Ariel Dorfman'ın "Ölüm ve Kız" adlı oyunu Tiyatro Fora'da

Türkiye hakları ajansımız tarafından temsil edilen Ariel Dorfman’ın “Ölüm ve Kız” adlı oyunu Tiyatro Fora tarafından sahneleniyor.
Ariel Dorfman oyunuyla ilgili şunları söylüyor :
“Bu oyun, yalnızca korku içinde yaşayan ve aynı zamanda korkusunun ve acı-larının anlaşılmasını uman bir ülkeye dair değildir, yalnızca işkence ve dehşet olaylarının insanlar üzerindeki uzun vadeli etkisine dair de değildir, sürekli aklımı çelen nice başka temaları da içerir. Kadınların eline güç geçince ne olur? Taktığınız maske kendi yüzünüzle özdeşleşince gerçeği nasıl ayırt edersiniz? Bellek bizi nasıl çeler ve yönetir? Kötülüğü tadınca saflığımızı nasıl koruruz? Bizi utanmaz biçimde yaralayanları nasıl bağışlayabiliriz? Politik ama düzmece olmayan bir dili nasıl bulabiliriz?
Tam şu sırada, insanoğlu inanılmaz değişimler yaşıyor. Gelecek için hem büyük umutlar hem de geleceğin neler getireceği konusunda kargaşa var.
İşte böyle zamanlarda, dünyadaki Paulina’ları, Gerardo’ları ve Roberto’ları düşünmek belki bize birazcık da olsa yardım eder ve biz bu üç kişi içinde en çok kime benzediğimizi, gizli saklı yaşamımızın bu üç kişinin hangisinde -ya da tümünde mi- canlandığını görebiliriz.
Sonunda, umarım, bu insanları gözlerken, onların acısını paylaşırken, belki de bilinçlenme dediğimiz o garip, ürpertici insanlık duygusuyla, bölünmüş dünyamızda bir köprü kurarız.”
Tufan Karabulut’un sahneye koyduğu, Suzan Acun, Tufan Karabulut ve Arda Kavalıoğlu’nun rol aldığı oyunun Aralık ayı programı şöyle :
23 Aralık 2015 – 20:30 – Barış Manço Kültür Merkezi
25 Aralık 2015 – 20:30 – Nazım Hikmet Kültür Merkezi
29 Aralık 2015 – 20:30 – Caddebostan Kültür Merkezi

Diğer haberler

Beyaz Yollar Mavi Deniz | Sel Yayıncılık

Sel Yayıncılık Fikret Adil’in “Beyaz Yollar Mavi Deniz” adlı kitabını yayımladı   Sel Yayıncılık Fikret Adil’in “Beyaz Yollar Mavi Deniz” adlı kitabını yayımladı. Farklı sanat çevrelerinden önemli simalarla iç içe bir hayat...

İstif Çağı | Doğan Novus

James Wallman’in “İstif Çağı” adlı kitabı Doğan Novus’tan çıktı   James Wallman’in “İstif Çağı” adlı kitabı Senem Karagözoğlu’nun çevirisiyle Doğan Novus’tan çıktı. İhtiyacımız olmayan eşyalarımız,...

Sıcak Sularda Buzdan Bir Yelkenli | Kırmızı Kedi Yayınları

Kırmızı Kedi Yayınevi Muzaffer Buyrukçu’nun “Sıcak Sularda Buzdan Bir Yelkenli” adlı öyküsünü yayımladı   Kırmızı Kedi Yayınevi Muzaffer Buyrukçu’nun daha önce “Her Yer Karanlık” ve “Ay Kokuyor”  adlı kitaplarında...