Oyuncu

 

Actress+posterÖdüllü usta yazar Peter Quilter’dan tiyatro dünyası üzerine başarılı bir oyun daha. Duygusal ve keyifli bir komedi olan “Oyuncu” da usta oyuncu Lydia Martin oldukça yetenekli ve sevilen bir sanatçıdır. Başarısız bir evlilik ve çeşitli aşk maceralarından geriye kalp kırıklıkları ve oğlu kalmıştır. Özel hayatında yakalayamadığı başarıyı oyunculuk kariyerinde yakalamış ve zirveye tırmanmayı başarmıştır. Yaşı ilerlemekte olan Lydia tutkuyla bağlı olduğu oyunculuğu yaşlanıp iyice unutulmadan önce bırakmaya karar verir. Ve A. Çehov’un” Vişne Bahçesi” oyununda son performansını gerçekleştirecektir. Artık emekli olacak ve kendinden yaşlı nişanlısı Charles ile onun memleketi İsviçre’ye gidip Cenevre’ye yerleşecektir. Ancak Lydia’nın bu kararına itirazı olan, bu fikirden hoşlanmayanlar da vardır. Son oyun gerçek bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı olacaktır?

Oyunun dünya prömiyeri Eylül 2014’de Woodinville Repertory Theatre’da yapılmıştır. Tüm dünyada sahnelendiği ülkelerde seyircinin büyük beğenisini kazanan oyun Amerika’nın yanı sıra Almanya, Brezilya, Rusya, İngiltere, Avustralya gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir.

 

Actress-Dez Minutos de Arte at the Rio de Janeiro premiereOyunları 40’ı aşkın  ülkede sahnelenen ve 28 dile çevrilen ünlü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikaliyle 1999 yılında yapmıştır. Oyunları pek çok ülkede birden fazla şehir ve tiyatroda sahnelenmiş ve ödüller almıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında  Londra, Cape Town, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Sydney ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar Leeds Üniversitesinden mezun olmuştur. Peter Quilter, uzun zamandan bu yana Kanarya adalarında yaşamaktadır.

 

 

 

PETER QUILTER1

Yazar : Peter Quilter
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Komedi
Bölüm : 2 perde
Oyuncu adedi: 5 erkek – 1 kadın