ONK Ajans, eski adı ile ONK Copyright Ajansı 1959 yılında Osman N. Karaca tarafından kurulmuştur. Daha önce, kişisel çabalarla sürdürülen birkaç temsilcilik çalışmasını saymazsak ONK Ajans, telif hakları alanında Türkiye’de etkinlik göstermek amacıyla kurulan ilk yasal kuruluştur. Özellikle başta yayın ve tiyatro olmak üzere her alanda geniş kapsamlı bir çalışma yapan ONK Ajans’ın kuruluşunu izleyen ilk yıllarda gelişme çok ağır yürümüş, telif hakkı kavramının benimsenmesi hiç de kolay olmamıştır. 1960’lı yılların ortalarında Osman N. Karaca’nın Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden ayrılarak tüm çalışmalarını telif hakkı alanına yöneltmesi sonucu ONK Ajans’ın gelişmesi hızlanmıştır.

 

Başlangıçta sadece yabancı yazarların haklarını koruyan ONK Ajans’ın bünyesinde bugün yüz kadar Türk yazarı, çevirmeni, çizeri, sanatçısı toplanmıştır. ONK Ajans’a, bu özelliği nedeniyle Türkiye’nin en büyük telif hakkı kuruluşu denilebilir.

 

ONK Ajans’ın bir yan kuruluşu olarak 1973’de çalışmalara başlayan Mag Media  televizyon kanallarına yabancı sinema filmi ve televizyon programı dağıtımını halen sürdürmektedir. Mag Media, Sony Pictures Television firmasının temsilciliğini yapmaktadır.

Kitap hakları

ONK Ajans Ltd., çoğu tekyetkili temsilcisi olarak 150’den çok yabancı ajans ve yayınevinin Türkiye’ de haklarını korumaktadır. Türkiye’ nin koşulları tekyetkili temsilciliklerle daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bu gerçeğe karşın ONK ajans, yabancı firmalarla tekyetkili olmayan bağlantılar da yaparak işbirliğini sürdürmektedir.

Tiyatro hakları

ONK Ajans için “tiyatro alanında tek yetkili kuruluştur” denilebilir. Türk Tiyatro yazarları Derneği’ nin (Yeni adı Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği) uzun süre temsilciliğini yapmış, haklarını korumuştur. ONK Ajans bir çok Türk yazarının oyun haklarını korumaktadır. ONK Ajans, çok önemli ulusal kuruluşun Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. Bunların başında Fransa’daki “Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques” gelmektedir. ONK Ajans ayrıca dünyanın en ünlü oyun hakları Ajanslarıyla tek yetkili olarak çalışmaktadır.

Diğer haklar

Onk Ajans, Türk Yazarlar ağırlıkta olmak üzere, temsil ettiği yazarların yapıtlarının, yayın ve tiyatro dışında, Sinema, Televizyon, Müzik. vb. alanlarda da yapıt haklarının korunması ve kullanılması konusunda faaliyet göstermektedir. Ajans’a bağlı yazarların bir çok romanı televizyon dizisi olarak gösterilmekte ve büyük ilgi toplamaktadır.