Kitap

 

 

İletişim Yayınları Eugene Rogan’ın “Osmanlı’nın Çöküşü – Ortadoğu’da Büyük Savaş 1914-1920” adlı eserini yayımladı

 

İletişim Yayınları Eugene Rogan’ın “Osmanlı’nın Çöküşü – Ortadoğu’da Büyük Savaş 1914-1920” adlı eserini Özkan Akpınar’ın çevirisiyle yayımladı.

Yüzyıllarca hükmetmiş muazzam bir imparatorluğun Birinci Dünya Savaşı’yla beraber içine girdiği çöküş sürecini ele alan Eugene Rogan, Osmanlı’nın kaderini belirleyen savaş boyunca mücadele ettiği tüm cepheleri ayrıntılarıyla inceliyor. Hazin Sarıkamış yenilgisinden Çanakkale zaferine, Kudüs’ün düşmesinden Kafkas cephesine uzanan geniş bir “savaş meydanı”nda, savaşan tarafların planlarını, stratejilerini ortaya koyarken Ortadoğu’daki Büyük Savaş’ın Batı Cephesi’ni nasıl etkilediğine de değiniyor. Topyekûn savaşın ve seferberliğin yol açtığı açlık ve yoksulluğun yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermenilerin, Rumların ve diğer azınlık unsurların savaştaki durumları ve akıbetlerini de hem belgelerle hem de ilk ağızdan tanıklıklarla gözler önüne seriyor.

“Bugün artık Osmanlı cephesini hem Büyük Savaş’ın hem de modern Ortadoğu’nun tarihindeki gerçek yerine yerleştirmenin tam zamanı. Çünkü Osmanlıların savaşa girmesi, Avrupa savaşını başka herhangi bir olaydan daha fazla etkileyerek, bir dünya savaşına dönüştürdü. Ortadoğu muharebe meydanları, savaşın uluslararası niteliği en belirgin muharebe meydanlarıydı. […] Osmanlı cephesi uluslararası ordular arasında eşi benzeri görülmemiş bir savaşın yaşandığı gerçek bir Babil kulesiydi.” – Eugene Rogan

 

Alfa Yayınları H. D. F. Kitto’nun “Yunanlar” adlı eserini yayımladı

 

Alfa Yayınları H. D. F. Kitto’nun “Yunanlar” adlı eserini Ayşegül Yurdaçalış’ın çevirisiyle yayımladı.

Humphrey Davey Findley Kitto , klasik Yunan yaşamını, kültürünü ve tarihini keşfe çıkıyor ve konusuna tutku, nükte ve derin bir kavrayışla yaklaşarak bu kısa giriş metnini dünyaca ünlü bir klasiğe dönüştürüyor.

“Denge ve yoğunlaşmanın bir zaferi.”  – –Harold Nicolson, Observer

“Okuduğum en iyi Antik Yunan’a giriş çalışması. Yazarın zekâsının ve üslubunun kıvraklığı, koca bir bilgi yığınını lezzetli ve kolay hazmedilir hale getirmesini mümkün kılıyor.”  – –Raymond Mortimer, Sunday Times

“Profesör Kitto örnek bir tarihçi; kıvrak, titiz ve konuyla ilgili en son gelişmelere bütünüyle aşina … asla muğlak değil … sıklıkla nüktedan ve daima coşku dolu.” – –The Times Educational Supplement

 

Pegasus Yayınları Michael Ende’nin kitaplarını yayımlamaya devam ediyor

 

Pegasus Yayınları, Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen Michael Ende’nin kitaplarını yayımlamaya devam ediyor. Momo’dan sonra Bitmeyecek Öykü ve Dilek Şurubu da kitapçılardaki raflarda yerlerini aldılar. Bitmeyecek Öykü’nin çevirisi Saadet Özkal’a, Dilek Şurubu’nun çevirisi ise Leman Çalışkan’a ait.

Bitmeyecek Öykü  :

Bastian tuhaf görünümlü bir kitap sayesinde kendini, güzel fakat tehlikenin pençesindeki Fantazya diyarında bulur. Bu büyülü ülkeyi, Çocuk İmparatoriçe’ye yeni bir isim vererek sadece bir “insan” kurtarabilir. Ancak saraya giden yol ejderhalar, devler, canavarlar ve birçok büyülü yaratığın yaşadığı yerlerden geçmektedir.

Bastian maceraya atılır atılmasına… ancak dönüş yolunu bulmak o kadar kolay değildir. Fantazya’nın derinliklerine girdikçe, dile getirilemeyecek kadar kötü yaratıklarla ve kendi kalbinin gizemleriyle yüzleşecek cesareti bulması gerekecektir.

“Büyülü dünyaya dalıveriyorsunuz… Hareketli, yenilikçi ve duyarlı.” – The Washington Post

Dilek Şurubu :

İblis Şarlatan başarılı bir büyücüdür. Ancak bu yıl yeteri kadar kötülük yapmayı bir türlü başaramamıştır. Şarlatan’dan şüphelenen Hayvanlar Yüksek Şurası harekete geçmiş ve Şarlatan’ın evine onu gözlemlemesi için bir ajan göndermiştir: Mauro adında bir kedi. Biraz saf olmasına rağmen meraklı davrandığı için Şarlatan onun yanında dikkatlidir ve kafasına göre kötü büyüler yapamamaktadır.

Şarlatan’ın teyzesi Zalime Vampirsoy’un da durumu pek parlak değildir. Karga Yakup, onu izlemeye başladığından beri Zalime istediği kadar kötülük yapamaz olmuştur. Kötülük açığını kapamak için İblis Şarlatan ve Zalime Vampirsoy bir araya gelip kolları sıvarlar. Zalime Vampirsoy’un, sorunu hızlıca çözüme ulaştıracak ve onları iki ajandan kurtaracak çok özel bir planı vardır…

“Kitaplarım arasında belki de en eğlencelisi.” – Michael Ende

“Zıpır kelime oyunlarıyla renklenmiş, komik bir hikâye. Dâhiyane ve oldukça yaratıcı.” – Kirkus Reviews

 

Julie Lythcott Haims’in “Bir Yetişkin Yaratmak” adlı kitabı İKÜ (İstanbul Kültür Üniversitesi) Yayınevi’nden çıktı

 

Julie Lythcott Haims’in “Bir Yetişkin Yaratmak” adlı kitabı Duygu Pınar Kayıhan’ın çevirisiyle İKÜ (İstanbul Kültür Üniversitesi) Yayınevi’ndne çıktı.

Julie Lythcott-Haims otoriter, beklenti düzeyi yüksek, çocuğunun her ihtiyacını kendisi yerine getiren ve giderek onu kendisine bağımlı kılan anne ya da babanın kendisi için de nasıl stresli, gergin bir aile yaşantısı yarattığını da değinmeden edemiyor. Yazar, çocukları gerçek hayata nasıl hazırlayabileceğimize dair ipuçları sunarken aynı zamanda nasıl daha mutlu anne babalar olabileceğimize dair öneriler de sunuyor.

 

John Badham & Craig Modderno’nun “Artistlik Yapma” adlı kitabı Can Yayınları’ndan çıktı

 

John Badham & Craig Modderno’nun “Artistlik Yapma -Yönetmenlerle Oyuncular Arasındaki Yaratıcı Mücadeleler ” adlı kitabı Samim Sakacı’nın çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

Oyuncular söylediğiniz şeyleri yapmazlarsa ne yaparsınız? Genç bir yönetmenken her zaman kendi fikirleri olan oyuncularla ilk çalışmaya başladığındaki beceriksizliğini ve yaşadığı korkuyu anlatan yönetmen John Badham (Cumartesi Gecesi Ateşi, Savaş Oyunları, Özel Takip) hem sinemaseverlerin hem de mesleğinin her aşamasındaki oyuncu ve yönetmenlerin mutlaka okuması gereken bu kitapta çok değerli bilgiler veriyor. Gazeteci ve film yapımcısı Craig Modderno da kendi deneyimlerini aktararak bu ortak yapıtı zenginleştiriyor.

Kitapta Sydney Pollack, Michael Mann, John Frankenheimer, Mel Gibson, James Woods, Anne Bancroft, Jenna Elfman, Clint Eastwood ve diğer birçok ünlü yönetmen ve oyuncunun önemli konularla ilgili açıklamaları ve kısa röportajları yer alıyor.

– Bir oyuncuya söyleyebileceğiniz en kötü ve en iyi on şey nedir?
– Oyuncunun mizacının ve katkısının gerçek doğası nedir?
– Yaratıcılığın doğası ve barındırdığı güçlüklerin etkisi nasıl yönlendirilir?
– Oyuncu seçimi ve prova süreçleri nasıl değerlendirilir?
– Rol yaparken bir oyuncunun aklından neler geçer?
– Yönetmenler ne yaparsa oyuncular yabancılaşır?

Gerek yönetmenlerin, gerek oyuncuların, gerekse seyircilerin kafasındaki bu soru işaretleri, kameranın arkasındaki ve önündeki sanatçıların farklı bakış açılarıyla yanıtlanıyor.

“Yönetmen olarak kariyer yapmayı düşünen herkesin okuması gereken son derece eğlenceli bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir!” – Wayne Crawford

 

Yapı Kredi Yayınları “Dağlar ve Rüzgâr” için özel bir baskı yaptı

 

“Dağlar ve Rüzgâr”ın bu özel baskısında Sabahattin Ali’nin şiirlerinin farklı arşivlerde bulunan el yazmalarıyla, kitap olarak yayımlanan biçimleri karşılaştırılarak farklılıklar gösterildi.

Şiirlerin sonuna eklenen Notlar’da şiirlerin yazıldığı tarih, yer, yayımlandığı dergi, gönderildiği kişiler vb. bilgilerle birlikte Sabahattin Ali’nin mektuplarında şiirleri hakkında yazdıklarına da yer verildi.

Sabahattin Ali’nin yaptığı değişikliklerin izini sürmek ve şiirlerini el yazısından okumak isteyenler için “Dağlar ve Rüzgâr”hoş bir sürpriz.

Bütün gayretime rağmen kendimi lirik bir mecradan boşaltmak ihtiyacını duydum: İşte böylece şu son aylar içinde beş on manzume meydana geldi. Belki kıyamadığım için, bunları, eskilerden de birkaç tane ilave ederek neşrettim. Bunu yapmakla sahamın haricine çıkmadığım kanaatindeyim, çünkü bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve ebedi bir hikâyenin… -Dağ Şiirleri, 1932

 

Mithat Cemal Kuntay’ın eserlerinin telif hakkı yönetimi ONK Ajans’ta

 

Mithat Cemal Kuntay’ın eserlerinin telif hakkı yönetimi tekrar ONK Ajans’ta.

Uzun  yıllar ajansımız tarafından temsil edildikten sonra eserlerinin telif hakkı yönetimi bir süredir aile tarafından yürütülen Mithat Cemal Kuntay’ın tekrar ONK Ajans tarafından temsil edilmeye başlandığını duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

George Bernard Shaw’un Halikarnas Balıkçısı’nın çevirisiyle Bilgi Yayınevi’nden çıkan “İnsan/Üstüninsan” adlı eseri kitapçılarda

 

George Bernard Shaw’un Halikarnas Balıkçısı’nın çevirisiyle Bilgi Yayınevi’nden çıkan “İnsan/Üstüninsan” adlı eseri kitapçılarda.

