Chicago Fantezileri

Sıradan ve sıkıcı hayatlarına renk getirmek için abartılı fantezilere sığınıp, bunlarla avunan iki kafadar Dan ve Bernie, bekar hayatlarını sona erdirecek ikili Deborah ve Joan ile karşılaşır. Ancak hayat ve kadın erkek ilişkileri fantezilerdeki kadar ucuz, abartılı ve sığ değildir. İletişim ve ilişki kurmayı beceremeyen Dan ve Bernie, tıpkı başladıkları gibi zavallı bekarlıklarına, umutsuzluğu ve çaresizliği de ekleyerek, yalnızlıklarını paylaşmaya devam ederler.

Çevirmenin notları :

Bilinçaltında gizlenen acı, korku ve yalnızlıkların, gündelik hayatın boğucu dayatmalarıyla gün ışığına çıkıp, nasıl cinsel öfkeye, hakarete ve saldırgan bir tavıra dönüştüğünü anlatan, ortaya çıkan bu çaresiz yalnızlığın hayal kurmayı bile beceremeyen insanları nasıl kendi hastalıklı umutsuzluklarına hapis edip yozlaştırdığını sorgulayan ve bu yozlaşmanın toplumu, kadınları ezmeye ve onları sadece seks objesi olarak görmeye nasıl yönlendirdiğini gösteren derin ve ağzı bozuk bir kara komedi.

Özel tiyatroların minimal, hatta neredeyse sıfır dekor ile sahneleyebilecekleri bu oyun; yönetmen ve oyuncunun ustalıklarını, komedi hünerlerini ve hayal güçlerini gösterebilecekleri eşsiz bir fırsat sunarken; erkekler arası arkadaşlıkların, kadın erkek ilişkilerindeki romantizmi, nasıl etkilediğini, bu romantizminse kadınlar arası arkadaşlıkları nasıl değiştirdiğini keskin bir dille vurguluyor.

 

 

Yazar : David Mamet
Çevirmen : Aclan Büyüktürkoğlu
Tür : Kara Komedi
Bölüm : Tek perde / 34 sahne
Oyuncu adedi : 2 erkek – 2 kadın