Türkiye’nin İlk Telif Hakları Ajansı

Onk Ajans, eski adı ile ONK Copyright Ajansı 1959 yılında Osman N. Karaca tarafından kurulmuştur. Daha önce, kişisel çabalarla sürdürülen birkaç temsilcilik çalışmasını saymazsak Onk Ajans, telif hakları alanında Türkiye’de etkinlik göstermek amacıyla kurulan ilk yasal kuruluştur.

Kitap Hakları

ONK Ajans, çok uzun yıllardır çoğunluğunda tek yetkili temsilci olarak birçok ülkeden, 150’den fazla yabancı ajans ve yayınevini ve bu kuruluşlara bağlı yazarların Türkiye’ de telif haklarını korumaktadır.

Tiyatro Hakları

ONK Ajans, tiyatro alanında faaliyet gösteren tek telif hakları ajansıdır. Gerek ajansımıza bağlı birçok yerli oyun yazarının, gerekse dünyanın dört bir yanından yüzlerce yabancı ajans aracılığıyla veya doğrudan yabancı oyun yazarlarını temsil etmekte, telif haklarını korumaktadır.

Diğer Haklar

ONK Ajans, temsil ettiği yazarların yapıtlarının, sinema, televizyon gibi alanlarda işlenme haklarının kullanılmasında da yetkili olarak faaliyet göstermektedir. ONK Ajans, ayrıca bazı kompozitörlerin müzikal eserlerinin telif haklarını da yönetmektedir.