19. yüzyıl İngiliz komedyasının en önemli örneklerinden ve George Bernard Shaw’un başyapıtlarından biri olan İnsan Üstüninsan, Shaw’un Don Juan teması üstüne yazdığı bir komedyadır.

Shaw bu komedyasında, Don Juan mitini tersine çevirerek yaşam gücü ve doğurucu evrim düşüncesini işler. Bu düşünceye göre, yaşamın doğurganlığı, doğanın en belirleyici yasasıdır; bu doğurganlık, daha ileriye evrilerek, üstün olana yaşam verir. Shaw’un, toplumsal çelişkilerin doğanın kendi mantığıyla aşılacağını ileri süren bu düşüncesi, bireyde kendini daha ileri yaşam bilgisini ve bilincini edinme çabasında ortaya koyar. Bu güç, kahramanlardan Ann’de, kadında yaşamın doğurgan itici gücü olarak ortaya çıkarken, Tanner’de yaşamın daha üst bilgisine erişme olarak ortaya çıkmaktadır.

Dünya edebiyatının en önemli yapıtlarından olan İnsan Üstüninsan’ı edebiyatımıza, ünlü yazarımız Halikarnas Balıkçısı 1949 yılında kazandırmıştı.

 

Wulf Dorn’un “Travma” adlı romanı Pegasus Yayınları’ndan çıktı

 

Wulf Dorn’un “Travma” adlı romanı Regaip Minareci’nin çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı ve yayınevinin TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki standında okuyucusuyla buluştu.

Fısıldıyorlar, gülüyorlar, tıslıyorlar ve ağlıyorlar.⠀
Gitgide yükseliyor sesleri, gitgide.⠀

BİZ HER YERDEYİZ. ⠀
ARTIK KURALLARI BİZ KOYACAĞIZ. ⠀
GELECEK BİZİM.⠀

Laura Schrader ıssız bir dağ yolunda, kaza yapmış bir araçtan kurtarılır. Aracın bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi bulunmaktadır. Dahası, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın bir köyün tüm sakinleri aniden ortadan kaybolmuştur. Birbiriyle bağlantılı bu olayları inceleyen psikolog Robert Winter ve emniyet güçleri büyük bir bilmeceyle karşı karşıya kalır çünkü yaşadığı travmayı atlatamayan Laura Schrader’in köyde olanlarla ilgili ilk ifadesi hayal ürünü gibi görünmektedir. Laura başına gelenleri Robert Winter’e anlattıkça ve köyde arama başlatan polis kanıtlara ulaştıkça bu kâbustan uyanmak daha da imkânsızlaşır…⠀

“Psikolojik gerilimin yeni ustası!” – Elle France

“Wulf Dorn, okuyucusunun kalp atışlarını nasıl hızlandıracağını çok iyi biliyor.” – la Repubblica⠀

 

Kürk Mantolu Madonna İngiltere’den sonra A.B.D.’de İngilizce yayımlandı

 

Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna, İngiltere’den sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde de İngilizce olarak yayımlandı. İngiltere’de Penguin tarafından yayımlanan Maureen Freely ve Alexander Dawe tarafından yapılan çeviri Amerika Birleşik Devletleri’nde The Other Press tarafından edebiyatseverlere sunuldu.

Kürk Mantolu Madonna ajansımız aracılığıyla bugüne kadar İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe, Arapça, Lehçe, Hırvatça, Arnavutça, Boşnakça, Sırpça, Gürcüce, Moğolca ve Urduca yayımlandı. İspanyolca, İsveççe ve Norveççe olarak önümüzdeki aylarda yayımlanması için gerekli anlaşmalar yapılmış durumda.

 

Alfa Yayınları, Refi Cevad Ulunay’ın “Sayılı Fırtınalar” ve “Eski İstanbul Yosmaları” adlı kitaplarını yayımladı

 

Alfa Yayınları, Refi Cevat Ulunay’ın “Sayılı Fırtınalar” ve “Eski İstanbul Yosmaları” adlı kitaplarını yayımladı.

SAYILI FIRTINALAR

Edebiyatımızda, İstanbul kabadayılığını ak kâğıt üzerinde Refi Cevad Ulunay kadar canlandırabilecek kişioğlu pek azdır doğrusu. Ona göre kabadayılar, külhanbeylerin aksine bir nevi “şehir şövalyesi”dir:

”Bu adamlar kendi terbiyelerine göre, âdetleri ve ülfetleri ile koydukları kaidelere riayete mecburdurlar. Zayıfı, bilhassa ırz ehlini himaye ederler, çizdikleri yoldan ayrılmamaya dikkat ederler. Çünkü muhitlerinin onlara verdiği bazı hakları ayaklar altına alırlarsa şöhretlerini kaybedeceklerinden korkarlar. Onlar beydir, efendidir, ağadır. Birbirlerine hürmet ederler, bu hürmete layık olmaya dikkat ederler, kendilerine “külhanbey” denilmesinden ödleri kopar. Çoğu cahildir, fakat terbiyeli adamlardır, büyüklerin muhitinde bulundukları zaman kendilerine söz düşmezse ağızlarını açmazlar Neşeli adamlardır, zevk ehlidirler, kılık kıyafet itibarıyla da –bazılarının tasavvur ettikleri gibi– sıfır kalıp fes, camadanvari yelek, sakız kuşağı, kıvrık paçası mor kadifeli bol pantolon, yumurta ökçe pabuç, boyun tarafı büzmeli siyah mintan giymezler, herkes gibi giyinirler, hatta iyi terzilerden giyinirler, fakat ekseriya pardösüsüz gezmezler. Çünkü koltuk altında saldırma taşırlar. Bunu da bir çalım vesilesi yapmazlar.

Çoğu ehli sanattır, içlerinde kaleme devam edenler de vardır. Hiçbiri mesleklerinde sivrilmek iddiasında değildir. Kendilerine verilen vazifeyi saat gibi yaparlar, bunun haricine de pek çıkmazlar, çünkü fazlasını öğrenmeye vakit bulamamışlardır.”

 

Sayılı Fırtınalar’ı okumakla, İstanbul kabadayılığının ve gece âlemlerinin en derin noktaları yanında, İstanbul argosu hakkında da teferruatlı bilgi sahibi olacaksınız.

ESKİ İSTANBUL YOSMALARI

1950-’60’lı yılların efsane kalemlerinden Refi’ Cevad Ulunay’ın Eski İstanbul Yosmaları başlıklı eseri, 19. yüzyılın kıvılcımlı gece âlemlerine projektör tutuyor âdeta… Bakın, kendisi eseriyle ilgili olarak ne diyor:

“Yaşanmayan hayat yaşatılamaz… Mazinin yosmalarına dair yazdığım hatıralarda rivayet tarikiyle (yoluyla) gelenler olduğu gibi, belki yakından tanıdıklarım da olmuştur. Okuyuculardan, nasılsa hâlâ yaşayan ne pimpon zampara dostlarım var ki, onlara açtığım bu tarih sahifelerini okuduktan sonra bana rastladıkları zaman, gözlerinde -ama yalnız gözlerinde- uyanan bir neşenin hazzı ile koluma girerek, bir sır tevdi eder gibi kulağıma, ‘Ah azizim, ben de Rana’yı tanıdım… Ne kadındı o!’ diyenler oldu. O halde, eğer şimdi küllenen bu aşk hatıralarının mangalını kalemimle karıştırırken bir günah işliyorsam, hepimiz cürüm (suç) ortağı oluyoruz. Ben yazdığım siz de okuduğunuz için…”

Sevgili okur, kitabın sayfalarını çevirdikçe, vaktizamanında bu “ince” işler -zamanın ruhuna özgü kaideleriyle- zarifane bir şekilde yaşanmaktaymış, diyeceksiniz: Refi’ Cevad’ın güçlü kalemi bunun garantisidir.

 

Angela Sommer-Bodenburg’un “Küçük Vampir” serisi hep kitap’ta

 

hep kitap Angela Sommer-Bodenburg’un “küçük Vampir” serisini yayımlamaya başladı.

1.Kitap – Küçük Vampir – Çeviren : Nilgün Kahraman

Rüdiger, en az 150 yıldır vampir. Küçük yaşta olmasının gayet basit bir nedeni var; o da çocukken vampir olması. Anton’la tanışmaları, çocuğun evde yalnız olduğu bir zamana rastlıyor. Küçük Vampir, aniden pencerenin pervazına konunca başta Anton ondan çok korkuyor. Küçük Vampir ona “karnının tok olduğuna dair” güvence verip karanlıktan korktuğunu itiraf edince Anton onun sempatik olduğuna karar veriyor. O dakikadan itibaren Anton’un tekdüze hayatı renkleniyor. Anton çok geçmeden vampir ailesinin diğer üyeleriyle de tanışıyor.

2.Kitap – Küçük Vampir Taşınıyor – Çeviren : Gülderen Pamir

Anton’un küçük bir vampir arkadaş edindiğini annesiyle babası bilmiyor. Rüdiger alışılmışın dışında sevimli mi sevimli bir vampir üstelik. Anton ondan neredeyse hiç korkmuyor. Vampir arkadaşı zor duruma düşünce Anton’dan yardım istiyor. Ailesinin koyduğu “mezarlık yasağı” yüzünden Anton’un yaşadığı apartmanın bodrum katındaki depoya taşınıyor.

3.Kitap – Küçük Vampir Film Kitabı – Çeviren : Gülderen Pamir

Doğum günü kutlaması için tüm vampirler akın akın Transilvanya’ya gelince vampir avcısı Kargaburun bu fırsatı kaçırmak istemez. Vampirleri ortadan kaldırmak için planlar yapan Kargaburun’un hesaba katmadığı biri vardır: Anton. Vampir öyküleri okumaya bayılan Anton tam da o günlerde ailesiyle civardaki bir şatoda tatilini geçirmeye gelir. İşte Rüdiger ile Anton’un işbirliği böyle başlar.

Küçük Vampir hayranlarını sinemalarda da bir sürpriz bekliyor. Küçük Vampir filmi 27 Ekim’de vizyonda!

 

Henriette Hell’in “Mutlu Son – Dikkat Geliyorum!” adlı kitabı Sayfa6 Yayınları’ndan çıktı

 

Henriette Hell’in “Mutlu Son – Dikkat Geliyorum!” adlı kitabı Tuna Alemdar’ın çevirisiyle Sayfa6 Yayınları’ndan çıktı

Hepimiz bir “mutlu son”un peşindeyiz. Aşk hayatımızda, iş hayatımızda, hatta filmlerde bile! Bu amaca ulaşmak için kimimiz az, kimimiz daha çok çabalıyoruz.

Alman gazeteci Henriette Hell ise başka bir şeyin peşine düştü, başka bir “mutlu son”un… Aslında hepimizin aklından geçen fakat değil yazmaya, hakkında konuşmaya dahi çekindiğimiz bir şeyin peşine: Orgazmın!

