Bestseller

 

Üç genç yazar gizemli ve ekzantrik bir evsahibi olan Maureen’in göl kıyısındaki izole kır evine gelirler. Maureen göl kenarındaki evinde romanlarını bitirebilmeleri için onlara yazar inzivası ortamı sunar ve onları yazmaları için yüreklendirir. Shelley ve Damien her sene gelip Maureen’in evinde kalırlarken, Alex ilk kez gelir ve başta uyum sağlamakta zorlanır.

Birbirlerinden çok farklı karakterlere ve tarzlara sahip üç genç yazardan kadın kitapları yazarı Shelley ıssız bir adada geçen bir aşk romanı yazmaktadır. Bu romanları yazabilmek için sürekli nişanlanır ve gerçek hayattaki deneyimlerini romanlarına aktarır. Çok daha karanlık bir iç dünyası olan korku, gerilim yazarı Damien oldukça tuhaf ve bir o kadar da komik bir cinayet romanı yazmaktadır, tüm karakterleri öldürme derdindedir. Beğenilen ilk romanının ardından ikinci romanını yazacak olan Alex gerçek hikayelerden beslenmeyi etmektedir. Ancak yazar tıkanması yaşamaktadır ve elinde yalnızca boş bir sayfa vardır ve nasıl başlayacağını bilememektedir. Yazarlar eve yerleşirlerken biz de onları ve gizemli evsahipleri Maureen’i tanımaya başlarız. Onlar bir yandan hikayelerini kağıda dökerken, birbirleriyle paylaştıkları ilginç romanlarının sahnede canlandıklarına tanık oluruz.

Peter Quilter’ın eğlenceli ve dinamik yeni komedisi “Bestseller” yazarlar, onların nasıl yazdıkları, anlattıkları hikayeler ve sırları üzerine.

Çevirmenin notları :

Peter Quilter’ın Mayıs 2018’de tamamladığı yeni oyunu henüz sahnelenmedi. Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikali ile 1999 yılında yapmıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır. Peter Quilter, uzun zamandan bu yana Kanarya adalarında yaşamaktadır.

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve oyun dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenecektir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Perde! (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), ve Tek Başıma (Just the Ticket) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

 

Yazar : Peter Quilter
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Komedi
Bölüm : 2 perde
Oyuncu adedi : 3 erkek – 3 kadın