından yüzlerce yabancı ajans aracılığıyla veya doğrudan yabancı oyun yazarlarını temsil etmekte, telif haklarını korumaktadır. Ajansımız ayrıca birçok değerli çevirmenin de telif hakları yönetimini üstlenmektedir.

 

 

Sinema & TV Hakları

 

ONK Ajans, sinema-televizyon endüstrisiyle birkaç şekilde işbirliği yapmaktadır. Ajansın temsil etmekte olduğu yazarların edebi eserlerinin işlenme yoluyla değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar.  Yazarlarımızın kaleme aldığı film ve dizi projelerinin yapımcılarla buluşturulması. Yazarlarımızın yapımcılardan gelen talepler doğrultusunda çeşitli projelerde senarist olarak görev almaları için gerekli hizmetin yapılması.

 

Diğer Haklar

 

ONK Ajans, temsil ettiği yazarların yapıtlarının, sesli kitap gibi diğer alanlarda işlenme haklarının kullanılmasında da yetkili olarak faaliyet göstermektedir. Ajansımız, ayrıca bazı kompozitörlerin sahne için bestelenmiş müzikal eserlerinin telif haklarını da yönetmektedir.