Orgazma ulaşmak için Hindistan’dan Tanzanya’ya, Tayland’dan ABD’ye, Türkiye’den Fransa ve İtalya’ya pek çok ülkede, o ülkeden insanlarla cinsel deneyim yaşayan Henriette Hell, yaşadıklarını son derece esprili bir dille kaleme aldı. Mutlu Son’da bu eğlenceli deneyimlerin yanı sıra kadın ve erkek orgazmı üzerine yapılmış pek çok araştırmanın sonuçlarını da bulacaksınız.

 

“Sihirli Kızlar” serisi Pegasus Yayınları’ndan çıktı

 

“Sihirli Kızlar” serisi Firuzan Gürbüz’ün çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı :

SİHİRLİ KIZLAR – 1  / Leonie ve Sihirli Yüzük

Leonie gözlerine inanamaz! Kaplumbağası, biraz önce midilliye mi dönüştü? Okulda yeterince tuhaf olaylar yaşanırken müdürün çalışma masasındaki tavuk da nereden çıktı? Leonie çaresizdir, olanlara anlam vermekte zorlanır. En iyi arkadaşı Mia’yla olayların içyüzünü öğrenmek için kolları sıvayan Leonie’nin keşfettiği sihirli aile gizemi de neyin nesidir?

SİHİRLİ KIZLAR – 2  / Sihirli Flora

Ailesiyle yeni taşındıkları Mondberg’de ilginç olaylar Flora’yı beklemektedir. Yeni okul, tuhaf bir yeni ev, enteresan büyük büyükteyze ve on birinci doğum gününde kafasının içinde birdenbire belirmeye başlayan görüntüler… Bu görüntüler Flora’nın hayatı ve aklını inanılmaz derecede karıştırmaya başlar. Peki ama komşunun obur kedisinin, lezzetli doğum günü pastasının üzerine sıçradığını neden görmüştür? Acaba büyük büyükteyzesinin hediyesi, gizemli parlaklığı olan o taşın olanlarla bir ilgisi var mı?

SİHİRLİ KIZLAR – 3 / Jule ve Yıldız Sihri

Jule’nin hayatı olağan bir şekilde ilerlerken birden her şey tuhaflaşır. Kulakları sık sık uğuldamaya ve çınlamaya başlar. Ardından konuşmalar duyar…
Gizemli bir sirk ziyaretinin ardından Jule artık bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına varır. Yoksa ansızın bir sihir yeteneği mi ortaya çıkmıştır?

SİHİRLİ KIZLAR – 4 / Doğanın Sihirli Kızları

Maya on birinci doğum gününden sonra hayvanlarla özel bir bağı olduğunu, Nora’ysa hava olaylarını etkileyebildiğini fark eder. Onları bir arada tutan bu büyük sırlarıdır. Başlangıçta karmaşa yaratmış olsalar da nihayet güçlerini kontrol etmeyi başarırlar. Artık yeni arkadaşları Şirin’e yardım etme zamanıdır… Üç kişilik gruplarına Tabiat Kardeşliği adını verirler ve ormandaki gizli sığınaklarında kendilerini bekleyen her türlü sürprize birlikte göğüs gererler.

 

Amy Tintera’nın “Sıfırlananlar” adlı romanı Pegasus Yayınları’ndan çıktı

 

Amy Tintera’nın “Sıfırlananlar” adlı romanı Sinan Uluç’un çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

Wren Connoly beş yıl önce ölür. 178 dakika sonraysa bir Sıfırlanan olarak hayata döner: Artık daha güçlü, daha hızlı, çabuk iyileşebilen ama duygulardan yoksun biridir. Sıfırlananlar’ın ölüm süreleri ne kadar uzunsa, geri döndürüldüklerinde insanlıklarından da o kadar şey kaybetmektedirler. Bu yüzden Wren 178, Teksas Cumhuriyeti’nin en ölümcül Sıfırlanan’ıdır. Özel savaş biriminin üyesi olan genç kız yeni Sıfırlananlar’ı eğitir ancak ona verilen son acemi, şimdiye kadar gördükleri arasında en başarısızıdır.

22 dakika ölü kaldığı için Callum Reyes kısmen hâlâ insandır. Refleksleri çok yavaştır, sürekli soru sorar ve yüzünden hiç eksik olmayan o gülümsemesi eğitmeni olan genç kıza rahatsızlık verir. Yine de genç adamı yetiştirmek zorundadır. Reyes, Sıfırlanan standartlarının altına düşünce Wren’den onu imha etmesi istenir.

Ama bu kusursuz asker artık emir almaktan bıkmıştır.

“Göz kamaştırıcı bir kitap, güçlü bir aşk hikâyesi… Anlatıcının güçlü sesi Sıfırlananlar’a âdeta hayat vermiş.” – Publishers Weekly

“Bağımlılık yaratan bir kitap… Müthiş konusu ve kurgusuyla okurları ilk sayfadan itibaren kendine bağlayacak.”  – Kirkus Reviews

 

Irvin D. Yalom’un “Güneşe Bakmak – Ölümle Yüzleşmek” adlı kitabı Pegasus Yayınları’ndan çıktı

 

Irvin D. Yalom’un “Güneşe Bakmak – Ölümle Yüzleşmek” adlı kitabı zeliha Babayiğit’in çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

Ölüm korkusu insanları hayvanlardan ayıran şeydir; her din, her kültür bu korkuyu yatıştırmaya çalışmaktadır. Yalom, yaşadığımız anksiyetelerin çoğunun özünde ölüm korkusunun yattığını söylüyor. Bunu anlamamız ise genellikle bir “uyanma deneyimi” sayesinde gerçekleşir: bir rüya, yakınını kaybetme, hastalık, travma, yaşlanma…
Kendi ölümlülüğümüzle yüzleşince önceliklerimizi yeniden belirler, sevdiklerimizle daha derinden iletişime geçer, hayatın güzelliklerini daha çok takdir edip kendimizi gerçekleştirmek için gerekli riskleri almaya daha istekli oluruz.
Irvin Yalom, “Ben de herkes gibi ölümden korkarım… Bir türlü kurtulamadığımız karanlık gölgemizdir o bizim,” diyor. Ancak bu eserinde ölümle yüzleşen hastalarının çoğunun hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve zenginleştirdiğini, onlar için gerçekten önemli olan kararları nasıl verdiklerini mercek altına alıyor. Yalom kitabı için, “Karamsar bir kitap değil bu… daha çok her anın ne kadar değerli olduğunun bilinmesini umuyorum,” diyerek, ele aldığı konunun önemini vurguluyor.

“Yalom terapist koltuğunun Şehrazad’ı. Eserleri tek kelimeyle muhteşem.”  –  Laura Miller, New York Times

“Güneşe Bakmak, ne bir ders kitabı ne de sıradan bir kişisel gelişim kitabı. Felsefi olduğu su götürmez ancak kesinlikle sıkıcı değil. Her bölümü hastalarının anekdotlarıyla dolu.” – Washington Post

“Peki, ölüm dehşetine karşı ne yapabiliriz? Yalom’un sunduğu tedavi başkalarıyla gerçek bağlar kurmayı, gerçekten yaşadığını hissetmeyi ve başkalarının hayatlarında olumlu etkiler yaratmayı içeriyor. Bu bariz görünen amaçlara ulaşmak elbette kolay değil: Hangi düşünen ve hisseden insan hayatını pişmanlık duymadan yaşayabilir ki?”  – San Francisco Chronicle

“Irvin Yalom, güzel ve cesur bir kitap yazmış. Ölümle yüzleştiği kadar teskin edici bir kitap. Yalom, hepimizin yüzleşmesi gereken bir paradoksu anlamamıza yardımcı oluyor: Fiziksel ölüm bizi yok eder ancak öleceğimizi bilmek bizi kurtarır.” –  George Valliant, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişkin Gelişimi Bölümü Başkan

 

Eduardo Galeano’nun “Hikâye Avcısı” adlı kitabı Sel Yayıncılık’tan çıktı

 

Eduardo Galeano’nun “Hikâye Avcısı” adlı kitabı Süleyman Doğru’nun çevirisiyle Sel Yayıncılık’tan çıktı.

Eduardo Galeano, dünya denen cangıla bu kez ömrünün son dalışını gerçekleştirip hepimizi derinden sarsan küçük hikâyeler avlıyor…

Eşitsizliğin, şiddetin ve adaletsizliğin gemi azıya aldığı geçtiğimiz o uzun yüzyılın dökümünü, sevgi ve mizah yüklü sözcüklerle aktarırken, direnişin ve düş gücünün de yaygınlaştığını, insanlıktan her şeye rağmen umut kesmememiz gerektiğini bir kez daha vurguluyor.

Bütün kıtalardan ve bütün zamanlardan ezilenlerin, sömürülenlerin, dışlananların sesinin yorulmak bilmez taşıyıcısı, yazar, tarihçi, şair, anlatıcı, hatırlatıcı ya da John Berger’ın o güzel tanımıyla “dünyanın vicdanı” Galeano, üzerinde titizlikle çalıştığı, vasiyet niteliği taşıyan bu kitabında da sömürücülerle diktatörlerin leşçiliğine ve ahlaksızlığına karşı halkların insanlık ve haysiyet adına mücadelesini efsaneler, anekdotlar, gerçek hayat hikâyeleri ve olaylarla anlatmaya, dünya halklarının direniş belleği olmaya devam ediyor..

 

Kırmızı Kedi Yayınevi, Muzaffer Buyrukçu’nun “Bir Olayın Başlangıcı” adlı romanını yayımladı

 

Kırmızı Kedi Yayınevi, Muzaffer Buyrukçu’nun “Bir Olayın Başlangıcı” adlı romanını yayımladı

Önce gölgelerini gördüğü üç çocuk bitiverdi Doğan’ın başında. Yanlarında kuyruğundan kan akan üç aylık bir kuzu vardı.
“Niçin kestin kuzunun kuyruğunu?”
“Ben kesmedim, ilk defa görüyorum.”
İnanmadılar, sopalarla dövmeye başladılar. Dövdüler, dövdüler ve gittiler. O sopalar yeniden başına vurulacakmış gibi fırladı ve kendini korumak istercesine ellerini ileriye uzattı.

“Kişilerine iğne batırın, batırdığınız yerden kıpkırmızı bir kan sızdığını göreceksiniz. Öylesine canlı kişiler Muzaffer Buyrukçu’nun adamları.” – Cemal Süreya

 

Adalet Ağaoğlu’nun “Bir Düğün Gecesi” adlı eseri Hırvatça yayımlandı

 

birdugungecesihirvatca-2Adalet Ağaoğlu’nun Dar Zamanlar üçlemesinin ikinci kitabı olan Bir Düğün Gecesi adlı eseri, Hena Com adlı yayınevi tarafından Izidora Hercigonja çevirisiyle Hırvatça yayımlandı.

Hena Com, geçtiğimiz yıllarda üçlemenin ilk kitabı olan Ölmeye Yatmak adlı eseri de yayımlamıştı.

 

Suat Derviş’in “Ahmet Ferdi – Bir Kış Gecesi” adlı kitabı İthaki Yayınları tarafından ilk kez günümüz Türkçesiyle yayımlandı

 

ahmetferdi-2Suat Derviş’in “Ahmet Ferdi – Bir Kış Gecesi” adlı kitabı İthaki Yayınları tarafından ilk kez günümüz Türkçesiyle yayımlandı.

