Savaş Daha Başlamadı

Birlikler sınırdadır ama savaş henüz başlamamıştır. Yani resmi olarak. Bu sırada barış yanlısı protestocular sokaklara dökülmüş, çocukları için endişelenen ebeveynler, yaşlanan ebeveynleriyle iletişimde zorlananlar, televizyonda yalan söyleyen haberciler, yıllarca hayatının aşkını bekleyen ve bulduğunu sananlar, kaçamak yapan evli meslektaşlar, ülkesinden kaçarcasına ayrılanlar, deliler, baskı ve zulüm görenler, hayalperestler, korkaklar… Herkesin bir şeylere bağımlı olduğu günümüz insanının savaş halleri.

Rusya’da Yeni Drama akımının öncülerinden tanınmış yazar Mikhail Durnenkov’dan sürreal bir kara komedi. Durnenkov savaşın eşiğindeki bir toplumun bu durumdan nasıl etkilendiğini ve nasıl insanlıktan çıktığını inceliyor. Karanlık bir mizah anlayışı, biraz tuhaf, huzursuz ve kimi zaman korkutucu 12 farklı hikaye aracılığıyla sıradan insanların gündelik savaşlarını aktarıyor.

1978 Rusya, Tynda doğumlu yazar Mikhail Durnenkov, Moskova Üniversitesi Sinema bölümü mezunudur. Mikhail Durnenkov zaman zaman kardeşi Vyacheslav ile birlikte de oyun yazmaktadır. 1995’de Togliatti’ye yerleşen yazar burada Togliatti Yeni Drama Okulu’nun kurucuları arasında yer almıştır. Rusya’daki “Yeni Drama” akımının öncülerinden olan yazar aynı zamanda senaryo yazarlığı, yönetmenlik ve oyunculuk da yapmaktadır. Mikhail Durnenkov’un oyunları yalnızca Rusya’da değil dünya genelinde ilgi görmektedir.

 

 

Yazar : Mikhail Durnenkov
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Sürreal Kara Komedi
Bölüm : Tek perde
Oyuncu adedi: 2 erkek – 1 kadın (3 oyuncu 12 bölümde yer alan farklı karakterleri canlandırır)