Kavuşamayan âşıklardan geleneksel aileye, mezarından kalkıp gelenlerden ölü gibi yaşayanlara uzanan çok sesli, çok renkli öyküleri kulağımıza fısıldıyor Suat Derviş. Bağırmadan, acele etmeden anlattıkları bazen korkudan tüylerimizi ürpertirken bazen heyecanlı bir oyunun içine çekiyor.

Dinamik ama sakin anlatımıyla kendine has bir dil yaratan öncü yazar Derviş’in on üç öyküden oluşan kitabı 1923 Osmanlı Türkçesi basımından sonra ilk kez Latin alfabesiyle Türkçede okurla buluşuyor

“Onu nasıl sevdiğimi, neden sevdiğimi öğrenmek mi istiyorsun!.. Sana uzun uzadıya, o zamanki hislerimi tahlil etmeden, yalnız şunu söyleyeceğim. O güzeldi… Ben de, sanatkârdım. O yeni ve genç, ben yıpranmış ve ihtiyardım…”

 

Filiz Ali’nin “Yok Bi’şey, Acımadı ki” adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı

 

Filiz Ali’nin “Yok Bi’şey, Acımadı ki” adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Sabahattin Ali’nin kızı, Cumhuriyet Türkiyesi’nin müzik ve kültür atılımının önemli öğrencilerinden Filiz Ali’nin yaşamöyküsü, 1940’lardan günümüze Türkiye’nin öyküsü aslında.

Konservatuvar yılları, Amerika’da Türk bir genç kız olarak yaşadıkları, sonrasında Türkiye’nin en önemli sanat merkezi olan CRR’nin sanat yönetmenliği…

Tüm bunların ardından yolun başındaki gibi bir müzik okulu kurma arzusuyla doğan AIMA (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) Filiz Ali’nin yaşamının her anı müzikle, çalışmayla, okumayla dolu.

Annesiyle ilişkilerini, anne olmaya dair duygularını ve hiç bitmeyen öğretmenliğinin iç içe geçtiği ruh hallerini büyük bir içtenlikle -zaman zaman da özeleştiriyle anlatan- Filiz Ali’nin anıları Türkiye’nin bir dönemine tanıklık ederken kültür ve sanat dünyasının kazanımlarını ve kayıplarını anlamamızı da sağlıyor.

“Yok Bi’şey Acımadı ki…” Filiz Ali’nin neşeli üslubuyla kaleme aldığı, okuyanı zaman zaman hüzünlendirse de her şeye rağmen yılmadan çalışan ve ayakta kalan bir kadının hikâyesi olarak yol gösterici bir metin. Aynı zamanda umut verici.

“Elinizde tuttuğunuz bu kitapta üzüntü ve gözyaşı olmayacak. Hep güzel şeyler anlatacağım size. Doğanın, sanatın, müziğin, dostluğun, çocukların, gençlerin, hayatın güzelliklerini, tanıdığım ve örnek aldığım güzel insanları anlatacağım.

 

Pegasus Yayınları Irvin D. Yalom’un “Din ve Psikiyatri” adlı kitabını yayımladı

 

yalom-din-2Pegasus Yayınları, Türkiye telif hakları  ajansımız tarafından yönetilen Irvin D. Yalom’un “Din ve Psikiyatri” adlı kitabını Zeliha Babayiğit’in çevirisiyle yayımladı.

“…varoluşsal psikoterapi ile dinî teselli arasında da bazı kıyaslamalar yapacağım. Bu iki yaklaşımın karmaşık, gerilimli bir ilişkisi olduğuna inanıyorum. Bir bakıma aynı atalara ve endişelere sahip kuzenler sayılırlar: insanlığın doğasında bulunan umutsuzluğa çare bulmak gibi bir görevi paylaşıyorlar… Ama yine de temel inançlar ve psikoterapinin belli başlı pratik yaklaşımları ile dinî tesellinin taban tabana zıt olduğu da bir gerçek.”

İnsan neden ilahi bir varlığa inanma ihtiyacı hisseder? Ölüm neden korkutucudur ve insanı dinî teselliye iter? Din ve psikiyatri insan ruhuna nasıl dokunur?

2000 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Oskar Pfister Ödülü’ne layık gördüğü Irvin Yalom’un ödül alırken yaptığı konuşmayı içeren bu kitap, hemen her insanın zihnini kurcalayan sorulara yanıtlar sunuyor.

“Psikoterapiye ilgi duyan genel okur için Irvin D. Yalom’dan daha ilginç bir yazar olamaz. Aralarında Nietzsche Ağladığında romanı da bulunan on beş kurgu ve kurgu dışı kitabın yazarı olan Yalom, bir psikiyatr ve terapist olduğu kadar yetenekli bir hikâye anlatıcısıdır.” – Heather C. Liston

 

Yılmaz Çetiner’in “Son Padişah Vahideddin” adlı kitabı Kronik Kitap’tan çıktı

 

vahideddin-2Değerli yazarımız Yılmaz Çetiner’in “Son Padişah Vahideddin” adlı kitabı Kronik Kitap tarafından yayımlandı.

Dünya tarihi boyunca bazı imparatorluklar sessizce, bazıları da gürültülü bir şekilde ömürlerini tamamlamıştır. 600 yıl yaşamış olan Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerindeyse eşi benzerine az rastlanır olaylar meydana gelmiştir. Bu olayların birçoğu hazin, birçoğu da tarih malzemesi olarak oldukça zengindir. Yılmaz Çetiner, işte bu son derece duygu yüklü iklim eşliğinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ortaya çıkaran günleri anlatıyor. Onun bu geniş anlatısının tanığı ise Son Padişah Sultan Vahideddin…

Çetiner’in kendine özgü anlatım gücü ve röportaj ustalığının birleşmesiyle ortaya çıkan Son Padişah Vahideddin, okuyucuya hiç bitmesin isteyeceği bir sinema filmi izlettiriyor. Bu filmde Son Halife Abdülmecid Efendi’nin güzelliğiyle meşhur kızı Dürrüşehvar da var, Osmanlı’nın son döneminden birbirinden ilginç Türk ve yabancı portrelerle birlikte Mustafa Kemal Paşa ve Lord Curzon da var.

Haber, röportaj ve inceleme-araştırma dallarında pek çok ödül almış olan Yılmaz Çetiner, bu eşsiz eseriyle sıradan bir tarih anlatısından farklı olarak tüm kahramanlarla birlikte yaşıyor, onları ete kemiğe büründürüyor. Okuru o dokunaklı atmosfere götürürken dönemin tarihini yapanları övmeden ve yermeden, tüm gerçekleriyle yazıyor.

Osmanlı Hanedanı arşivinden zengin fotoğrafları da içeren Son Padişah Vahideddin, tarihimizin en önemli dönemlerinden birini aydınlatıyor.

 

İthaki Yayınları David Winner’ın “Kökler – İngiliz Futbolunun Yakın Tarihi” adlı kitabını yayımladı

 

kokler-3İthaki Yayınları David Winner’ın “Kökler – İngiliz Futbolunun Yakın Tarihi” adlı kitabını Egemen Özkan’ın çevirisiyle yayımladı.

Hollanda futbolunu ve kültürünü incelikle anlatan Harika Portakal’ın yazarı David Winner’dan bu kez yakın İngiliz futbol tarihine ışık tutan bir kitap: Kökler.

İngiltere’nin Dünya Kupası’nda başarısız sonuçlar almasının arkasında yatan sebep ne? Roy Keane ile asla karşılaşmamış ancak hafif piyade tugayı teyakkuzunda ölen asker arasında nasıl bir bağlantı var? İngiltere’nin ruhu üzerinde çamurun ve ıslak meşinin ne gibi bir önemi bulunuyor?

İşte İngiliz futbolunu ilgilendiren bu ve bunun gibi sorulara sıradışı ve eğlenceli bir yaklaşımla yanıt bulan Winner, İngilizliğin ve sürekli devinim içinde olan futbolun ruhunu benzersiz üslubuyla anlatmayı başarıyor.

 

Kırmızı Kedi Yayınevi Müjdat Gezen’in “Oyunculuk Eğitimi Üzerine” adlı kitabını yayımladı

 

mgezenoyunculuk-2Kırmızı Kedi Yayınevi, yazarımız Müjdat Gezen’in “Oyunculuk Eğitimi Üzerine” adlı kitabını yayımladı.

Müjdat Gezen, hiç şüphesiz Türk tiyatrosunun yetiştirdiği, yaşayan en büyük efsanelerden biridir. Her şeyden önce, canlandırdığı karakterlerle toplumun ortak belleğinde yer etmiş, kuşaklar boyu herkesin beğenisini kazanmış usta bir oyuncudur. Oyunlarında sahicilikten ve doğruluktan asla taviz vermemiş, iyiliği ve güzelliği eşyada değil insanın kendisinde arayan, üstelik bu arayışı öğrencilerine de aşılamaya gayret eden müstesna bir yazar, yönetmen ve eğitmendir. Bu uğurda bin bir zorluk ve özveriyle açtığı Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin (MSM) kuruluş hikâyesi ve felsefesi, Türk tiyatrosu tarihinde ayrı bir bölüm ayırmayı gerektirir.

Kırmızı Kedi Yayınevi, bu nedenle Müjdat Gezen’in Bütün Yapıtları kapsamında yayımlayacağımız eserlerinin ilkini tiyatro kitaplarına ayırarak, sırasıyla Oyuncunun Elkitabı, Oyunculuk Eğitimi, Oyunculuğun Felsefesi ve İnsan Neden Oyuncu Olmak İster?.. adlı kitaplarını tek bir ciltte topladı. Tiyatro öğrencilerine ve tüm oyuncu adaylarına rehberlik edecek bir başvuru kaynağı niteliğindeki bu derleme, tiyatroyla geçen bir ömürden damıtılmış öneri ve tavsiyelerle dolu.

 

Elfriede Jelinek’in “Michael – Çocuksu Topluma Gençlik Kitabı” adlı romanı İletişim Yayınları’ndan çıktı

 

michael-2Nobel Edebiyat Ödüllü Elfriede Jelinek’in savaş sonrası ortaya çıkan kitlesel medyanın muzip dilli bir eleştirisini yaptığı erken dönem romanı “Michael – Çocuksu Topluma Gençlik Kitabı”, M. Sami Türk’ün çevirisiyle İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Jelinek, Michael’de “gençlik romanı” türünün coşkulu ve ümit dolu geleneğinden faydalanırken, ekran karşısında yetişmekte olan nesle dair endişelerini nefes nefese bir anlatı halinde okurlara sunuyor. Romanda, İkinci Dünya Savaşı sonrasında zenginleşen Avrupa’da, özellikle de savaşın travmalarından kaçmaya hazır bir kuşak içinde yaygınlaşan yarım ve yanlış bilinç, televizyonu kılavuz olarak kabul eden toplumun histerisi ve ortaya çıkan insanın düşünce biçimleri masaya yatırılıyor. Jelinek, ekranın iki yanını postmodern bir anlatıda sentezliyor, günlük konuşmayla televizyon ve radyoya ait kalıplar arasında ustaca geçişler yapıyor ve bir sonraki dönemeçte kayıtsız cinnetlerin olduğu yeni dünyayı gözünü ayırmadan, tüm karanlığı ve karamsarlığıyla anlatıyor.

 

Michael Ende’nin “Momo” adlı eserinin yeni baskısı Pegasus Yayınları’ndan çıktı

 

momoyeni-2Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen Michael Ende’nin “Momo” adlı eserinin yeni baskısı Leman Çalışkan’ın çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır.
Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur.
Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir?
Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.

“Michael Ende’nin romanları uzun yıllardır ‘kült kitaplar’ arasında.”
-Stuttgarter Zeitung –

“Momo, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir masal niteliğinde.”
-Die Welt –

“Michael Ende’nin hayal gücü ve fantazyalarla dolu bu masal-romanı dünya çapında bir başarıya ulaştı ve klasikleşti.”
-Buch aktuell-

 

Richard C. Morais’in “Yüz Adımlık Yolculuk” adlı kitabı Profil Kitap’tan çıktı

 

yuzadim-2Richard C. Morais’in “Yüz Adımlık Yolculuk” adlı kitabı Mehtap Çakır’ın çevirisiyle Profil Kitap’tan çıktı.

“Lumière Bulvarı’nın bir tarafından diğerine yaptığım bu yüz adımlık yolculuğa bir sürü duygu sığıyordu. Şeker tozuna bulanmış söğüt ağacı, kurşun kaplı camlar ve dantel perdeler, eğri ahşap merdivenlerin bile harika Fransız gelenekleriyle bezeli olduğu zarif malikâne karşımda duruyordu.”

Bir göçmen olarak, Fransız mutfağının en ünlü gurme şeflerinden birine dönüşen Hasan’ın hikâyesi zorlu yollar ve dönemeçlerle dolu… Bu dünyada ayakta kalabilmek adına babasının verdiği çabalara saygı duyup onun yolunda ilerleyen Hasan, tüm içtenliğiyle ve masumluğuyla kalbimizi fethedecek… Fransız mutfağının tüm inceliklerini öğrenmek adına adım attığı bu yolculuk bakalım onu nereye götürecek…

 

“Ölmeye Yatmak” İtalyanca yayımlandı

 

olmeyeyatmak-ita-2Değerli yazarımız Adalet Ağaoğlu’nun başyapıtlarından, ünlü Dar Zamanlar üçlemesinin ilk kitabı olan Ölmeye Yatmak, ajansımız aracılığıyla, İtalya’nın L’asino d’oro Edizioni adlı yayınevi tarafından, Fulvio Bertuccelli’nin çevirisiyle İtalyanca dilinde yayımlandı.

 

Otfried Preußler’in “Küçük Hayalet” adlı kitabı Pegasus’tan çıktı

 

kucukhayalet-2Kitapları tüm dünyada 55 dile çevrilen, Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen Otfried Preußler’in en önemli eserlerinden Küçük Hayalet Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

Preußler, Küçük Hayalet’te sahip olduklarımız ve sahip olmak istediklerimiz hakkında bizleri keşfe çıkaran, dostluk ve özlem değerleri üzerinde düşündüren, hem macera hem de sevgi dolu bir hikâye kurgulamış.

Küçük Hayalet yıllardır her gece yarısı saat tam on ikiyi vurduğunda uyanır, yatak olarak kullandığı sandığından doğrulur ve kalenin surları ile evlerin çatıları üzerinde neşeyle uçup bilge dostu Bay Puhu’yu ziyaret eder. “Keşke bir kez olsun dünyayı gün ışığında görebilsem,” diye dilediği olur zaman zaman. Bir gün bu isteği gerçekleşince hem Küçük Hayalet hem de şehir sakinleri ilginç olaylarla karşı karşıya kalırlar…

 

Eugene Rogan’ın “Araplar – Bir Halkın Tarihi” adlı kitabı Pegasus’tan çıktı

 

Araplar-2Eugene Rogan’ın “Araplar – Bir Halkın Tarihi” adlı kitabı Cem Demirkan’ın çevirisiyle Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

On altıncı yüzyıldaki Osmanlı fetihlerinden başlayan bu çığır açıcı kitap, Arap coğrafyasındaki Avrupa sömürgeciliği dönemini, Soğuk Savaş’taki süper güçlerin rekabetini ve günümüzdeki tek kutuplu Amerikan egemenliği dönemini anlatıyor. Arap dünyasının çalkantılı yıllarında yaşamış şahitlerin ve o yıllarda yazılmış eserlerin aktardıklarından yararlanarak yazılan Araplar, farklı sesleri bir araya getiriyor: politikacılar, entelektüeller, öğrenciler, erkekler ve kadınlar, şairler ve romancılar, ünlüler ve hiç tanınmayanlar.
Rogan’ın kitabı, Kuzey Afrika’dan Arap Yarımadası’na tüm Arap dünyasını ele alıyor. Arap kimliğinin Osmanlılıktan Araplığa ve Müslümanlığa evrimini incelerken, ulusal bağımsızlık, dış güçlerin hâkimiyeti, Arap-İsrail çatışması ve barış süreci, Abdülnasır ve Arap milliyetçiliğinin yükselişi, petrolün siyasi ve ekonomik gücü, seküler ve İslami değerlerin çatışması gibi konuları derinlemesine inceliyor.

“Araplar’ın anlatımı canlı, incelikli ve okunaklı.”  – The Guardian

“Son derece güzel anlatılmış muhteşem bir tarih… Rogan’ın kitabını diğerlerinden daha değerli kılan şey, Arap-İsrail çatışmasını Batı’yla daha eşit şartlara erişme çabaları içinde anlatması olmuş. Avrupalılar ve Amerikalılar, devletlerinin Orta Doğu’yla ilişkilerinde ne kadar küstah, ikiyüzlü ve sıklıkla ahmakça davrandığını hatırlamalılar. Örnek alınması gereken bir tarih.”  – The Economist

“Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap dünyasını fethetmesiyle başlayan Araplar, Orta Doğu’nun sonraki yüzyıllarının çarpıcı bir öyküsünü anlatıyor. Rogan’ın Orta Doğu araştırmaları derinlemesine.”  – The Times

 

Eksik Parça Yayınları, Zeyyat Selimoğlu’nun “Koca Denizde İki Nokta” ve “Karaya Vurdu Deniz” adlı eserlerini yayımladı

 

zselimogluikieser-2Eksik Parça Yayınları, yazarımız Zeyyat Selimoğlu’nun bütün eserlerini yayınlamaya devam ediyor. Yazarın “Koca Denizde İki Nokta” ve “Karaya Vurdu Deniz” adlı öykü kitapları yayımlandı.

“Denizin, denizdeki hayatların bir anlatıcısı olarak Koca Denizde İki Nokta adını verdiği öykü kitabıyla karsımıza çıkan Zeyyat Selimoğlu’nun bu birikimi 1970 TRT Başarı Ödülü ile değerlendirilir.

Edebiyatımızda deniz gerçekliğinin alanını genişleten bir anlatıcıyla karsı karşıyayız bu kez de. Öyle ki; Selimoğlu “gemi adamları” adını verdiği insanların karada başlayan denizde süren öykülerini bu kez de yakın/içten bir duruş, bakışla Koca Denizde İki Nokta’da dile getiriyor.

Yaşanmışlığın izleri, deniz coğrafyasının gerçekliğiyle adeta iç içedir. Bunu capcanlı kılan da kuşkusuz onun çizdiği “gemi adamları”dır. Okurken onların rengini, soluğunu hissedeceksinizdir adeta.” – Faruk Duman

“Karaya Vurdu Deniz, Zeyyat Selimoğlu’nun öyküdeki klasikleşen anlatım tutumunu, denize/deniz insanına bakısının yalınlığını getirir bize. Anadolu yarımadasını çevreleyen denizlerin anlatıcısı olarak bize denize bakmayı/denizde yasayıp denizi öğrenmeyi gösterir Selimoğlu.

Yer yer gülümsetir, düşündürür ama daha da çok deniz insanlarının yaşamsal sorunlarını, çelişkilerini yansıtır.

Çizdiği atmosfer, anlattığı insanların karakteristik özellikleri belleklerde derin izler bırakır.

Okuyun Karaya Vurdu Deniz’in öykülerini, hem gülümseyip hem de o dünyanın gerçekliğini daha iyi anlayacaksınız.” – Murat Yalçın

 

Everest Keşif’ten bir Adalet Ağaoğlu eseri : Sessiz Bir Adam

 

sessizbiradam-3Şimdiye dek ne yayımlanmış ne sahnelenmiş olan “Sessiz Bir Adam”, Everest Keşif sayesinde okurun karşısına çıkıyor.

Adalet Ağaoğlu’nun keskin gözü ve sivri diliyle Türk entelijansiyasının fotoğrafını çektiği Sessiz Bir Adam tepeden tırnağa bir eleştiri; yapıtın başına gelenlerse tam bir macera!

“Adalet Ağaoğlu topluma dönük bir yazardır. Gerçekçi gözlemle saptadığı günlük ilişkileri, bu ilişkileri etkileyen toplum gerçeğini belirtecek biçimde sergiler. Oyun kişilerini hem insansal boyutları, hem de koşulları içinde ele alır. İnsanı toplumdan, toplumu insandan sorar. Bireyin ve toplumun karşılıklı sorumluluğuna inanmıştır. Yargılamadan önce anlamağa önem verir. Eleştirel görüş ile, gerçeğin kaçınılmaz olduğu duygusu dengelenmiştir. Adalet Ağaoğlu ayrıntı ustasıdır. Oyunlarında sarsıcı, büyük olaylardan çok küçük çatışmaları içeren anlamlı durumlara yer verir. Bu durumları yaşayan kişinin duygu ve düşünce ayrıntılarını seyirciye ustalıkla iletir. Bu bakımdan Adalet Ağaoğlu için, kadın duyarlığını sahneye getirmeği başarmış bir yazar demek doğru olacaktır. Bu gözleme bir de, çağdaş tiyatro sanatı düzeyinde eser veren kadın yazarımız olduğunu eklememiz gerekir.” – Sevda Şener

 

Pegasus’tan çıkan Neil MacGregor’un “100 Objede Dünya Tarihi” adlı eseri kitapçılarda

 

100obje-2Neil MacGregor’un “100 Objede Dünya Tarihi” adlı eseri Gamze Bulut’un çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından yayımlandı ve kitapçılarda raflardaki yerini aldı. İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. 100 Objede Dünya Tarihi, bizden önceki medeniyetlerden günümüze şans eseri ulaşan objeleri geçmiş yaşamlara ışık tutan birer prizma gibi kullanarak tarihe yepyeni bir kapı aralıyor.

British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, alanında çığır açan bu kitabında insanlığın şaşırtıcı dönüm noktalarından ve icatlarından hareket ederek tarih boyunca medeniyetlerin katettiği yolun müthiş bir haritasını çıkarmış. İnanılmaz hikâyemiz insan eliyle yapılıp günümüze kadar gelen, Afrika’daki Olduvai Boğazı’nda bulunmuş kesici bir aletle başlıyor ve günümüzde tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılamanın alternatif bir yolu olarak ortaya çıkan bir icatla sona eriyor. Ama MacGregor’ın amacı bu icatları yalnızca açıklamak değil, aynı zamanda da ne kadar muazzam olduklarını görmemizi sağlamak. Taş bir sütun bize Hindistan’ın en büyük imparatorlarından biri olan ve halkına hoşgörüyü öğreten Asoka hakkında neler anlatıyor? İspanyolların sekiz reali, küresel para biriminin ortaya çıkışının temellerini nasıl attı? Erken Victoria Dönemi’ne ait bir çay takımı, imparatorluğun etkilerinden nasıl izler taşıyor? Ortodoks Kilisesi’nin ikonaları 150 yıl boyunca yasaklamasında İslamiyet’in etkisi neydi? Bizans İmparatorluğu’nun Osmanlı korkusu Hristiyanlığı nasıl etkiledi? Bu kitabı okurken dünya tarihini birbirini tek bir düzlemde izleyen gelişmeler halinde değil; sürekli değişen, insanı şaşırtan ve birbirleriyle bağlantılı buluş ve eserlerin günümüzde bizi hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde etkilediğini gösteren bir kaleydoskop içinden keşfedeceksiniz. 100 Objede Dünya Tarihi, yıllardır yayımlanmış en sıra dışı ve en sürükleyici tarih kitaplarından biri…

 

Oliver Bowden’ın “Assassin’s Creed (Suikastçinin İnancı) – Sahipsiz” adlı kitabı Epsilon’dan çıktı

 

assassins5-2Oliver Bowden’ın “Assassin’s Creed (Suikastçinin İnancı) – Sahipsiz” adlı kitabı Erhan Gülşen ve Hasan Düzcan’ın çevirisiyle Epsilon’dan çıktı

1735 Londra; Haytham Kenway kılıç tutabilecek yaşa geldiğinde beri silah eğitimi alıyordu. Ailesiyle birlikte yaşadığı ev saldırıya uğradığında -babası öldürülmüş ve kız kardeşi silahlı adamlarca kaçırılmıştı- Haytham yuvasını yapabileceği tek şekilde savundu: Öldürerek.

Artık bir ailesi olmadığından, gizemli bir eğitmen tarafından alınıp eğitildi ve ölümcül bir katile dönüştü. Öç alma isteği onu tükettiğinde, Haytham intikam almak için araştırmaya başladı. Artık kimseye güvenmiyor ve bugüne kadar bildiği her şeyi sorguluyordu.

Assasinler ve Tapınakçılar arasında yüzlerce yıldır devam eden savaşın ortasına sürüklendiğinde etrafı komplo ve ihanetle sarıldı.

Ama o öldürmek için doğmuş ve eğitilmişti, karşısına kim çıkarsa çıksın durmayacaktı.

 

Tarık Dursun K.’nın telif hakları yönetimi ONK Ajans’ta

dursunk-2ONK Ajans, Türk Edebiyatı’nın usta yazarlarından Tarık Dursun K.’nın telif haklarının yönetimini üstlendiğini büyük bir onurla duyurur.

1931 yılında İzmir’de doğan Tarık Dursun K., İzmir Anadolu gazetesinde başladığı gazeteciliğini Ankara ve İstanbul ’da sürdürdü, çşitli gazetelerde sekreter yardımcılığı, röportaj yazarlığı yaptı, kitap tanıtma yazıları yazdı. 1962 ’de “Aramıza Kan Girdi” adlı polisiye filmiyle yönetmenliğe başladı; daha sonra “Korkusuz Kabadayı” (1963), “Cehennem Arkadaşları” (1964), “Kelebekler Çift Uçar” (1964) gibi filmleri yönetti.  Cumhuriyet Ansiklopedisi ’nde çalıştı. Milliyet Yayınları ’nı yönetti. Günümüzde Kitaplar isimli aylık bir dergi çıkardı. Koza Yayınları ’nın kurucularından biri oldu ve yöneticiliğini üstlendi.

İlk şiiri 1949 ’da Kaynak ’ta çıktı. Öykülerini 1951 ’den itibaren Yeditepe, Kaynak, Seçilmiş Hikâyeler, Mavi, Yenilik, Dost, Yelken, Ataç, Yeni Ufuklar, Varlık, Türk Dili, Adam Öykü,Gösteri, Milliyet Sanat dergilerinde yayımladı. Senaryo, kitap tanıtma yazıları, öykü, roman gibi farklı türlerdeki ürünleriyle 1950 kuşağının verimli ve hareketli kalemlerinden biri olarak görüldü. İlk yapıtlarında sanayileşmenin ivme kazandığı bir dönemde İzmir ve diğer Ege kent ve kasabalarının emekçi mahallelerinde yaşayan insanların gençlik serüvenlerini, cinsel dünyalarını, fabrika, inşaat ve deniz işçilerini, esnaf ve küçük memurların yaşamlarından kesitleri şiirsel bir dille ve yoğun bir duyarlıkla işledi.

Yapıtlarından “İnsan Kurdu” öyküsü (“Kara Gün” adıyla, yön. B. Olgaç, 1971) ve Kurşun Ata Ata Biter romanı (yön. Ü. Elçi, 1985) sinemaya aktarıldı. “Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep” öyküsü (yön. Y. Çakmaklı, 1979), Denizin Kanı (yön. Y. Çakmaklı, 1980) ve Alçaktan Uçan Güvercin (1998) romanları televizyona uyarlandı ve dizi olarak gösterildi. “Molla Kendini Kolla” adlı oyunu 1969 ’da Ankara Çuvaldız Kabare Oyuncuları tarafından sahnelendi.

Tarık Dursun K., 2015 yılının Ağustos ayında İzmir’de hayata veda etti.

Yapı Kredi Yayınları “Kuyucaklı Yusuf” için 80.yıl özel baskısı yaptı…

 

kuyucakli80-2Yapı Kredi Yayınları “Kuyucaklı Yusuf” için 80.yıl özel baskısı yaptı…

Toplumsal yapıyı, ezilen halk ya da köylü sınıfının durumunu ele alan romanların öncüsü ve Sabahattin Ali’nin başyapıtı olan “Kuyucaklı Yusuf 80 yaşında”…

“Kuyucaklı Yusuf, romantizmin doğal-yapay karşıtlığına indirgenebilecek bir değerler sistemi üzerine temellendirilmiştir. Bundan ötürü metinde beliren kasaba-doğa, yozlaşmışlık-masumiyet, ölüm-yaşam ve yapay insan-doğal insan gibi ikili karşıtlıklar, bütünlüğü olan felsefi bir anlam üretirler. Roman, sözünü ettiğim kültür bağlamı içerisinde okunursa, Sabahattin Ali’nin haksız düzene, Marksist açıdan değil de, hain ve kötü zenginlerle iyi ve yoksul halk arasındaki ayrımı vurgulayan romantik bir tavırla yaklaşmasının nedeni de açıklanmış olur.” –  Berna Moran, “Soylu Vahşi Olarak Kuyucaklı Yusuf”

 

Yusuf Eradam, Walt Whitman ve Herman Melville’den çevirileriyle yakında Nora Kitap’ta

 

eradam-2Değerli yazarımız, çevirmenimiz Prof. Dr. Yusuf Eradam, Walt Whitman’ın buluntu romanı Life and Adventures of Jack Engle’ı ve şairin en önemli yapıtlarından Song Of Myself’i, ajansımız aracılığıyla, Nora Kitap için Türkçeye çevirecektir. Bunun yanı sıra, Herman Melville’in başyapıtlarından Kâtip Bartleby, Yusuf Eradam’ın eşsiz çevirisiyle, yine Nora Kitap tarafından yayımlanarak, çok yakında raflardaki yerini alacaktır.

 

 

Kerstin Gier’in “Komşunun Çimenleri Daha Yeşil” adlı romanı Pegasus’tan çıktı

 

komsununcimenleri-2Kerstin Gier’in “Komşunun Çimenleri Daha Yeşil” adlı romanı Firuzan Gürbüz’ün çevirisiyle Pegasus’tan çıktı

Kati, kocası Felix’le mutlu bir hayat sürse de son zamanlarda ilişkilerinin biraz yavanlaştığını düşünmektedir. Bu durumda onunla bir yastıkta kocamak gerçekten iyi bir fikir midir?
Kafası karışık olan Kati, Mathias’la tanışıp ona âşık olunca hayatı iyiden iyiye karmaşık bir hal alır. Hatta çalkantılı. Özellikle de kaza geçirip gözlerini bir hastane odasında açınca. Tam da beş yıl önce Felix’le tanıştıkları gün… Bu kez Kati daha doğru olduğuna inandığı şeyleri yapmaya ve kendisi için doğru adamı seçmeye kararlıdır.

Büyük aşk ancak küçük şans ve kaderin yolumuza çıkardığı zorluklar üzerine bir roman.

Hayatta iki tür trajedi vardır: Biri, gönlünün istediğine kavuşamamak, diğeri ise kavuşmak.

Eşinizle ömür boyu mutlu bir hayat süreceğinizin garantisini kim verebilir?

İyi bir ilişki için çok çaba harcamak gerektiği doğru mu? Yoksa bu, ilişki terapistlerinin uydurduğu bir yalan mı? Karşımıza, bize daha çok uyduğunu düşündüğümüz başka biri çıktığında ilişkimize ne olur peki?

Kerstin Gier, bu ve buna benzer birçok soruyu, bu komik ve bir o kadar da bilgelik dolu kitabında masaya yatırıyor.

 

Kırmızı Kedi Yayınevi Muzaffer Buyrukçu’nun “Kavga” adlı öykü kitabını yayımladı

 

kavga-2Kırmızı Kedi Yayınevi Muzaffer Buyrukçu’nun  külliyatını yayımlamaya yazarın “Kavga” adlı öykü kitabıyla devam ediyor.

Yayınevi tarafından Muzaffer Buyrukçu’nun “Bütün Eserleri” kapsamında yayımlanan bu 4. ciltte, yazarın Kuyularda (1962), Cehennem (1966) ve Kavga (1967) adlı öykü kitapları bir araya getirilmiştir. Muzaffer Buyrukçu, kitapta yer verilen yapıtlardan Kuyularda ile “1963 Otağ Dergisi En Beğenilen Öykücü Ödülü”ne, Kavga ile “1968 Sait Faik Hikâye Armağanı”na layık görülmüştür.

 

Melih Esen Cengiz’in telif hakları yönetimi ONK Ajans’ta

 

melihesencengiz-3Yazar Melih Esen Cengiz’in telif hakları yönetimi bundan böyle ONK Ajans tarafından yürütülecektir.

Melih Esen Cengiz 1954 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğu Gönen’de geçti. Darüşşafaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesinde İktisat, New York’taki Syracuse Üniversitesinde İşletme öğrenimi gördü. Uzun yıllar özel sektörde yönetici olarak çalıştı. 1992 yılında 1907 Fenerbahçe Derneğini kurdu. Yazmaya Üniversite yıllarında senaryolarla başladı . 2009 yılında Fenerbahçe’nin ilk yüzyılını anlatan “Asr-ı Fener” kitabını derledi ve yayına hazırladı. Amatör olarak 20.yüzyıl tarihi ile ilgilenen yazar özellikle birinci ve ikinci dünya savaşları dönemlerini çalışmaktadır. Yazarın Bir Osmanlı Yazı, Marlene’in Yetimi, Terk Edilmiş Manalar Cenneti ve Kudüs’ün Güvercinleri adlı eserleri yayınlanmıştır. Cengiz evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Adalet Ağaoğlu’nun “Hayatı Savunma Biçimleri” adlı öykü kitabı Everest’ten çıktı

 

hayatısavunma-2Yazarımız Adalet Ağaoğlu’nun ilk basımı 1997 yılında yapılan ve toplumsal gerçekliğe ayna tutan öykülerinin yer aldığı kitabı Hayatı Savunma Biçimleri, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

“içindeki isyan köpeği ne kadar hırlarsa hırlasın, onun kalem tutan eli, ne bir bıçak sallamıştır ne de ateşli bir silaha dokunmuştur. Özdenetimin buyruğudur: Kimsenin çenesine yumruk atmaz, başına taşla vurmaz, bir bankanın önünde kuyrukta uzun süredir beklerken önüne pişkinin biri geçince dahi bağırıp çağırmaz. “Lütfen sıraya uyalım,” demekle yetinir.

“Ağaoğlu’nun ürünleri yalnız yapısı, anlatısıyla, sağlam hikâye ürünleri olmakla yetinmiyor. Toplumumuzun sorunlarına, insanımızın çıkmazına da eleştirici bir gözle bakıyor; yalnız eleştiren değil, bağlamı içinde ona yaşamayı öneren ilkeler de sunuyor. Hikâyemizin ustası ve toplumumuzun panoramasını çizen bir zanaatçı aynı zamanda Ağaoğlu.” – Doğan Hızlan

“Hayatı Savunma Biçimleri biraz da Ağaoğlu’nun yazınsal manifestosu gibi geldi bana.” – Feridun Andaç

 

Tiyatro

 

 

“Arzu Tramvayı” 29 Kasım’da UNIQ Hall’de perdelerini açıyor

 

Eserlerinin telif hakları Türkiye’de ajansımız tarafından temsil edilen Tennessee Williams tarafından yazılan ve tiyatro için bir dönüm noktası olarak kabul edilen, Broadway’in ardından Hollywood’u da derinden etkilemiş, uyarlama filmleri ile pek çok ödül almış olan “Arzu Tramvayı”, 29 Kasım’da UNIQ Hall’de perdelerini açıyor. 1982 yılında Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter tarafından sahnelenen eserin, yeniden sahnelenmesi için uzun zamandır bekleniyordu ve 35 yıl sonra bu eser BKM ve ID İletişim’in yapımcılığında yeniden sahneleniyor.

Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu ve İbrahim Selim’i bir araya getiren oyunun çevirisi Haluk Bilginer tarafından yapıldı, yönetmenliği ise Hira Tekindor’a ait. Arzu Tramvayı’nın premieri, 29 Kasım’da Uniq Hall’da gerçekleşecek. Oyun 29 Kasım’dan sonra Uniq Hall ve Zorlu PSM’de izleyicisiyle buluşmaya devam edecek.

 

Sadık Şendil’in senaryosundan tiyatroya uyarlanan “Bizim Aile” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan

 

Sadık Şendil’in unutulmaz senaryosundan Sinem Bayraktar tarafından müzikal bir oyun olarak tiyatroya uyarlanan “Bizim Aile” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda 15 Kasım’da Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde perdelerini açıyor.

Aziz Sarvan tarafından sahneye konan eserde Funda Postacı Kıpçak, Nevzat Çankara, Tevfik Şahin, Müge Çiçek Türkoğlu, Ercan Demirhan, Yalçın Avşar, Mehmet Soner Dinç, Onur Demircan, Yiğit Ali Uslu, Tarık Köksal, Pınar Demiral, Zeki Yıldırım, Tankut Yıldız, Züleyha Karyağdı, Esra Ülger, Serkan Bacak, Gülsün Odabaş, Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik rol alıyorlar. Oyunun müzikleri Mertol Şalt’a ait.

 

Hale Kuntay’ı kaybettik…

 

kuntay-2Değerli çevirmen Hale Kuntay’ı dün akşam kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Çalışmalarını genellikle Alman dilinden yapan Hale Kuntay, İngilizce ve Fransızca’dan da oyunlar çevirmişti. Kuntay’ın 1955’ten bu yana ara vermeden yaptığı çalışmalar arasında; “Nikah Kağıdı”, “Evet, Evet, Evet”, Ağustos Böceği”, “Paşaların Paşası”, “Cennetlik Kaynana”, “Tarla Kuşuydu Jüliet”, “Kontrabas”, “Mefisto”, “Avluya Bakan Pencere”, “Ölüm Tuzağı”, “Elveda Saray Bosna”, “Ustalar Sınıfı” izleyicilerin ilgisini çeken oyunların yanı sıra “Kutup Ayısı Polaria” ve “Sihirbaz Oz” gibi çocuk oyunları da bulunmaktadır. Çevirdiği kitaplar arasında “Küçük Kara Balık” ile “Kızım Olmadan Asla” en çok baskısı yapılmış olanlardır.

1996-1997 yılında ilk kez düzenlenen Afife Tiyatro Ödülleri seçici kurul üyeliğine atanarak 7 yıl çalışan Hale Kuntay, 4 yıl da Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri jürisine hizmet vermiştir.

Hale Kuntay’ın cenazesi 9 Eylül 2017 Cumartesi (yarın) günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecektir.

 

“Kürk Mantolu Madonna” ekim ayında Zorlu PSM’de

 

KMM-TIY-2Yazarımız Sabahattin Ali’nin unutulmaz eseri “Kürk Mantolu Madonna”nın usta tiyatrocu Engin Alkan tarafından ajansımızdan alınan izinle hayata geçirdiği tiyatro uyarlaması yine Alkan’ın rejisiyle Ekim ayında Zorlu PSM’de perdelerini açacak. Yapımcılığını Tuba Ünsal ve Nisan Ceren Göknel’in üstlendiği, Menderes Samancılar, Tuba Ünsal, Alper Saldıran ve Sercan Badur’un rol alacağı oyunun müziklerini Sezen Aksu, sahne ve ışık tasarımını Cem Yılmazer’in yapacağı açıklandı.

 

 

Tom Basden’in “Joseph K.” adlı oyunu DasDas Sahne’de

 

josephk-2Tom Basden’in “Joseph K.” adlı oyunu İlksen Başarır’ın çevirisiyle, Serdar Biliş’in süpervizörlüğünde DasDas Sahne’de. Oyunda Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın rol alıyorlar.

Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer.

İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor.

Oyun 31 Mayıs, 7 ve 8 Haziran tarihlerinde saat 20:30’da DasDas Sahne’de izlenebilir.

 

Sebastian Seidel’in “Bir Baba Hamlet” adlı oyunu Yücel Erten’in çevirisiyle Baba Sahne’de

 

babahamlet-2Türkiye hakları ajansımız tarafından temsile dilen Sebastian Seidel’in “Bir Baba Hamlet” adlı oyunu yine ajansımız bağlı Yücel Erten’in çevirisiyle Baba Sahne’de sahnelenmeye başladı.

Tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutan “Bir Baba Hamlet”’te, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu birlikte rol alıyor.

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i seçmişlerdir. Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil “can havli”ne dönüşür.

Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın… Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e döner. “Ha unutmadan, çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”

Oyun 25,26, ve 27 Mayıs, 3, 9 ve 10 Haziran tarihlerinde Baba Sahne’de izlenebilir.

 

Recep Bilginer’in “Yunus Emre” adlı oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda

 

Recep Bilginer’in “Yunus Emre” adlı oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmeye başlandı.

Zafer Kayaokay  tarafından sahneye konan oyunun konusu şöyle:

13. yüzyılda Anadolu herkesin yutmak istediği bir lokma gibidir. Bir yandan Bizans, bir yandan Moğollar, bir yandan Anadolu Selçuklu Devleti’nin iç kargaşası nedeniyle halk aç, yoksul, sefil ve yorgundur.
Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli bir ak güvercin donunda konar Anadolu toprağına. Biriliği kurmak, kurmak ve korumak, bu coğrafyanın bütünlüğü için Allah sevgisini yaymak, bilim ve sanatı tesis etmek, insan sevgisini mutlak kılmak için.
Bu sevgi insandan Allah’a, Allah’tan insana uzanan uzun bir yoldur. Yunus ise bu yolun sözü, özü, yol göstereni, Allah aşkının ta kendisidir. İnsandan yola çıkar. İnsanda Tanrı’yı, Tanrı’da insanı arar.

“Yunus Emre” 12 Nisan’dan itibaren Cevahir Sahneleri’nde izlenebilir.

 

Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

 

Afife Tiyatro Ödülleri 2017 adayları açıklandı.

Telif hakları ajansımız tarafından sağlanan birçok oyun aday gösterildi.

Nefesinizi Nasıl Tutarsınız / DOT; yılın en başarılı prodüksiyonu, yılın en başarılı yönetmeni (Murat Daltaban), yılın en başarılı kadın oyuncusu (Gizem Güçlü), yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu (Köksal Engür), yılın en başarılı yardımcı kadın oyuncusu (Esra Ruşan),  yılın en başarılı sahne tasarımı (Murat Daltaban), yılın en başarılı sahne müziği (Oğuz Kaplangı), yılın en başarılı ışık tasarımı (Cem Yılmazer) olmak üzere 8 dalda aday gösterildi.

Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatroları; yılın en başarılı prodüksiyonu, yılın en başarılı yönetmeni (Nurkan Erpulat), yılın en başarılı erkek oyuncusu (Alican Yücesoy), yılın en başarılı kadın oyuncusu (Elif Ürse), yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu (Erol Ozan Ayhan), yılın en başarılı yardımcı kadın oyuncusu (Yelda Baskın),  yılın en başarılı sahne tasarımı (Cem Yılmazer), yılın en başarılı giysi tasarımı (Tomris Kuzu), yılın en başarılı ışık tasarımı (Cem Yılmazer)  olmak üzere 8 dalda aday gösterildi.

Godot’yu Beklerken / Stüdyo Oyuncuları; yılın en başarılı prodüksiyonu, yılın en başarılı yönetmeni (Şahika Tekand), yılın en başarılı erkek oyuncusu (Cem Bender), yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu (Yiğit Özşener ve Onur Berk Aslanoğlu), yılın en başarılı sahne tasarımı (Esat Tekand), yılın en başarılı ışık tasarımı (Şahika Tekand) olmak üzere 6 dalda 7 adaylık aldı.

Yen / CRAFT; yılın en başarılı prodüksiyonu, yılın en başarılı yönetmeni (Çağ Çalışkur), yılın en başarılı erkek oyuncusu (Bora Akkaş), yılın en başarılı yardımcı kadın oyuncusu (Neslihan Yeldan), yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı (Berker Güven ve İdil Sivritepe) olmak üzere 4 dalda 5 adaylık aldı.

Karıncalar – Bir Savaş Vardı / İBB Şehir Tiyatroları, yılın en başarılı erkek oyuncusu (Mert Turak), yılın en başarılı sahne tasarımı (Eylül Gürcan), yılın en başarılı sahne müziği  (Tolga Çebi), yılın en başarılı ışık tasarımı (Mahmut Özdemir) olmak üzere 4 dalda aday gösterildi.

Akciğer / Tiyatro.in; yılın en başarılı yönetmeni (Mehmet Birkiye),  yılın en başarılı kadın oyuncusu (Nergis Öztürk), dallarında 2 adaylık aldı.

Joko’nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro; yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu (Cenk Dost Verdi), yılın en başarılı giysi tasarımı (Makbule Mercan) dallarında 2 adaylık aldı.

Tüy kalemler / Tatbikat Sahnesi; yılın en başarılı giysi tasarımı (Aslı Filinta) ve yılın en başarılı ışık tasarımı (Mustafa Bal) dallarında 2 adaylık aldı.

Yutmak / CRAFT; yılın en başarılı kadın oyuncusu (Merve Dizdar) dalında aday gösterildi.

Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi; yılın en başarılı yardımcı kadın oyuncusu (Ayşe Günyüz) dalında aday gösterildi.

Kundakçı / Oyun Atölyesi; yılın en başarılı sahne müziği (Çağrı Beklen)  dalında aday gösterildi.

İstila / B Planı; yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı (Efe Tunçer) dalında aday gösterildi.

 

Sam Steiner’den “Limon Limon Limon Limon Limon” Dot’un 7 Serisinin ikinci oyunu

 

DOT bu tiyatro mevsiminde başlattığı, günümüz sorunlarını tartışan, metne ve performansa odaklanan, akşam yedide perdesini açan bir saatlik oyunlar dizisi “7 Serisi” nin ikinci oyunu olarak Sam Steiner’in “Limon Limon Limon Limon Limon” adlı oyunu sahnelemeye başlıyor.

Melisa Kesmez tarafından Türkçe’ye çevrilen oyunu Mert Öner yönetiyor, Esra Ruşan ve Serhat Parıl oyunda rol alan sanatçılar.

 

Peter Shaffer’in “Karanlıkta Komedi” adlı oyunu Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda perdelerini açıyor

 

Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen Peter Shaffer’in “Karanlıkta Komedi” adlı oyunu Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda 30 Mart’ta yapacağı gala ile perdelerini açıyor.

Bohem bir heykeltraş olan Brindsley hayatını değiştirecek bir fırsat yakalar. Ülkenin en zengin kolleksiyoncusu George Bumberger, eserlerini görmek için akşam evine gelecektir. Nişanlısı Carol ise bu durumu kendi açısından fırsata çevirerek, babası Albay Melkett’ i aynı akşam Brindsley’in evine davet eder. Ancak Carol, Brindsley’in eski eşyalarla dolu evinde bu iki önemli konuğu ağırlamak istemez ve Brindsley’in eşyalarıyla komşusu Harold’un eşyalarını gizlice değiştirirler. Ana sigortanın bir anda atmasıyla kesilen elektrikler, üst üste gelen davetsiz misafirler, ansızın çıkagelen eski sevgili Clea ve gizlice alınmış eşyaların vakitsiz gelen Harold’dan saklanarak zifiri karanlıkta geri götürülme telaşı… Üst üste gelen bu içinden çıkılmaz durumlarla Brindsley başa çıkabilecek mi? Başından sonuna kadar yaşanan sakarlıklar, yanlış anlaşılmalar ve korkuların doruğa çıktığı karanlığın komedisi Karanlıkta Komedi oyununda, aydınlıkta saklanan kişilikler karanlıkta açığa çıkıyor.

 

David Hare’in “Blu” adlı oyunu Meltem Cumbul’un rejisiyle Toy İstanbul’da

 

Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen İngiliz yazar David Hare’in Blu adlı oyunugenç ve yetenekli bir ekip tarafından Meltem Cumbul’un rejisiyle sahnelenmeye başlıyor. Oyunun müziklerini Nurkan Renda ve Zigan Aldi bestelerken, ışık tasarımını Ayşe Ayter, kostüm tasarımını ise Hakan Bahar üstleniyor.

+18 sahnelenecek oyunun kadrosunu Elçin Afacan, Serkan Rutkay Ayıköz, Nazlı Benan Özkaya, Can Remzi Ergen, Ayşe Özköylü, Barbaros Ergün, Dilhan Naz Özgülüş, Zehra Bilgin, Emre Yetim, Peral Filiz, Gamze Dar ve Ozan Erdönmez oluşturuyor.

14 Ocak 20.30’da ilk kez sahnelecek Blu, her hafta Cumartesi 20.30’da ve Pazar 19.00’da Toy İstanbul’da tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

 

Donald Margulies’in “Zamanın Durduğu An” adlı oyunu Tiyatro Fora’da

 

Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen, Pulitzer Ödüllü ünlü oyun yazarı Donald Margulies’in  “Zamanın Durduğu An” adlı oyunu Tiyatro Fora’da perdelerini açıyor. İlk oyun 20 Aralık Salı günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde. Tufan Karabulut’un sahneye koyduğu oyunda Burcu Alp, Tufan Karabulut, Arda Kavaklıoğlu ve Gümeç Alpay rol alıyorlar.

“Zamanın Durduğu An” Ortadoğu’daki savaşın ve terör olaylarının dehşetini belgeleyen gazeteci bir çiftin hayatını mercek altına alıyor.

Kısa süre önce, Irak’ta yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla ciddi biçimde yaralanan foto muhabiri Sarah, bir süre tedavi gördükten sonra hastaneden taburcu edilmiştir. Bir yandan aldığı fiziksel yaralarla başa çıkmak, bir yandan da geride bıraktığı hayatının üzerindeki duygusal izlerini silmek için çaba sarf etmektedir.

Tehlikeli koşullarda yaşamaya alışık iki kişi için normal bir hayat sürdürmek mümkün müdür? Gizlenmiş ihanetler ve farklı fikirler arasında bir hayatın geleceği olabilir mi?

 

Sam Bobrick’in “İki Bekar” adlı oyunu Duru Tiyatro’da

 

Duru Tiyatro Sam Bobrick’in, Ekin Tunçay Turan tarafından Türkçe’ye çevirlen “İki Bekar” adlı oyununu sahneliyor.

Emre Kınay ve Evrim Alasya’nın rol aldığı oyunun rejisi de Emre Kınay’a ait.

Yalnız bir kadın olan Shanette ile, yine yalnız bir adam olan Jack, ortak arkadaşlarının isteği  üzerine bir düğün yemeğinde bir araya gelirler… İlerleyen dakikalarda Jack yeni tanıdığı Shanette’ in sözlerinden ve davranışlarından rahatsızlık duymaya başlar ve bu tatsız başlangıç, gecenin sonunda Jack’ in çareyi bu tuhaf kadından kaçmasıyla son bulur… Bir tesadüf sonucu tekrar karşılaşan ikili, Shanette’ in ısrarcı tutumu sonucunda kavgalı, gürültülü, tuhaf, komik bir ilişki yaşamaya başlar… Shanette’ in eski arkadaşı çatlak Ernie’ nin kendisini kıskanıp öldürmesinden korkan Jack, Shanette’ in de çılgınlıklarına dayanamaz ve ondan ayrılır. Bu arada Shanette, Jack’ e gerçekten âşık olmuştur, tekrar bir araya gelmek için türlü numaralar yapar. Bu sırada Jack’ in başına da gelmeyen kalmaz. Sonunda Shanette, Jack’ in kendisini istemediğini düşünerek ülkeden ayrılır… İki yıl sonra Paris’ te yine tesadüfen karşılaşırlar. Shanette artık daha olgunlaşmış biridir, Jack’ i de unutamamıştır. Jack de başlangıçta Shanette’ e itiraf edemese bile onun gibi birini bulamamış ve tüm çılgınlıklarına rağmen onsuz yapamayacağını anlamıştır. İkili her şeye rağmen tekrar birlikte olmaya karar verir.

 

Tiyatro.iN “Akciğer” ile Moda Sahnesi’nde

 

Duncan MacMillan’ın “Akciğer” adlı oyunu Tiyatro.iN tarafından Moda Sahnesi’nde sahneleniyor. Oyunu Türkçe’ye Barış Arman çevirdi, Mehmet Birkiye sahneye koydu.

Ölümü yenmenin bir yolu da- belki de şimdilik bildiğimiz tek yol- neslin devamını sağlamak değil midir? Bizden sonra devam edecek dünyaya, bizden bir parça bırakmak. O parçada bizi biz yapan şeylerden hiç değilse birazının bu dünyada kalmaya devam edeceğine inanmak.

Ben çocuğumda yaşayacağım! Ve dünyada kalmaya devam edeceğim. Belki de sırf bu yüzden -bilincine varmadan- çocuklarımızı, bize benzemesi, bizim gibi davranması için bu kadar zorluyoruz. Gelecek dünyada onlarda var olmayı garanti altına almak için.

Peki ya bu gelecek dünyanın, bizim yaşam süremiz içinde yok olacağına dair bir kuşkumuz oluşursa. Hadi daha somut söyleyelim; iklim değişikliğinin insan hayatını bizim yaşam sürecimiz içinde yok edebileceği ihtimalinin çok ciddi bir olasılık olduğunu öğrenirsek, yine de çocuk yapar mıyız? Yapmaya kalkarsak bunu nasıl rasyonelize ederiz? Nasıl akla uydururuz? Ya da yapmamaya karar verirsek, milyonlarca senelik bu dürtüye nasıl karşı koyarız?

Bu karşıtlık Akciğer ’de; bir gerçeği görmek ve görmezden gelmek arasında bir ileri, bir geri gidip gelen çaresiz bir çifte kara komedinin kumaşını dokuyor. Akciğer; iklim değişikliği eşiğinde ki bir dünyada, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanoğlunun bu sorusunu, ironik bir klişe ile soruyor; “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu?”

Bu soru, bir çiftin içine düştüğü boşluğu ima eden boş bir alanda, delicesine dönüp duruyor. Sorunun sorulduğu ana sıkışmış bu çift, bu sorunun olası binlerce cevabının yarattığı karmaşa ile bir kaosa doğru hızla ilerliyor. Ve bu kaos giderek oyunun kendi zamanını ve mekanını inşa ettiği bir yapıya, bir düzene doğru evriliyor.

Akciğer 2016-2017 sezonu boyunca moda sahnesinde sergilenecek.

 

“Şahane Züğürtler” İBB Şehir Tiyatroları’nda

 

Jacques Deval’in “Şahane Züğürtler” adlı oyunu İBB Şehir Tiyatroları’nda perdelerini açtı.  Asude Zeybekoğlu tarafından Türkçe’ye çevrilen oyunu Haldun Dormen sahneye koydu.

Rusya’daki devrimden sonra pek çok Rus asilzadesi batı ülkelerine kaçtı. Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir. Çar’a ait yüklüce bir serveti de beraberinde getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Ancak bu parada herkesin gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir gayret içindedir. Neticede, çok büyük bir servete hükmetmekle beraber yoksul bir hayat yaşayan çiftin başına akılalmaz olaylar gelir. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı komedi, eğlenceli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

 

“Pencere” yeni sezonda da Oyun Atölyesi’nde

 

pencere2Oyun Atölyesi, Türkiye’de telif hakları ajansımız tarafından temsil edilen David Hare’in “Pencere” adlı oyununu yeni sezonda da sahnelemeye devam ediyor.

Haluk Bilginer tarafından dilimize çevrilen oyunu Birkan Uz sahneye koydu. Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir oyunda rol alan sanatçılar.

Tom ve Kyra… Farklı dünya görüşleri olan bir kadın ve bir adam… İlişkilerinin bitmesinden 3 yıl sonra Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar verdiği o soğuk gecede, tüm yargılarından kurtulup yeni bir hayat kurabilecekler mi?